(Ne) opravdano poskupljenje gasa (VIDEO)

Građani dugo slušaju kako je cena struje i gasa u Srbiji socijalna kategorija. To znači da je skuplja cena po kojoj se gas i struja nabavljaju, odnosno proizvode od one po kojoj se prodaju. U takvim okolnostima svaki zahtev za povećanjem cene deluje opravdan. Nakon najave nove ministarke energetike da bi struja trebalo da poskupi, direktor Srbijagasa rekao je da bi i gas trebalo da poskupi i to za 11 odsto od januara iduće godine. Međutim, činjenica je da građani Srbije ne znaju šta sve ulazi u cenu gasa.

Reč likvidan znači mnogo toga – jasan, čist, pravilan, pouzdan. U privredi znači da je firma sposobna da plati dospele obaveze. U slučaju Javnog preduzeća Srbijagas iza likvidnosti mnogo toga može da se skriva.

Upravo je likvidnost direktor Srbijagasa naveo kao razlog poskupljenja tog energenta. 

“Interna računica Srbijagasa, da bi mi bili u onoj zoni tekuće likvidnosti koja se traži, da bi bili likvidni da tako kažem, poskupljenje treba da bude 11 posto. To znači ako je do sada koštalo 353 dolara, pa to povećate za 35 dolara znači to će biti ispod po kojoj mi nabavljamo po naftnoj formuli”, rekao je Bajatović za Happy televiziju.  

Gubici Srbijagasa do sada su se pokrivali iz budžeta ali, sudeći po onome što je rekao direktor Srbijagasa, MMF na takvu praksu neće gledati blagonaklono. MMF je važan jer bi tek trebalo da nam odobri novi aranžman, odnosno mogućnost povoljnog kredita.    

“Ako hoćemo pristup međunarodnom tržištu kapitala, ako hoćemo da malo radimo i sa Svetskom bankom a pre svega da imamo pozitivan odgovor MMF, a to nam treba i zbog investicija, mi ćemo morati da podignemo cenu i struje i gasa”, kaže Bajatović. 

Realna cena 

Srbija od Rusije dobija oko 2 milijarde metara kubnih po naftnoj formuli što, kako kaže direktor Srbijagasa, sada iznosi oko 420 dolara. Oko jedne trećine gasa nabavljamo na slobodnom tržištu, gde je cena mnogo veća i svakodnevno varira.

Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas kaže da je cena sada realna, ali da je realan i zahtev za poskupljenjem.

“Mi još uvek imamo cenu gasa koja je prihvatljiva i koja je bila ugovorena pre nekoliko meseci, ali pošto je ta naftna formula i pošto se zbog toga određuje cena naknadna u trenutku kada poraste cena nafte, onda će i od prvog januara cena biti malo viša nego što je sada i onda će morati da bude i za građane viša cena”, kaže Vuletić. 

Dok direktor Srbijagasa tvrdi da se gas nabavlja za dva dinara a prodaje za jedan, potrošači u to nisu uvereni. U Udruženju za zaštitu prava potrošača “Prosperitet” ne prihvataju argument da je poskupljenje neophodno radi likvidnosti Srbijagasa.  

“Znači takvo obrazloženje je toliko neosnovano i bez argumenata. Srbija sada ima gas preko Balkanskog toka i pristup evropskom tržištu gasa preko Mađarske. Postavlja se pitanje po kojoj ceni mi plaćamo transportne troškove kroz Mađarsku, zatim pošto plaćamo skladište gasa u Mađarskoj,  zatim koliko nas koštaju posrednici Jugorosgas”, kaže Radomir Ćirilović iz Udruženja „Prosperitet“.  

(Ne) opravdani troškovi  

Pored svega toga, tu je i faktor opravdanih troškova Srbijagasa, koje odobrava Agencija za energetiku. 

Agencija na svom sajtu navodi da je  opravdan trošak koji obezbeđuje ulaganje u izgradnju kapaciteta i infrastrukture. Da li je opravdan uprkos činjenici da Srbijagas, prema istraživanju Insajdera, te poslove godinama dodeljuje privatnim firmama bez tendera, da plaća i ono što nije urađeno, pa i da postoje dokazi da su cene radova uvećavane. 

To je pitanje na koje nismo dobili odgovor od Agencije za energetiku

“Ti troškovi i ta nerentabilnsot jednostavno je nepoznanica, odnonsno jednačina sa više nepoznatih za nas poreske obveznike. Namerno govorim o poreskim obveznicima, a ne samo o potrošačima gasa jer mi to sve plaćamo i izdržavamo”, kaže Ćirilović. 

Poslovi koje Srbijagas, po metodologiji Agencije za energetiku, može da prelije i na konačnu cenu, već godinama su predmet analize u Tužilaštvu za organizovani kriminal. 

Tužilaštvu je pre skoro deceniju stiglo više krivičnih prijava protiv Sbrijagasa. Na pitanje u kojoj je fazi postupak iz Tužilaštva Insajderu su u nekoliko navrata, poslednji put još 2017. godine, odgovorili da im MUP ne dostavlja tražene informacije.  

Na pitanje da li je bilo napretka u toj istrazi, danas nismo dobili odgovor Tužilaštva.

Izvor: Insajder