Neformalna Anketna komisija: Zakoni doneti za potrebe EXPO izložbe otvaraju prostor za korupciju (VIDEO)
Izmene Zakona o Međunarodnoj izložbi EXPO 2027, koje je Vlada Srbije predala Skupštini 17. januara, napisane su bez javne rasprave. Osnovni cilj je skraćivanje procedura tokom gradnje. Skraćivanje procedura, između ostalog, podrazumeva i puštanje objekata u probni rad, i to na period od dve godine, bez upotrebne dozvole. Sve to otvara ogroman rizik po bezbednost objekata, ali i posetilaca – upozoravaju članovi neformalne Anketne komisije nezavisnih stručnjaka, prvobitno formirane da ispita nezakonitosti u projektu modernizacije železnice od Novog Sada do Subotice. O svemu tome Insajder je više puta pisao prethodnih nedelja. Pored predloženih izmena, upitan je i sam Leks specijalis usvojen 2023. godine za potrebe EXPO-a jer, umesto da spreči, otvara veliki prostor za korupciju – upozorila je danas pomenuta Anketna komisija.

Nabavke za EXPO će se sprovoditi, ali ne po Zakonu o javnim nabavkama, već po Leks specijalisu usvojenom za potrebe EXPO-a, i po Uredbi usvojenoj uz njega. Neprimenjivanje Zakona o javnim nabavkama znači, međutim, i da ponuđači za te poslove neće moći da podnose prigovore za zaštitu prava, ukoliko smatraju da su tokom nabavki oštećeni, ili da je prekršen zakon.
“Može se sasvim legitimno i po zakonu diskriminisati jedan ponuđač u odnosu na drugog ponuđača. Da bi se na neki način predupredile, odnosno prividno predupredili nedostaci, Vlada je donela neku Uredbu koja, međutim, omogućava samo javni poziv za nabavke velike vrednosti i tri ponude za nabavke manje vrednosti. Ostavljam vašoj mašti i našem iskustvu da zamislite čemu to sve vodi”, rekla je profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić na današnjoj konferenciji za javnost neformalne Anketne komisije.
Dodatni prostor za moguću političku korupciju otvara se odredbom kojom se privrednim društvima daje svojstvo investitora tokom izgradnje i rekonstrukcije objekata za EXPO. Njihovo poslovanje Zakon je uredio po ugledu na poslovanje firmi sa privatnim kapitalom. Za potrebe EXPO-a je, međutim, već formirano jedno privredno društvo u državnom vlasništvu.
“Dakle, ona posluju kao privatna privredna društva, a koriste javni novac. I sva privredna društva, naravno, po ustaljenoj već praksi kod nas, imaju svoje rukovodstvo. To rukovodstvo, kao i za javna preduzeća i za ostala privredna društva, koja su pod kontrolom Republike Srbije, regrutuju se i iz Srpske napredne stranke i lica bliskih najvišim državnim funkcionerima”, ističe Rakić Vodinelić.
Ta privredna društva zakon ovlašćuje i da izdaju prostor namenjen EXPO-u po ceni nižoj od tržišne, upozorava profesorka. Sve to, uz rizik po bezbednost objekata zbog skraćenih procedura tokom gradnje bilo je povod da anketna komisija uputi apel Vladi Srbije da predlog Izmena zakona o EXPO povuče iz skupštinske procedure.
"Skok u budućnost“ ili preskakanje zakonskih procedura
"Skok u budućnost“ – kako vlast zove pripreme za svetsku EXPO izložbu, ili preskakanje zakonskih procedura – nova je dilema pred kojom će se naći poslanici prilikom usvajanja izmena Zakona o posebnim postupcima za EXPO 2027.
Podsetimo, tim izmenama je predviđeno da se građevinske dozvole i to za pojedinačne delove objekata, počev od temelja, izdaju bez usvojenih studija o proceni uticaja na životnu sredinu od strane nadležnih. Sve se pravda složenošću objekata i tehnologije izvođenja radova.
Izmenama se definišu čak i privremene građevinske dozvole, i to za objekte koji su u funkciji realizacije izložbe. U pitanju su privremeni objekti, odnosno paviljoni u kojima će države učesnice organizovati izložbe. Skraćena procedura odnosi se čak i na objekte sa trajnom namenom.
Kako je Insajder ranije pisao, skraćene procedure izdavanja građevinskih dozvola nisu jedine zakonske izmene koje bi mogle da utiču na bezbednost objekata. Tim objektima će, ako zakon bude usvojen, biti omogućen i probni rad na period od dve godine, i to samo na osnovu pozitivnog mišljenja Komisije za tehnički pregled, a bez upotrebne dozvole. Upotrebnu dozvolu bi, ako predlog bude usvojen, bilo neophodno pribaviti tek nakon te dve godine.
Efikasniji završetak projekta, s ciljem da Srbija ispuni obavezu realizacije međunarodne Expo izložbe u rokovima i na način predviđen Konvencijom o međunarodnim izložbama i dokumentima, razlog je izmena zakona koji je Vlada kao predlagač prosledila Skupštini 17. januara.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović