Namera Prištine da otvori most na Ibru – test za međunarodnu zajednicu

Kosovske vlasti ne odustaju od namere da se glavni most u Kosovskoj Mitrovici otvori i za saobraćaj motornih vozila. Kosovski premijer Aljbin Kurti tvrdi da je to neophodan korak. Ambasade zemalja članica Kvinte (SAD, Velika Britanija, Italija, Francuska i Nemačka) u Prištini upozoravaju da bi to trebalo da bude jedna od tema dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, dok Stejt department ne podržava bilo kakve promene trenutnog statusa mosta, uz upozorenje Prištini da ne nastavlja sa jednostranim akcijama.

Most na Ibru u Kosovskoj Mitrovici. Foto: Visem/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Glavni most u Kosovskoj Mitrovici godinama je otvoren samo za pešake, na kojem stalno patroliraju "karabinjeri" koji su pod Kforovom komandom. Međutim, poslednjih meseci, Priština je intenzivirala priču da most mora da bude u potpunosti otvoren, odnosno i za motorni saobraćaj.

Uprkos upozorenjima zapadnoevropskih i zvaničnika SAD da ne sme da bude jednostranih, ishitrenih poteza, zamenik kosovskog premijera i glavni pregovarač Prištine sa Beogradom, Besnik Bisljimi, na društvenoj mreži X danas poručuje da otvaranje mosta nije jednostrana odluka, niti nerešeno pitanje dijaloga. On tvrdi da je otvaranje mosta preko Ibra u Kosovskoj Mitrovici deo Sporazuma Beograda i Prištine koji je avgusta 2016. postignut uz posredovanje Evropske unije.

Sa druge strane, Srbi koji žive u severnom delu Kosovske Mitrovice ne žele da most bude u potpunosti otvoren, jer za njih predstavlja simbol mnogih međuetničkih sukoba koji su se upravo desili na mostu:

“Siguran sam da most u Mitrovici neće biti otvoren. KFOR je odlučan u svojoj odluci da do toga ne dođe, sve dok se dogovor u Briselu ne postigne. Pojačane patrole Kfora u poslednja dva dana pokazuju da su u tome odlučni. Ako bi most eventualno i bio otvoren, u šta ne verujem, ništa posebno značajno se ne bi desilo, jer je sever svakako okupiran Albancima i na delu je albanizacija severa”, kaže za Insajder Dejan Nedeljković iz Kosovske Mitrovice.

On smatra i da je most dokaz da Srbi i Albanci mogu da žive jedni pored drugih, ali ne i jedni sa drugima. To je, kako kaže, posebno postalo jasno od dolaska kosovskog premijera Aljbina Kurtija na vlast, koji je i na današnjoj sednici kosovske Vlade govorio o mostu u Kosovskoj Mitrovici:

Kosovska Mitrovica(Photo: Natasa Bogovic)

 "Vlada i ja verujemo da su sloboda kretanja i vladavina prava s jedne strane i mir i bezbednost sa druge mogući zajedno. Nastavićemo razgovore i koordinaciju sa našim partnerima. Otvaranje mosta nije usmereno protiv bilo koga, a najmanje naših partnera. Kosovo je normalna država i njeni mostovi treba da budu normalni, što znači otvoreni,” rekao je Kurti.

Ta izjava usledila je uprkos jučerašnjem razgovoru kosovskog premijera sa komandantom Kfora Ozkanom Ulutašem. Naime, posle tog susreta, Kfor je saopštio da neće oklevati da reaguje na bilo kakva "relevantna bezbednosna dešavanja, u skladu sa svojim mandatom“. Ta vojna misija je naglasila i da svaka odluka koja se tiče mosta u Kosovskoj Mitrovici mora da bude doneta kroz politički dijalog i na koordiniran način.

I načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović juče je razgovorao sa komandantom Kfora, kome je preneo stav Beograda. To je za RTS saopštio predsednik Vlade Miloš Vučević, koji smatra da Aljbin Kurti - otvaranjem mosta u Kosovskoj Mitrovici - želi nasilno da spoji južni, albanski deo grada, i severni, većinski naseljen Srbima.

U razgovoru za Insajder, analitičar Ognjen Gogić podseća da most na Ibru zatvorenim za motorni saobraćaj drži Kfor, a ne Srbi.

“Retorika je u međuvremenu zaoštrena, tako da je KFOR saopštio da se neće ustručavati da upotrebi ’sve neophodne mere’ kako bi zaštitio svoj mandat. To u terminologiji mirovnih operacija znači da je spreman da upotrebi silu. Takva upozorenja prate i konkretna dela, jer karabinjeri pojačavaju svoje prisustvo u blizini mosta, dok im se u tome pridružuje i Euleks. Američki ambasador Hovenijer i nemački ambasador Rode podvukli su da bi otvaranje mosta ugrozilo vojnike KFOR-a, što sugeriše da ne beže od toga da bi moglo da dođe do sukoba. Taj sukob bi jedino mogao da izbije između KFOR-a i Kosovske policije”, ocenjuje Gogić.

Poverenje Srba u međunarodne misije na Kosovu i Metohiji nije veliko. Ipak, prema anketama poslednjih godina, najveće poverenje ima Kfor.

“Ovo ne bi bio prvi put da Vlada Aljbina Kurtija sprovede neku akciju uprkos protivljenju međunarodne zajednice, međutim, ovog puta je situacija kompleksnija jer su vojnici Kfora na mostu, odgovorni su za bezbednost na mostu, pa je i za otvaranje mosta neophodno da oni uklone patrole. Međutim, nadam se da će Kfor ovog puta biti istrajan u odluci da ostane na mostu. Tako će ispuniti svoju misiju, osigurati bezbednost svim zajednicama, ali i odbraniti dijalog i stavove međunarodne zajednice”, kaže za Insajder Marko Milenković iz NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Kosovske Mitrovice.  

I dok se čeka sledeći potez Prištine, odnosno hoće li, i pored svih upozorenja međunarodne zajednice pokušati u potpunosti da otvori most, postavlja se pitanje zašto je to pitanje toliko važno kosovskom premijeru.

 “Kurti upravo želi da pokaže da ima autoritet i nad međunarodnim misijama koje deluju na Kosovu. Njemu na Kosovu nije suvišno samo prisustvo Srbije, već i međunarodnih misija. Za njega Kosovo ne da nije deo Srbije, već nije ni međunarodni protektorat. Sve se to sada prelama na pitanju mosta. Zato se ova situacija razlikuje od svih prethodnih u poslednje tri godine, jer ovde nije meta samo prisustvo Srbije na Kosovu, već i prisustvo međunarodne zajednice”, ocenjuje za Insajder analitičar Ognjen Gogić.

Izvor: Insajder, agencije