Nalazište zlata u Žagubici – šansa za prosperitet ili radovanje pre vremena? (VIDEO)
U poslednja dva meseca saznali smo za dva nova nalazišta zlata u zemlji. Gde i ko istražuje? Nešto se i saznalo; kanadska rudarska kompanija „Dundee Precious Metals” objavila je da je pronašla značajne količine zlata kod Žagubice. Dalje planove otkrili su Markeru.
„Kao da nas je Bog pogledao” – tako je predsednik Srbije u decembru obelodanio da je pronađeno nalazište zlata u zemlji. Da otkrije lokaciju, međutim, nije mogao, jer Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima propisuje da to može da učini - samo kompanija koja je istraživala. Nekoliko nedelja kasnije, sredinom januara, kanadska rudarska kompanija Dundee Precious Metals na svom sajtu objavljuje da je na lokalitetu Čoka Rakita kod Žagubice pronašla značajne količine zlata. I dok zvaničnici već govore o rudniku zlata kao šansi za prosperitet Srbije, iz te kompanije kažu za Insajder da je, uprkos ohrabrujućim rezultatima preliminarnih istraživanja, još prerano za zaključak da li je otvaranje rudnika moguće.
„Otvaranje rudnika je složen i dugotrajan proces koji traje godinama, tokom kojih kompanija treba da preduzme niz koraka pre nego što potvrdi konačne nalaze i donese odluku da li će biti rudnika ili ne. Tokom celog procesa, DPM vodi računa da blagovremeno informiše sve zainteresovane strane i javnost u Srbiji i svetu o nalazima i svim važnim koracima procesa, poslujući u skladu sa srpskim i kanadskim zakonima i najboljom međunarodnom praksom”, navode u odgovoru Insajderu.
Kompanija Dundee Precious Metals prisutna je u Srbiji od 2004. godine. Osim u Žagubici, zlato i prateće metale istražuju i u opštinama Kuršumlija, Medveđa, Gornji Milanovac, Brus, Petrovac na Mlavi, Kučevo i Bor. Za Marker navode da trenutno poseduju odobrenja za rad na 10 istražnih prostora.
Geološka istraživanja prepuštena privatnim kompanijama
U vreme socijalizma, država je i istraživala i eksploatisala rude da bi, posle 2000-ih, promenom zakona, taj posao bio prepušten privatnim kompanijama. Odobrenje za geološka istraživanja dodeljuje država, na zahtev kompanije. Lokaciju na kojoj će istraživati mineralne sirovine bira kompanija, a za to im služe osnovne geološke mape koje je država izradila pre mnogo decenija.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Vladimir Simić objašnjava da se otprilike zna gde može da bude novo nalazište.
„Ne možemo da znamo sigurno da će biti tu i da će imati komercijalne rezerve jednog dana, ali možemo da pretpostavimo, sa velikom dozom sigurnosti, u kom će to delu da se nalazi”, kaže prof. dr Simić.
Diplomirani inženjer rudarstva Dejan Rajković geološka istraživanja poredi sa traženjem igle u plastu sena.
„Čak iako imate sva moguća sredstva i sve moguće tehnike, to vam ne garantuje pronalazak. Niko od geologa nema, ono što kažu, prozor pa da vidi šta je dole pod zemljom. To je rezultat jednog sistematskog, dugotrajnog i mukotrpnog rada”, objašnjava mr Rajković.
Geološka istraživanja su duga i skupa. Ako se pronađe bar jedna pozitivna bušotina, slede godine istražnih radova i bušenja do potencijalnog ležišta. Ukoliko kompanija ustanovi da na lokaciji ima značajnih količina neke mineralne sirovine, sledi izrada elaborata o rezervama. Između istraživanja i potencijalne eksploatacije rude - stoji studija o uticaju na životnu sredinu. Pre njene izrade i odobrenja države, ne sme da se eksploatiše.
„Svi zakoni o rudarstvu regulišu da onaj ko je uložio sredstva u istraživanja ima pravo da ta sredstva i povrati i zaradi profit kroz otvaranje rudnika”, kaže mr Rajković.
Kompanija Dundee Precious Metals navodi za Insajder da bi otvaranje rudnika, ukoliko do toga dođe, imalo višestruke koristi za Srbiju i lokalnu zajednicu jer bi, tvrde, taj projekat doprineo razvoju regiona Žagubice.
„U Srbiji, kao što je slučaj i u mnogim drugim državama u svetu, mineralna bogatstva pripadaju državi, a privatnim kompanijama je dozvoljeno da dobiju dozvole za eksploataciju i da eksploatišu rudu. Država, sa druge strane, ima ekonomske koristi kroz rudnu rentu, javne prihode, uvećanu privrednu aktivnost i radna mesta”, objašnjava kompanija u odgovoru Insajderu.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Vladimir Simić potvrđuje da od rudarenja korist imaju i država i stanovništvo.
„Svaki rudnik u odnosu na svoj broj zaposlenih traži bar još tri do pet puta više ljudi koji će biti u raznim uslužnim delatnostima”, kaže prof. dr Simić.
Šansa za napredak Braničevskog okruga, dakle, još je neizvesna. U međuvremenu, vlast najavljuje još jedno, veće nalazište zlata od onog u Žagubici. Čeka se da se oglasi kompanija koja je istraživala tu, za sada nepoznatu lokaciju.
Izvor: Insajder