Nema naznaka kraja sukoba Izraela i Palestine (VIDEO)

Za četiri dana oružanog sukoba Izraela i Palestine ubijeno je više od 1.500 ljudi, ima hiljade ranjenih i stotine kidnapovanih, a u Gazi je raseljeno gotovo 200 hiljada ljudi. Posle napada Hamasa na izraelske gradove i naselja, Tel Aviv je odgovorio bombardovanjem Gaze i proglašenjem ratnog stanja. Zapadnoevropske zemlje i Ameria većinom su na strani Tel Aviva, jer je Hamas odavno proglašen za terorističku organizaciju.

Foto: Tanjug/AP Photo/Gil Eliyahu

Višedecenijski sukob Palestine i Izraela, na svakih nekoliko godina, sada dobija ogromne razmere. Rešenja nema, bar ne prihvatljivog za obe strane. U pojasu Gaze, gde vlast ima Hamas, živi oko dva miliona Palestinaca koji su sad pod udarom Izraela, u znak odmazde zbog napada Hamasa u subotu ujutru na više naselja u Izraelu, i to na pedesetogodišnjicu jomkipurskog rata. 

"Naredio sam potpunu opsadu pojasa Gaze. Neće biti struje, ni hrane, ni goriva, sve je zatvoreno. Mi se borimo protiv ljudskih životinja i delujemo u skladu s tim", izjavio je ministar odbrane Izraela Joav Galant.

Iako jedna od najboljih službi na svetu, izraelski Mosad tvrdi da nije znao šta se sprema i da ih je napad Hamasa iznenadio. Ni analitičari nisu mogli da predvide sukob tih razmera. 

"Mi imamo neke elemente koji su ukazivali da do eskalacije konflikta može doći. Dakle, kada pogledamo unazad nekoliko meseci da se ne vraćamo do 20-21 godine, međutim u ovakvom formatu nisam očekivao", kaže Vlade Radulović predsednik Centra za geostrateška istraživanja i terorizam.

Terorističku organizaciju Hamas godinama podržava Iran, pa se postavlja pitanje hoće li i okolne zemlje na Bliskom istoku biti uvučene u rat, Vlade Radulović smatra da za sada nema bojazni.

"Ono što je ključno pitanje jeste kako će pre svega muslimanski svet ne samo arapski, već islamski gledati na ono što izraelska vojska bude radila u narednim danima. Dakle, ukoliko se zaista bude kopneno ušlo i nastavila operacija unutar pojasa Gaze. To potencijalno može da otvori neke nove poteze, potencijalno da uključi neke nove aktere u celu ovu priču."

[related-content]

Proteklih godina, a posebno poslednjih dana, pojedini analitičari povlače paralele između sukoba Izraela i Palestina sa jedne, i Beograda i Prištine sa druge strane. Međutim, sagovornik Markera ne vidi veliku sličnost, posebno kada je reč o poređenju nedavnog oružanog sukoba u Banjskoj i Hamasovog napada za vikend. Naš sagovornik ne vidi paralele između ovih događaja.

"Situacija nije ni približno ista kada posmatrate, što bi se reklo, formalno-pravno i onako kako stvari na terenu stoje, tu postoje jasne razlike. Međutim, u ovom segmentu, službi koje su nešto znale ili bile obaveštene ili nisu, čini mi se da se tu mogu vući paralele. Ali, refleksija ovog sukoba geopolitičkog, sa uslovno rečeno globalnog na jedan lokalni nivo ili regionalni i tu se mogu povući određene paralele... Ali porediti grupu od nekoliko Srba koji su bili naoružani bar po onim snimcima koje vidimo i pripadnike Hamasa koji je ozbiljna teroristička organizacija, onda tu nema, tu zapravo prestaje sva priča o povlačenju paralela", dodaje on.

I dok je zapadni svet mahom odmah stao na stranu Izraela Evropska unija je, u samo nekoliko sati, donela, pa poništila odluku o ukidanju finansijske pomoći Palestini.  

Šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj poziva ministre spoljnih poslova Izraela i Palestine da govore na sastanku ministara spoljnih poslova Unije, na kojem će se raspravljati o situaciji u pojasu Gaze.

Sve vesti o situaciji u Izraelu pratite u našem blogu uživo.

Izvor: Insajder