Mladi u Britaniji postaju svesni štetnosti "pametnih" telefona (VIDEO)

U poslednje vreme svedočimo naporima zemalja širom sveta da se poboljša status dece i mladih, i na razumnu meru smanji uticaj modernih tehnologija na njihove živote. Iako sve više tinejdžera u Velikoj Britaniji provodi slobodno vreme na telefonu, mnogi počinju da uviđaju koliko im takva rutina šteti, žele da pobegnu od malih ekrana i počnu da uživaju u svetu oko sebe.

Foto: Insajder

Maria Cisman iz Velike Britanije nekada je bila opsednuta svojim pametnim telefonom i slobodno vreme provodila je na društvenim mrežama. U jednom trenutku uplašila se da propušta život, pa je potražila pomoć u lokalnom omladinskom klubu. Okupirala se hobijima, koji ne uključuju male ekrane.  

"Recimo, dešavalo mi se da gledam video, a da ga se sutradan ne sećam. To je kao brza hrana za mozak. Jednostavno vam uđe u mozak, a nema nikakve koristi", kaže Maria Cisman.

Uz pametne telefone stasavaju generacije usamljene, nervozne i izolovane dece. Istraživanje dobrotvorne organizacije "On sajd" pokazalo je da oko milion i po mladih od 11 do 18 godina provodi slobodno vreme uz telefone; 35 odsto njih kaže da ne upoznaju nove ljude, a gotovo polovina otkriva da slobodno vreme provodi u spavaćoj sobi.

Prema istraživanju Univerziteta Harvard, korišćenjem društvenih mreža aktivira se isti deo mozga kao i prilikom koriščenja narkotika, što je dovelo do velike zabrinutosti među roditeljima i u školama.

"Bila je veoma povučena, nije izlazila iz kuće i nije razgovarala. Nije želela da izlazi i upoznaje prijatelje, kao da se bojala. Ali, sada je drugačije. Raduje se novim poznanstvima", kaže Oana Chirica, Mariina majka.

Učenici koji manje koriste društvene mreža kažu da su otkrili nova interesovanja i hobije i da više uživaju u malim stvarima. Navode da im je to otvorilo nove vidike i oslobodilo ih anksioznosti.

Mnoge škole u Velikoj Britaniji ozbiljno su shvatile taj problem i zabranile su upotrebu telefona tokom nastave, a neke organizuju radionice i edukativne programe. Rezultati su odmah bili vidljivi. U školama kažu da učenici sada aktivnije učestvuju u nastavi i obraćaju pažnju na svet oko sebe.

Izvor: Insajder