Nabavka opreme za gradski prevoz bez tendera (VIDEO)
Još jedno od brojnih neslaganja između gradonačelnika Beograda i "Kentkarta“ odnosi se na funkcionalnost opreme koju je Grad nasledio od tog preduzeća, istekom desetogodišnjeg ugovora iz 2010. godine.
Grad jeste nasledio opremu, ali mu nisu date šifre uz pomoć kojih bi mogao da njome upravlja, zbog čega je prinuđen da nabavi novu - objašnjava Šapić, dok u "Kentkartu“ tvrde da je Grad opremu mogao da nastavi da koristi - dok god je hteo.
Prema prvom desetogodišnjem ugovoru bilo je predviđeno da Grad Beograd, po isteku ugovora, nasledi opremu od Kentkarta, koji je zadržao pravo održavanja. I dok gradonačelnik kaže da novoosnovano Javno preduzeće "Naplata prevozne usluge“ nije moglo da nastavi da koristi opremu jer mu Kentkart nije ustupio neophodne šifre, u toj firmi tvrde da je sistem i posle raskida ugovora mogao da se koristi, samo da nije mogao operativno da se menja.
"E, sad otiđite odavde kod njih i pitajte ih da li može GPS sistem da se koristi i da li postoje neke šifre i da li ste ih dali Gradu Beogradu. Jel mislite mi da smo stvarno ludi, da ne bismo ova dva meseca koristili GPS sistem koji može da se koristi?“, upitao je Šapić.
"Moram da kažem da je apsolutno netačno da Grad nije mogao da nastavi da koristi sistem, to je potpuna neistina. Morate da razumete da, kada potpišete sa nekim ugovor ko vam garantuje i za tehničke funkcionalnosti svega što treba, onda taj neko mora da ima; jedino ovlašćene osobe iz te kompanije smeju da imaju pristup serveru za te potrebe, što ne znači da je Grad bio uskraćen da koristi te podatke na bilo koji način“, uzvraća u izjavi za Insajder direktor "Kentkart SE Europe“, Veljko Vlahović.
Zbog tvrdnji Grada da ne može da koristi staru opremu, Javno preduzeće "Naplata prevozne usluge“ raspisalo je sredinom aprila tender za nabavku GPS sistema i opreme za obaveštavanje putnika o kretanju vozila, da bi ga obustavilo dan pre isteka roka za podnošenje ponuda. Gradonačelnik je tada rekao da je od zainteresovanih strana, ne precizirajući ko su, saznao za bolje rešenje. Nabavka će biti obavljena bez tendera, a za nosioca posla imenovan je Telekom Srbija.
"Tu se pojavljuje Telekom kao nosilac čitavog posla, nismo sprovodili javnu nabavku jer nam je tako zakon (pružio mogućnost), tad kad smo shvatili da nam je ovako brže jer ćemo morati da idemo u nabavku, po nabavku za svaku stavku, a ustvari je sve deo jednog velikog projekta jer GPS je jedno, pa je aplikacija drugo, pa su neka stajališta treće, da sve ne objašnjavam, tada je zaustavljena ta javna nabavka jer smo se odlučili da radimo sve zajedno i tu je onda Telekom koji je nosilac čitavog posla, kojeg će on dalje delegirati u skladu sa svojim podizvođačima, a ko su podizvođači, u to neću da ulazim“, kaže Šapić za Insajder.
"Ono što zabrinjava je što ne postoji nikakav projekat, ništa nije objavljeno kako će taj novi sistem da izgleda, da bih, pričam iz ugla da bih mogao da dam neki komentar i da bismo mogli da napravimo neku paralelu“, u dilemi je Vlahović.
Nabavka opreme bez tendera omogućena je primenom projekta pametnog i održivog razvoja gradova, koji se sprovodi u saradnji sa EU, a u okviru kojeg je i projekat "Belgrade Smart City“.
Telekom nije odgovorio na pitanja Insajdera koliko će kostati oprema i od koga ce biti nabavljena. Odluka grada, da ne raspisuje tender i da Telekom bude nosilac posla, u ovom slucaju jeste po zakonu, ali ne znači da ce nabavka biti jeftinija od drugih mogućih.
Za projekte ugovorene u okviru međunarodne saradnje, Zakon o javnim nabavkama omogućava da se posao obavi bez tendera.
Izvor: Insajder