Naredba za sprovođenje istrage protiv okrivljenih za pad nadstrešnice potvrdila objavljivana istraživanja Insajdera (VIDEO)

Nalog za sprovođenje istrage protiv 13 okrivljenih za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu i pogibiju petnaestoro građana 1. novembra ove godine, u koji smo imali uvid, u potpunosti potvrđuje istraživanja Insajdera o uzroku nesreće. U nalogu se između ostalog traži ispitivanje odgovornosti nadležnih u Ministarstvu građevinarstva, ali i u preduzeću "Infrastruktura železnice".

Železnička stanica u Novom Sadu. Foto: Insajder

Na osnovu sadržaja naredbe za sprovođenje istrage protiv svih osumnjičenih navodi se između ostalog da nije bilo redovne kontrole objekta ni pre rekonstrukcije, uprkos pravilnicima i nalogu Direkcije za železnice. Tako u slučaju bivšeg direktora Železnice Nebojše Šurlana, Više tužilaštvo traži ispitivanje odgovornosti zbog toga što kao odgovorno lice nije izdavao nalog za redovnu i vanrednu kontrolu objekta, pa je tako propušteno da se utvrdi da su zatege koje su držale nadstrešnicu korodirale. Kako navodi tužilaštvo,  po svemu sudeći na osnovu izveštaja veštaka, 40 odsto žica u zategama bilo je van funkcije. 

Za osumnjičenog Slobodana Naumovića iz Saobraćanog instituta "CIP"  koji je radio projekat izvođenja radova, tužilastvo navodi da nije utvrdio tehnička svojstva postojeće konstrukcije, "niti je tehnička dokumentacija sadržala prikaz stanja koje je utvrđeno na osnovu arhivskog projekta, niti je pregledao objekat na način kojim bi se uočio nedostatak u delu konstrukcije i potreba za detaljnijim pregledom i nužnim intervencijama". U naredbi za sprovođenje istrage tužilaštvo navodi i da projektant nije razmatrao nadstrešnicu kao deo zgrade, iako je dodatno bila opterećena staklom i aluminijumom.

Osumnjičeni Milan Jelkić iz Instituta "CIP" nije ukazao na potrebu izrade elaborata o proceni stanja konstrukcije, a uzimajući u obzir nedostatak arhivskog projekta kao i starost objekta i činjenice da je u pitanju specifična konstrukcija – kaže se u naredbi.

U nalogu se traži ispitivanje odgovornosti bivšeg ministra građevinarstva Gorana Vesića i njegove pomoćnice za železnički saobraćaj Anite Dimoski za to što su početkom jula ove godine, kao ovlašćena lica omogućili puštanje u rad stanice i to u vreme dok je na njoj obavljana rekonstrukcija, a to znači da nije sproveden ni tehnički prijem, niti izdata upotrebna dozvola. 

Tužilaštvo traži i da se ispita njihova odgovornost za to što građevinsku inspekciju tokom otvaranja stanice početkom jula nisu obavestili o radovima na rekonstrukciji zgrade. Naredbom Tužilaštva zahteva se i ispitivanje odgovornosti bivše direktorke "Infrastrukture železnice" Jelene Tanasković, za to što je kao odgovorno lice u preduzeću koje je bilo investitor radova na rekonstrukciji omogućila puštanje u rad stanice, iako nije postojala prijava radova.

Samo ovi navodi iz naredbe tužilastva za sprovođenje istrage protiv 13 osumnjičenih potvrđuju sve ono što su novinari Insajdera na osnovu dostupne dokumentacije i analize objavili u poslednje 3 nedelje. Od toga da nije bilo nikakve kontrole ni pre rekonstrukcije, preko toga da je dotrajalost zatega uzrok pada nadstrešnice, do toga da objekat nije imao ni privremenu upotrebnu, ali ni upotrebnu dozvolu pre svečanog otvaranja. 

Novinarka Radoslavka Žigić