(Ne)uspešne mere posle dva masovna ubistva iz maja 2023. godine: Šta je urađeno, a šta ostalo slovo na papiru? (VIDEO)

Neuspešna kontrola štete, nesposobnost i neodgovornost i sistema i pojedinaca, neobjašnjiva potreba da se majski zločini zaborave – tako bi, ukratko, mogla da se opiše sudbina mera koje su prošle godine predstavljene kao rešenje za saniranje i uzroka i posledica masovnih ubistava u školi "Vladislav Ribnikar" i Duboni i Malom Orašju.

Obeležavanje šest meseci od ubistva u školi Vladislav Ribnikar. Foto: Srđan Ilić

Predaja oružja

Neke mere jesu ispunjene, pre svega poziv za predaju registrovanog i neregistrovanog oružja bez posledica. Poziv je trajao skoro dva meseca, tokom kojih je prikupljeno više od 82 hiljade (82.398) komada vatrenog oružja, više od 4 miliona (4.243.139) komada municije i oko 26 i po hiljada (26.485) komada minsko - eksplozivnih sredstava. Ono što je sporno jeste da oružje nije veštačeno, ne znamo gde je sada, i šta će biti sa njim. Jedan deo je, čak, ukraden iz Policijske uprave u Nišu, zbog čega je jedan policajac uhapšen.

Moratorijum

Druga mera jeste ispunjena, ali samo na kratko i samo delimično. Naime, dvogodišnji moratorijum na izdavanje dozvola, držanje i nošenje oružja je u toku, ali je moratorijum za lovačko i sportsko naoružanje ukinut posle samo 6 meseci. Nikada nisu zvanično objašnjeni razlozi ukidanja moratorijuma.

Revizija dozvola

Od 5. maja izvršena je revizija izdatih dozvola za oružje. U MUP-u kažu da je kontrolisano više od 400 hiljada (410.806) dozvola, a da je protiv vlasnika oružja podneto oko 2 hiljade (2.015) zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i oko 1 900 (1.886) krivičnih prijava. Kontrolisao se i način držanja i čuvanja oružja i municije 

Kontrola streljana

Mera koja je takođe sprovedena jeste kontrola zakonitosti rada streljana. Trajala je tri meseca, a epilog su - četiri prekršajne prijave za nepravilno vođenje evidencije. 

SAVET ZA SPREČAVANJE VRŠNJAČKOG NASILjA

Poslednja mera koja je ispunjena jeste formiranje Saveta za sprečavanje vršnjačkog nasilja i Radne grupe za bezbednost dece na Internetu. Za sada je samo poznato da je Radna grupa, još u avgustu, predala Savetu i Vladi predloge  o tome kako poboljšati bezbednost dece na Internetu.

(Ne)uspešne mere

Za te mere može da se kaže da su ispunjene. Sve ostale, a naročito one za koje su bile potrebne izmene zakona i efikasan rad poslanika koje plaćaju građani – ostale su samo slovo na papiru.

Zakonske prepreke

Dakle - po svemu sudeći, odustalo se od pooštravanja uslova za dobijanje oružja, kao i od uvođenja obaveznog šestomesečnog zdravstvenog pregleda naoružanog lica, jer te dve mere zahtevaju izmenu Zakona o oružju i municiji. Izmene Krivičnog zakonika bile bi neophodne da bi se pooštrile kazne za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja, ali i uvođenje krivičnog dela koje bi kažnjavalo svakoga ko deci omogući da dođu u posed oružja. Te mere se više - ni ne pominju kao opcija.

Krivična (ne)odgovornost

Mera koju je predložio predsednik države, izazvala je i najviše pažnje i kontroverze.  Međutim, temom da li treba spustiti granicu za krivičnu odgovornost sa 14 na 12 godina bavili su se samo mediji, a događaji koji su se nizali prethodnih meseci pokazali su  da je neophodna stručna analiza. Nje, međutim, nema.

Medijsko nasilje bez kazne

Kao jedan od razloga za povećanje nasilja u društvu jeste 0i neprikladan sadržaj u medijima. Mera koja je predložena predviđala je pooštravanje sankcija za medije koji krše propis zabrane programa u kojima se emituje nasilje. Nasilja je sve više, rijaliti su samo promenili ime, a nadležna regulatorna agencija - ne reaguje.

Bez kontrole

Posle majskih zločina predloženo je i da se uvedu obavezni šestomesečni testovi za narkotike u srednjim školama. Od toga, kao i većih kazni za učenike koji u školu dođu u alkoholisanom stanju - nema ništa.

Mračne mreže bez kontrole

Zabrana pristupu darknetu i sličnim sajtovima koji sadrže savete o ubistvu i nabavci oružja i narkotika je, kao mera, ostala  samo želja, kojom se niko nije ozbiljno ni bavio.

Mere neuspeha

Gotovo sve predložene mere su - represivne. Osim odgovornih pojedinaca, niko se nije bavio prevencijom. Kako su i sistem i društvo ostali nemi – sada živimo posledice, pa ne treba da se čudimo vestima koje nam svakoga dana oslikavaju realnost. 

Izvor: Insajder