Na stogodišnjicu Beogradske filharmonije njeni stalni članovi negoduju zbog lošeg statusa i niskih zarada (VIDEO)

Stogodišnjicu Beogradske filharmonije, stalni članovi tog orkestra dočekuju sa najmanjim platama u regionu, u deset godina starim koncertnim uniformama, bez direktora izabranog na konkursu pune dve godine i bez nove zgrade, uprkos višegodišnjim obećanjima da će biti izgrađena. Posle višestrukih pokušaja da poboljšaju svoj status - pregovorima sa vlastima i jednog štrajka upozorenja - sada su pomoć potražili od javnosti i publike. Na poziv u pomoć do sada je odgovorio samo vršilac dužnosti direktora Filharmonije, nudeći da bude spona između muzičara i donosilaca odluka.

Beogradska filharmonija na koncertu 19. januara. Foto: Tanjug/Marko Đoković

Sebe sa pravom nazivaju "kulturnom reprezentacijom Srbije", ističući da se školovan muzičar obrazuje najmanje 16 godina i da samo oni izuzetni mogu da postanu deo tog orkestra. U oktobru su organizovali štrajk upozorenja i od vlasti zahtevali veće zarade, obnavljanje fundusa i novu zgradu, ali se od tada ništa nije promenilo. Kažu da primaju dvostruko manje zarade od kolega u Zagrebu i čak trostruko manje od filharmoničara u Sloveniji.

"I posle više od dve godine od smrti Ivana Tasovca, Beogradska filharmonija je orkestar u VD statusu, koji svoj stogodišnji jubilej slavi sa najmanjim platama orkestarskog muzičara u regionu. Sa sramno malim budžetom iz godine u godinu, bez direktora, bez reklame, bez obnovljene koncertne uniforme već 10 godina, a sada kako se priča možda i bez zidanja nove dvorane. Pronoseći ime našeg grada i zemlje širom sveta, svaki put se suočavamo sve više sa činjenicom da smo u svom gradu i svojoj zemlji tako visoko obrazovani, a tako nisko vrednovani“, piše u saopštenju Filharmonije koje je publici pred jedan koncert pre neki dan citirao filharmoničar Aleksandar Radulović.

Vršilac dužnosti direktora Filharmonije priznaje da je situacija problematična, ali smatra da je rešiva.

"Trenutna situacija je malo ovako napeta, međutim svi zahtevi koji su izneti, ništa tu nije nerešivo. Neki zahtevi su već, što se kaže ono, već se radi na njima, za neke treba malo više vremena, za neke treba malo manje vremena, ali stvarno smatram da sve može da se reši uz staloženost, hladne glave, uz dogovor i dijalog, mislim da stvarno možemo sve da rešimo“, rekao je Darko Krstić, v.d. direktora Beogradske filharmonije.

Vd direktora Filharmonije najavljuje da će biti spona između muzičara i donosilaca odluka. Međutim, donosioci odluka iz Ministarstva kulture ne odgovaraju na pitanje Markera da li su i koliko brzo spremni da rešavaju probleme filharmoničara, kojima se ministarka kulture obratiila gostujući na jednoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom:

"Nisam protiv toga da neko traži nešto za sebe, ali se to ne traži na taj način, kako sada rade pojedinci, nego se to radi u razgovorima u Ministarstvu kulture i Vladi Republike Srbije. Zlonamerne su i dezinformacije da je Vlada Republike Srbije odustala od izgradnje nacionalne koncertne hale koja je bila jedna od velikih ideja Ivana Tasovca“, rekla je Gojković.

Gde naći novac za ispunjenje zahteva filharmoničara jeste pitanje od milion dolara, s obzirom na to da se u kulturu ulaže samo 0,12% ovogodišnjeg budžeta Srbije. Koliko je to malo novca pokazuje i podatak da stavka u budžetu namenjena sportskim stipendijama, nagradama i priznanjima iznosi 62% ukupnih davanja u kulturu za 2024. godinu.

Izvor: Insajder