MUP objavio podatke o prijavama prebivališta u Beogradu, CRTA: Objavljeni podaci nedovoljni (VIDEO)
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je dokument u kojem se vidi kako su se, od 2000. godine do danas, kretale aktivne prijave prebivališta građana Beograda. Međutim, i dalje mnogo toga nije jasno - spisak ne pokazuje broj odjavljenih i preminulih, a među aktivnim prijavama su i maloletne osobe, koje nemaju pravo glasa na izborima.
Prikaz kretanja aktivnih prijava prebivališta MUP je, kako navodi, objavio u interesu javnosti, ali i da bi se onemogućile netačne i zlonamerne informacije u javnosti poslednjih dana.
Programski direktor posmatračke misije CRTA ističe da iz tih podataka malo šta može da se zaključi.
"Podaci su nedovoljni da bismo mogli da utvrdimo da li postoji manipulacija sa prebivalištem ili ne, podaci koji nam trebaju je kretanje, trend, prijava i odjava prebivališta, plus poseban podatak o takozvanoj pasivizaciji prebivališta u Beogradu. Na osnovu toga možemo da donesemo zaključak da li su kretanja prijava i odjava prebivališta u Beogradu, a isto to očekujemo i za druge lokalne samouprave u Srbiji“, objašnjava Nedeljkov.
Međutim, MUP nije objavio podatke o promeni prebivališta građana na mesečnom nivou. Tabele objavljene na sajtu MUP-a pokazuju da u poslednje 23 godine u Beogradu ima za 900 000 više aktivnih prebivališta.
Prikazan je i broj prijavljenih prebivališta po opštinama, ali iz toga ne može da se zaključi da li ima zloupotreba, ili su u pitanju prirodni procesi migracije.
Osim toga, podaci se odnose i na maloletne građane, koji ne glasaju. Zato iz CRTE naglašavaju da je jedino rešenje za otklanjanje sumnji - revizija biračkog spiska.
"Dugoročno mnogo značajnije je pitanje revizije biračkog spiska, dakle da država omogući u skladu sa preporukom ODIHR-a i OEBS-a, da nezavisni ekspertom urade analizu biračkog spiska, i da razumemo koje su srazmere problema, a indicije postoje da problema sa biračkim spiskom ima“, kaže Nedeljkov.
Bez revizije, sumnje da su neki preminuli i dalje u biračkom spisku, kao i poštanski sandučići u kojima su pozivi za glasanje i onima koji ne žive na određenoj adresi, nastavljaju da urušavaju već poljuljano poverenje građana u ispravnost biračkog spiska.
Izvor: Insajder