Nasilje u školama: Zašto nismo ništa naučili? (VIDEO)
Profesor Treće beogradske gimnazije teško je povređen dok je pokušavao da prekine tuču između dvojice đaka. Policija i tužilaštvo ispituju slučaj, a Ministarstvo prosvete da će učenicima biti izrečene popravno-vaspitne mere. Prošle nedelje pretučen je profesor u Bačkoj Palanci, a pre godinu i po učenici su napali profesorku iz Trstenika. Problem nasilja u obrazovanju prisutan je već dve decenije, a poslednjih godina je u porastu. Godinu dana posle masovnog ubistva u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ postavlja se pitanje zašto ništa nismo naučili i kako rešiti sveprisutno nasilje, ne samo u obrazovanju, već u celom društvu?
Da je situacija sa nasiljem u školama alarmantna dokazuje se gotovo svakog dana. U utorak 14. maja, je profesor Treće gimnazije u Beogradu teško povređen dok je pokušavao da razdvoji učenika te i đaka Desete gimnazije koji su se tukli. Tom slučaju, prethodio je i onaj od prošle sedmice kada je profesora iz Bačke Palanke bivši učenik pretukao na radnom mestu i naneo mu teške povrede. I dok alarmi zvone sve glasnije pokazuje se i da su nove mere, pravilnici i protokoli usvojeni posle prošlogodišnjih tragedija samo mrtvo slovo na papiru.
„Mi smo tražili izmenu Krivičnog zakonika i to da se napad na zaposlene u obrazovanju, ali smo potencirali da se odnosi na sve aktere u obrazovanju od osnovne škole pa nadalje – od najnižeg do najvišeg stepena obrazovanja, smatra krivičnim delom. Nisu samo nastavnici zaposleni u školama, tu je vannastavno osoblje, učenici, njihovi roditelji – sve su to akteri obrazovanja“, izjavio je za Insajder predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Dobrivoje Marjanović.
Zahtev za izmenu Krivičnog zakonika, prosvetni radnici predaće Vladi tokom sutrašnjeg protesta i obustave rada. Isti zahtev uputili su nadležnima i pre godinu dana, ali ništa nije urađeno.
Osim majskih tragedija, jedan od slučaja nakon kojeg je morala da se podvuče crta i naprave dubinske promene je incident od pre godinu i po kada je učenik drugog razreda Tehničke škole u Trsteniku izmakao stolicu profesorki, koja je potom pala na pod, dok su druga dvojica učenika sve snimala telefonom i uživo prenosila na društvenim mrežama. Učeniku koji je izmakao stolicu određen je pojačan nadzor staratelja, ista mera izrečena je i drugom učeniku, dok je najstariji đak potpisao sporazum o priznanju krivice i njemu je izrečena vaspitna mera.
„Ja se više ne osećam bezbedno ni na ulici. Od tog nesretnog 9. novembra do danas u Srbiji se ništa na bolje nije promenilo, nažalost svakoga dana čujemo nešto novo loše što se tiče prosvete“, rekla je za Insajder profesorka iz Trstenika, Marija Stevanović.
Dakle, svi slučajevi koji pokazuju jasnu sliku stanja u društvu nisu dovoljno otrežnjujući. Grupa od oko 40 stručnjaka pokrenula je ipak, inicijativu „Majska platforma“ i ponudila rešenja za suzbijanje nasilja u društvu.
„Mere pooštravanja trenutnih propisa mogu imati određenog smisla, ali samo kao privremene mere. Ako mi krenemo da se strateški bavimo problemom - da škole postanu dobre zajednice, a da kao privremena rešenja gorućih problema koristimo pooštravanja, to možda može da ima smisla, ali pooštravanje mera bez izmene strateškog pravca neće imati nekog velikog efekta“, izjavio je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Aleksandar Baucal.
Nezainteresovanost ili nesposobnost nadležnih da reše nagomilane probleme, neprimeren rečnik brojnih javnih funkcionera i političara, ćutanje institucija, izostanak odgovornosti,ali i solidarnosti i empatije – samo su neki od delova mozaika koji čine da srpsko društvo bude društvo nasilja.
Izvor: Insajder