Demontaža Savskog mosta najavljena za novembar (VIDEO)

Ni posle devet godina nagađanja, još nije poznato šta će biti sa Savskim mostom. Jedino što je izvesno je da ćemo za demontažu starog i izgradnju novog, sa pristupnim saobraćajnicama da platimo oko 94 miliona evra.

Reka Sava i Stari savski most u Beogradu. Foto: Srđan Ilić

Cena ponovne montaže starog mosta na dva kilometra udaljenosti, koju je pre dve nedelje najavio predsednik države, međutim još nije poznata. Njegovo uklanjanje sa postojeće lokacije najavljeno je za novembar. 

Mediji prenose da je Ministarstvo građevinarstva navodno danas izdalo dozvolu za demontažu, ali dokument o tome na sajtu ministarstva nije zvanično objavljen.

Vlast godinama izgradnju novog mosta na reci Savi najavljuje kao projekat važan za urbani razvoj Beograda, dok opozicija tvrdi da se planom uklanjanja postojećeg, uništava nasleđe grada i prave neopravdano veliki troškovi. Proteste protiv rušenja organizuju građanski aktivisti. 

„Ne postoje jasni i ubedljivi argumenti da je rušenje neophodno, takođe ne postoji plan šta se zapravo planira da se izgradi na tom mestu i šta je zapravo izvodljivo“, izjavila je na današnjem protestu aktivistkinja „Združenih inicijativa i pokreta“, Maja Đurić.

"Cela ideja o pomeranju tog mosta je potekla od toga da je jedan privatan grad koji se napravio tamo, to je Beograd na vodi, protiv koga se i Ne davimo Beograd i sad Zelenog levi front oštro protivio,  jeste da bi ti ljudi tamo imali neki paralelni život u odnosu na sve građane Beograda“, kaže za Insajder Natalija Stojmenović, odbornica Zeleno – levog fronta u Skupštini Grada Beograda.

Šta vlast namerava da uradi sa Savskim mostom nejasno je od 2015. godine.Tada je prvo najavljena njegova rekonstrukcija, međutim, dve godine kasnije, gradske vlasti saopštavaju da most mora da bude demontiran jer rekonstrukcija nije moguća. Pominjana su dva razloga – most je dotrajao, a njegovi glavni noseći stubovi nisu dovoljno udaljeni da bi bili po standardima međunarodnog plovnog puta. Krajem 2022. godine, tadašnji gradski menadžer i gradonačelnik Beograda suprostavljenim tvrdnjama nastavljaju da zbunjuju građane. 

"Ja mislim da opozicija vrlo lukavo to predstavlja kao rušenje, ustvari je obnova postojećeg mosta, jer videćete da su postojeći delovi sadašnjeg mosta delovi buduće konstrukcije tog njegovog proširenog kapaciteta koji će biti dupli. Mi ćemo suštinski dobiti na proširenim stubovima postojećeg mosta dva blizanca“, izjavio je za RTS 9.12.2022. tadašnji gradski menadžer Miroslav Čučković. 

"Ne znam tačno šta je Čučković pričao, moram da priznam, nisam ga ni ja razumeo. Informacije koje ja imam i koje mislim da su tačne, a to je da most mora da se skloni ceo, nema rekonstrukcije mosta. Otkud njemu ta rekonstrukcija pitajte njega, stvarno ne znam“, odgovorio je deset dana kasnije gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić. 

I o tome gde će završiti ostaci starog mosta se godinama licitiralo. Prema jednom scenariju, trebalo je da poveže Zemunski kej sa Velikim ratnim ostvom, ili novobeogradski Blok 70 sa Adom Ciganlijom. Drugi scenario predvideo je njegovo izmeštanje na ledinu između Koteža i Borče, ili preseljenje u park kod Muzeja savremene umetnosti, na Ušću. Novu odluku - pre dve nedelje je saopštio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. 

"Mi ćemo sačuvati ovaj most koji je građen u vreme nacista, pa ćemo ga prebaciti na nekih dva kilometra dalje, ali ćemo napraviti jedan drugi most tu, otvorićemo železnički most kao pešački most uskoro“, saopštio je pre dve nedelje, prilikom otvaranja Saint Regis hotela predsednik Srbije, Aleksandar Vučić.

Zbunjuje što odluku saopštava predsednik države, dok odbornici gradske skupštine o njoj nisu ni glasali. Gradski Sekretarijat za urbanizam ne odgovara na pitanje Insajdera da li je takvu odluku uopšte poslao na usvajanje.

"Nikakva odluka o tome do odbornika i odbornica spuštine grada Beograda nije stigla.  Ali,  ja moram da vam kažem da mene to stvarno ne čudi, pošto koliko vidimo, ni gradonačelnik ne zna šta će se dešavati sa tim mostom.  Ono što od njega čujemo i ono što čujemo od predsednika republike su dve potpuno različite priče, što očigledno znači da i on ima nekog vrhovnog kome odgovara i da on ne vodi ovaj grad. Jedan veliki most može izgleda da se pomera čak i bez njegovog znanja“, kaže za Insajder odbornica Natalija Stojmenović.

Nejasno je i da li je odluka o demontaži postojećeg mosta opravdana jer - ako se on uklanja zbog dotrajalosti i nedovoljne udaljenosti stubova, kakvu bi moguću namenu mogao da pronađe na drugoj lokaciji. 

U moru nejasnih stvari nije baš sve nepoznato. Uklanjanje postojećeg i izgradnja novog mosta na Savi je državni projekat jer se most nalazi na međunarodnom plovnom putu. Taj posao će nas koštati 94 miliona evra. Republička skupština je pre dve godine u te svrhe odobrila uzimanje kredita od oko 80 miliona evra, a ostalih 14 miliona evra država finansira iz sopstvenih sredstava. Rok za izgradnju je pet godina. 

Kredit je osiguran kod „China Export and Credit Insurance“ korporacije. Izvođač radova je „PowerChina International Group Limited“, koji ne odgovara na zahtev Insajdera da nam dokumentuje troškove. Kako je reč o poslu koji se sprovodi na osnovu međudržavnog sporazuma sa Kinom, izvođač radova je taj koji odlučuje o načinu realizacije posla, izboru podizvođača i ceni radova.

Novinarka Insajdera Radoslavka Žigić