Nakon akcidenta kod Pirota, hoće li biti urađena rekonstrukcija tog dela pruge (VIDEO)
Posle prevrtanja vagona cisterne na pruzi kod Pirota, u nedelju veče, Agencija za zaštitu životne sredine saopštava da je amonijak u vazduhu i vodi u granicama normale. Više javno tužilaštvo pokrenulo je istragu. Na snazi je odluka o vanrednoj situaciji, jer amonijak još curi. Deo pruge na kojoj se prevrnuo vagon nije rekonstruisana, iako je novac bio obezbeđen još 2018-te godine.
Na bolničkom lečenju u Pirotu i Nišu je ukupno osam pacijenata i svi su stabilno. Voda za piće je bezbedna u Pirotu i okolnim mestima. Vrtići, škole i radne organizacije u tom gradu ne rade ni danas, a kamionski saobraćaj je preusmeren, sve dok ne bude normalizovana situacija na auto-putu Niš- Dimitrovgrad kod Pirota.
Ministarka zaštite životne sredine, koja je bila na sednici Štaba za vanredne situacije u tom gradu, izjavila je da su na terenu sve nadležne institucije:
“Važno je da čitava oprema Agencije za zaštitu životne sredine, kao I Instituta za javno zdravlje bude non stop prisutna i koliko god da se … šta god da se desi, neka meteorološka promena, ili kako to već da se izrazim da ovaj… zvuči stručno. Dakle pratićemo iz sata u sat dakle, kvalitet vode i vazduha, a zemljišta onog trenutka kada budemo mogli da priđemo lokaciji.”
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić, kaže da niko ne može da priđe mestu nesreće, jer amonijak još curi:
“Sledeća krizna situacija, potencijalno, nadam se da neće biti i stvarno je kada počnu da se uklanjaju ti vagoni. Zbog toga je neophodna bliska saradnja između Sektora za vanredne situacije, Uprave za infrastrukturu železnica Srbije i MUP-a Republike Srbije i to očekujemo u narednim danima. Dakle, do tada nećemo ukidati vanrednu situaciju, ali sve su prilike da ćemo vratiti ljude redovnom životu.”
Predsednica Vlade Ana Brnabić napominje da 30 ili 50 godina ništa nije rađeno na rekonstrukciji pruge, te da ne može da se očekuje da se sve uradi za deset godina. Međutim, iz Železnica Srbije kažu za Marker da je još 2018-te obezbeđen novac baš za modernizaciju dela pruge gde se dogodila nesreća. Realizaciju projekta su, kako navode, usporili izrada projektne dokumentacije, sprovođenje tendera i postupak eksproprijacije. Kada je reč o opremanju tog dela pruge signalno-sigurnosnim i telekomunikacionim uređajima, raspisivanje tendera se očekuje tek krajem sledeće godine.
Više javno tužilaštvo u Pirotu pokrenulo je istragu, međutim, postavlja se pitanje da li su nadležne službe adekvatno reagovale u nedelju uveče, na koje za Marker odgovara Dušan Blagojević, hemijski inženjer:
” Kad pukne cisterna sa toksičnim gasom kao što je amonijak ili hlor, obično nemate ni vremena da reagujete. Da li je sektor za vanredne situacije uopšte reagovao u Pirotu.. sirene se nisu oglasile, ljudi nisu znali šta je i kako je. Situacija vremenska je bila takva da prosto je taj oblak gasa ostao iznad Pirota, pa su se vremenom svi posakrivali I na svu sreću, dve žrtve je bilo. A da je cisterna pukla, to jest iscurela nekih četiri-pet kilometara ranije u samom gradu. To bi bilo mnogo, mnogo gore.”
Procedure za reagovanje u slučaju hemijskog akcidenta nisu usklađene sa evropskim, kaže Blagojević:
” Mi prvo nemamo taj nacionalni broj za poziv sektoru za vanredne situacije, koji objedinjuje sve službe. Praktično, sektor za vanredne službe i vatrogasci su kod nas jedno isto. Vatrogasci preuzimaju ulogu sektora za vanredne situacije. Opremljenost svih tih jedinica, ja verujem da nije dovoljna. Da jedino Beograd ima opremu za hemijske udese. Tako da nedovoljno je pripremljeno za ovakve situacije.”
Na delu pruge gde su se u nedelju uveče prevrnuli vagoni-cisterne, već su se dešavali takvi incidenti, na sreću, bez težih posledica.
Izvor: Insajder