Nacionalni program za zaštitu mentalnog zdravlja: Sistemska rešenja ili spisak lepih želja? (VIDEO)
Nacionalni program za zaštitu mentalnog zdravlja, koji je na snazi od 2019, ističe za dve godine. Međutim, stručnjaci i predstavnici civilnog društva kažu da od obećanog gotovo ništa nije sprovedeno u delo. Sa druge strane, Ministarstvo zdravlja ne odgovara na pitanja Insajdera o učinku Nacionalnog programa.
Da se stvari sistemski postave na svoje mesto - to su, u najkraćem, bila očekivanja od Nacionalne strategije zaštite mentalnog zdravlja donete krajem 2019. Iako usvojena sa dve godine zakašnjenja, obećavala je različita unapređenja u pogledu zaštite mentalnog zdravlja - sadržana u Nacionalnom programu.
"Programom je obuhvaćen rad službi mentalnog zdravlja koje su dužne da pruže savremenu, sveobuhvatnu prevenciju, lečenje i rehabilitaciju, kao i adekvatan socijalni pristup, što podrazumeva da se sve ove aktivnosti odvijaju u sredini u kojoj ove osobe žive", saopšteno je kada je Program usvojen.
Usledilo je usvajanje Akcionog plana za period od 2019. do 2022, a šta je od ciljeva ispunjeno analizirao je Pokret za mentalno zdravlje. Zaključuju - ne mnogo toga. Za to izdvajaju dva ključna razloga.
"S jedne strane, to je nepostojanje koordinacionog tela pri Ministarstvu, u ovom slučaju Ministarstvu zdravlja, koje bi trebalo da sprovede ovaj Akcioni plan, koje bi zapravo bilo odgovorno za njegovo sprovođenje. A druga stvar je to što nisu u samom Akcionom planu predviđena finansijska sredstva. Na primer, jedan od glavnih ciljeva Akcionog plana jeste otvaranje 15 centara za mentalno zdravlje tokom te tri godine. Međutim, mi tokom te 3 godine nismo imali nijedan novi otvoreni centar“, navodi Irena Stojadinović, iz Mreže psihosocijalnih inovacija (PIN).
Od pomaka ističu veći broj psihijatara i otvaranje SOS linija. Međutim, tu se lista završava. O primeni Akcionog plana, koji je istekao pre godinu dana, zna se malo.
"Akcioni plan je istekao krajem 2022. godine. Znači, pre godinu dana, tačno. I mi već godinu dana, u stvari, čekamo da se uradi i analiza efekata tog prvog akcionog plana, na osnovu koje će se onda zapravo napraviti novi akcioni plan za sprovođenje programa od 2023. do 2026, do kada je i trajanje programa. Međutim, do sada nije usvojeno, nisu dobijene neke konkretne informacije od strane Ministarstva zdravlja zbog čega je to tako i zbog čega i dalje čekamo da se nastavi sa sprovođenjem programa“, ističe ona.
"Vi kada pogledate sajt Ministarstva zdravlja, kada otvorite te dokumente, prateći, posebno prateći dokument koji se odnosi na Akcioni plan realizacije programa o zaštitu mentalnog zdravlja, ono što odmah možete da uočite to je da prosto taj akcioni plan nije revidiran, odnosno ažuriran, što bi se reklo. Nažalost, postoji, čini mi se, višedecenijska praksa da se usvajaju strateški dokumenti koji su sami po sebi solidni, ali se, nažalost, zbog njihovog nesprovođenja, sve to faktički svodi na spisak lepih želja koje gotovo da nema ko da realizuje", kaže An Mari Ćurčić iz Inicijative "Za tebe, važno je".
Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na pitanja Insajdera; između ostalih, na ono šta je učinjeno od usvajanja Nacionalnog programa za zaštitu mentalnog zdravlja do danas, kao ni na pitanje šta je planirano za naredni dvogodišnji period, do isteka Programa.
Izvor: Insajder