Nastavljena praksa zaobilaženja zakona: Gradnja za Expo 2027 mimo Zakona o javnim nabavkama (VIDEO)
Nastavlja se praksa zaobilaženja zakona, spornih javnih nabavki i netransparentnog trošenja novca građana. Transparentnost Srbija objavila je analizu u kojoj se vidi da će radovi za izgradnju izložbenog prostora za EXPO 2027 - vredni oko milijardu evra - biti ugovoreni mimo Zakona o javnim nabavkama.
To ostavlja prostora da troškovi za izgradnju nacionalnog stadiona, paviljona i drugih pratećih objekata u Surčinu budu plaćeni po još većoj ceni od planirane, kao i da poslovi mogu da se ugovaraju bez konkurencije.
Poseban Zakon o realizaciji projekta Expo 2027 predviđa odstupanje i od Zakona o javnim nabavkama, a kao obrazloženje se navodi hitnost realizacije projekta Expo.
Zlatko Minić iz organizacije Transparentnost Srbija upozorava da može da se desi da javnost samo bude obaveštena koliko je potrošeno, ali ne i zbog čega i na šta.
"Verujemo da je ovde jedini cilj za izuzimanje javnih nabavki iz svih radova koji će se raditi na izgradnji nacionalnog stadiona, paviljona, stanova, želja da se isključi konkurencija i transparentnost i da se ostavi veliki prostor da se direktno odluči ko će te poslove dobijati", objašnjava Minić.
Predlogom budžeta Srbije za 2024. godinu, za izgradnju Nacionalnog stadiona i pratećih objekata za Expo biće izdvojeno oko milijardu evra, a iz Transparentnosti upozoravaju da bi ti troškovi, usled zaobilaženja zakona, mogli da budu i veći, kao i da se ostavlja prostor za diskriminaciju pri odabiru izvođača radova.
"Ovo će ostaviti prostor za uvećanje troškova na način na onaj koji to bude radio, bude želeo. Nema konkurencije, stići će jedna ponuda za te stanove. Neki političar će da objavi da je to u ovom trenutku iz ne znam kog razloga najpovoljnija ponuda, da je to izuzetno konkurentno. Mi ovde imamo desetine slučajeva da nam se čini na osnovu nekih uporednih iskustava da strašno preplaćujemo stvari koje se rade bez konkurencije, a jedini odgovor je - sve je transparentno, sve je čisto, ovo je izuzetno povoljno, bolje od ovoga nije moglo, a papira nigde", kaže Minić.
Sporno je i to što poseban Zakon o izložbi Expo nije prošao javnu raspravu, a u Skupštini će se naći zajedno sa više od 50 zakonskih predloga, što smanjuje prostor za rapsravu.
Donošenje specijalnog zakona posle čije primene nije poznato na šta je tačno potrošen novac građana, u Srbiji nije novost. To se desilo i u projektima poput Južnog toka, Moravskog koridora i Beograda na vodi.
Izvor: Injsader