Nasilje u školama – umesto da ujedini, dodatno podelilo institucije i nastavnike (VIDEO)

Zbog skoro svakodnevnog nasilja u školama i ugroženosti profesije, prosvetni radnici protestovali su širom Srbije: na centralnim gradskim trgovima, skraćenim časovima ili potpunom obustavom nastave. Problem u čije bi rešavanje trebalo da se uključe svi - umesto da ujedini aktere, dodatno ih je podelio.

Protest prosvetnih radnika.

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković poručuje da je prvi korak u rešavanju problema taj da država prihvati da ima problem. 

„Država to nije prihvatila, ministar Ružić je 21. novembra rekao da nasilje nije povećano, da mi širimo defetizam, da uznemiravamo javnost. Tako da, što se toga tiče, eto već nemamo prvi korak. Što se tiče rešenja, rešenje ne može biti instant, ne može biti preko noći jer ovo se i nije dešavalo i stvorilo preko noći nego dugi niz decenija. Malo po malo, malo po malo, pa izvukosmo stolicu, pa dete izgubi slezinu, pa ovome puče vilična kost i tako dalje”, navodi Janković. 

Nastavnici, roditelji i đaci saglasni su da je nasilje u školi sve prisutnije i sve brutalnije. Današnjem protestnom skupu prisustvovali su i roditelji čija su deca bila žrtve nasilja. 

 „Borim se protiv nasilja svim silama, slušala sam sve savete pet godina, od prvog uboda u vrat u prvom razredu. Sve sam poslušala šta su mi psiholozi i nastavnici škole savetovali, došli smo do toga da je moj sin pretučen u školi u junu. Ovde sam zbog sve dece - da se ne bi ponovilo. Ne znam šta je potrebno da sačekamo, ja kao majka pitam da li treba da sačekam da mi sina iznesu na nosila ili da se desi nešto gore”, priča majka deteta žrtve nasilja Ana Milojević Andrejević. 

Status službenog lica za nastavnike i profesore i precizne kazne za nasilnike, prosvetari smatraju ključnim koracima ka rešavanju problema. 

„Mi svi radimo u državnim školama, nama je država poslodavac. Poslodavac nam je Ministarstvo prosvete. Mi vrištimo i tražimo pomoć od države da nas zaštiti jasnim procedurama. A ne da kao do sada sve bude samo na tome da nastavnici pišu izjave, izjave se predaju, Tim za nasilje - i gde posle toga to sve ode”, pita Snežana Romandić Petrović iz Unije sindikata škola Beograda.

Da je prevencija mnogo važnija od sankcija smatra predsednica Unije sidnikata prosvetnih radnika Jasna Janković.

„Rešenje je u prevenciji. Rešenje je da mladi ljudi shvate da ne treba činiti nasilje jer ako to ne shvate, ako misle da su kažnjeni, oni su u stvari samo izbačeni na ulicu da budu tri ili četiri, ili 103 nova problema za ovo društvo. Onda zaista ništa nismo uradili”, kaže Janković.

Iz Ministarstva prosvete obećavaju da će do 20. decembra Radna grupa doneti konkretne predloge za suzbijanje nasilja. Prosvetari poručuju - sačekaćemo predloge, u suprotnom slede masovniji protesti.

Izvor: Insajder