Nedovoljan broj dece u Srbiji se vakciniše, posebno alarmantna situacija sa MMR vakcinom (VIDEO)
Posle skoro tri godine kovida, Srbiji preti nova epidemija. Broj vakcinisane dece najniži je u poslednjih 20 godina, a posebno je alarmantna situacija u izbegavanju MMR vakcine protiv rubeole, zauški i malih boginja. Trend odbijanja vakcine posebno je izražen poslednjih nekoliko godina.
Zbog nedovoljnog broja vakcinisane dece, pre četiri godine izbila je epidemija morbila. Tada je preminulo 14 osoba, među njima i četvoro dece mlađe od četiri godine. Za vreme te epidemije bilo je registrovano više od pet hiljada zaraženih.
“Morbilli su užasno kontagiozni, dakle zarazna bolest. Ona se širi mnogo brzo. Ona je opasnija za decu nego kovid, nego grip, to je jedan od najopasnijih virusa koji izaziva brojne komplikacije uključujući encefalitis, upalu mozga, pa i smrt “, kaže pedijatar Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, Goran Vukomanović.
Međunarodni konsultant za imunizaciju, dr Dragan Popović tvrdi da "nema poređenja između virusa koji ne kontrolišemo i virusa koji izaziva bolesti, koji su dečju populaciju desetkovali." I dodaje da se našao u lošoj situaciji kada je u razgovoru sa meštanima jednog sela u Africi saznao da je njihov običaj da deci ne daju imena, dok kroz selo ne prođe virus morbila."
Roditelji najčešće izbegavaju vakcinu iz straha od autizma, a strah je posledica medijske spekulacije nakon jedne studije koja je objavljena u Engleskoj.
Docentkinja Emina Milošević, imunolog Instituta za mikrobiologiju i imunologiju kaže da je "ta zabluda potekla od jednog autora koji je pozvao roditelje dvanaestoro dece i oni su mu rekli informacije o svojoj deci i on je taj njihov autizam povezao sa MMR vakcinom."
„Ta studija je povučena nakon toga. Urađene su studije na stotinama hiljada dece koja su vakcinisana MMR vakcinom i ta veza vakcina i autizma je nepostojeća, a taj čovek je imao motiv da to uradi za novac”, tvrdi dr Milošević.
„To su pokazale studije koje nisu finansirane od kompanija koje proizvode, nego nezavisna istraživanja višedecenijska, dakle to je zabluda“, kaže doktor Vukomanović iz Tiršove i dodaje da su istraživanja potpuno jasno pokazala bez ikakve dileme da MMR vakcina nema nikakve veze sa autizmom, ne samo što nema veze sa autizmom kao bolešću nego nema veze ni sa rizikom od autizma ni kod dece čija su braća ili sestre već imale autizam.
Broj vakcinisane dece je nešto veći od 70 odsto, što je nedovoljno za sticanje kolektivnog imuniteta. Dodatni problem prave neproverene informacije na društvenim mrežama, putem kojih se informišu mnogi roditelji, ali neretko i pojedini lekari koji zagovaraju izbegavanje vakcine.
„Stalno se potenciraju te antivakcinalne poruke, one se ponavljaju i ponavljaju i sto puta ponovljena laž nekom sada zvuči kao istina i to je problem. Prosto taj antivakcinalni pokret se stavlja kao jedno od mišljenja po datom pitanju, nema šta tu neko ko nije obrazovan, ko ne razume materiju da misli i izražava svoje mišljenje. Postoje naučne činjenice“, ističe dr Emina Milošević.
Dr Dragan Popović kaže da je MMR vakcina počela „da se odlaže i daje između 15 i 18 meseca života i mnogi zdravstveni radnici su videli taj period kao nešto što može da se pomeri, nešto što može da se razvuče i to je nešto što je dovodilo do propuštenih šansi za vakcinaciju, do toga da deca primaju vakcinu suviše kasno“, ističe Popović.
Sa ovako malim brojem vakcinisane dece nije pitanje da li će, već kada će izbiti epidemija morbila, kažu stručnjaci i pozivaju na snažnu akciju celog društva, kako bi se vratilo poverenje u nauku i medicinu, i sprečila epidemija veoma zarazne bolesti od koje u 21. veku ne bi smelo da se umire.
Izor: Insajder