Mnogo posla i malo vremena: Mogu li se izborni uslovi popraviti do 2. juna? (VIDEO)

Jučerašnjim Izmenama Zakona o lokalnim izborima i spajanjem svih izbora, 2. juna, ispunjen je jedan od tri ključna zahteva opozicije. Sada ostaje da se radi na onome što je najvažnije, a to su izborni uslovi, koji su bili tačka sporenja - i razlaza u opoziciji. Deo opozicije koji bojkotuje izbore u Beogradu tvrdi da nema vremena i, još važnije, volje da se svi njihovi zahtevi ispune. Drugi deo opozicije odgovara da izbori ne smeju da se predaju bez borbe i, u međuvremenu, nastavljaju dijalog sa predsednicom Skupštine o poboljšanju izbornih uslova. Niko, međutim, ne može da garantuje da se dijalog neće svesti na deklarativnu borbu za bolje uslove, čime bi se zapravo samo trošilo vreme do izbora, bez konkretnih rezultata.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Očuvanje nacionalnih interesa - to je argument vlasti zašto su, posle tri nedelje konsultacija, ipak pristali na predlog opozicije da svi izbori budu u jednom danu. Iz istog razloga je, kaže predsednica Parlamenta Ana Brnabić, važno da se dijalog nastavi.

"Ja ću se kao predsednica Parlamenta truditi da se taj dijalog nastavi i da mi kao apsolutna većina pokažemo da je na prvom mestu nacionalni interes, uvek na prvom mestu Srbija, naš narod i naši građani", rekla je Brnabić gostujući u jutarnjem programu televizije Pink.

A dijalog je do sada doneo jedno konkretno rešenje - dve strane saglasile su se oko izmene Zakona o prebivalištu, koja predviđa da, kada građanin promeni prebivalište, u narednih 8 ili 12 meseci ne može da glasa u mestu u koje se preselio.

To bi ističe predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, trebalo da važi već na izborima 2. juna.

"Oni koji su preseljeni zbog glasanja, sada neće moći da glasaju i to je važno. Oni koji su došli iz Male Krsne na Voždovac, ako oni ispune ovo što su  juče rekli da će ispuniti, a rekli su to javno, onda to što su uradili sa ljudima iz Male Krsne, neće imati dejstvo, oni neće moći da glasaju u Beogradu, a isto važi i za ove koje premeštaju iz Smedereva na Vidikovac, oni neće moći da glasaju jer im to neće biti dozvoljeno na osnovu ovog našeg sporazuma“, objašnjava Lutovac. 

Na jučerašnjem sastanku dogovoreno je formiranje skupštinske Radne grupe u kojoj će biti predstavnici vlasti, opozicije i civilnog sektora, a koja će se baviti izmenama niza zakona za unapređenje izbornog procesa.

Biljana Đorđević iz Zeleno – levog fronta ističe da, iako je jučerašnji sastanak napravio pomak u dijalogu, kamen spoticanja je i dalje Komisija za reviziju biračkog spiska, odnosno šta bi tačno bio njen zadatak.

"Oni su poslali neke nadležnosti koje su njima prihvatljive, a mi mislimo da postoje još neke  nadležnosti koje ta komisija mora da ima, u konačnici možda i nađemo tu neki kompromis, da bi komisija što pre počela da radi, pa da onda recimo se povećavaju te nadležnosti naknadno, ali ništa još nije dogovoreno, jer ogromno je nepoverenje. Mi smo nekako stali na tome šta tačno ta komisija treba da radi i na tom nerazumevanju o tome koliko bilo koja grupa sme da ima pristup tim podacima", kaže Đorđević. 

Narednih dana opozicija će predložiti nadležnosti Komisije za reviziju biračkog spiska, a nastavak dijaloga očekuje se u petak, kada bi trebalo da bude održan sastanak sa predstavnicima javnih servisa.

Izvor: Insajder