Nenadić (Transparentnost Srbija) za Insajder: Očekivali smo da će Agencija reagovati na navode o kol centru SNS-a po službenoj dužnosti, ne čekajući prijavu

Programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić je za Insajder rekao da je prijava povodom navoda o potencijalnom kršenju zakona u kol centru SNS-a podneta za slučaj da Agencije za sprečavanje korupcije nije postupila po službenoj dužnosti. Kako kaže sagovornik, to je nešto što je Agencija trebalo da utvrdi i o čemu je trebalo da obavesti javnost, još dok je kampanja trajala.

Programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić. Foto: Insajder

Nenadić je objasnio da je podneta prijava Agenciji za sprečavanje korupcije 5. decembra, u vezi sa navodima iz novinarskog teksta koji je objavljen CINS-u 29. novembra. Kako je objasnio, Agencija je mogla da reaguje i po službenoj dužnosti na osnovu navoda u medijima.

"Na početku te prijave agenciji, mi smo izrazili uverenje da je agencija i sama uočila da postoji moguća povreda zakona i očekivanje da su oni pokrenuli postupak i službenu dužnost ne čekajući bilo kakvu prijavu", rekao je Nenadić.

Ipak, danas je objavljeno u medijima da je postupak pokrenut na osnovu ove prijave.

Kako kaže sagovornik Insajdera, u momentu kada je prijava podneta, nije mogla biti izneta tvrdnju da je zakon prekršen, već su pozvali agenciju, kao organ koji ima zakonsko ovlašćenje da prikuplja dodatne podatke i od političkih stranaka, ali i od pravnih lica koja pružaju neke usluge političkim strankama, da to i učini.

On je istakao da je Agencija dužna, kada je reč o prijavi koja je podneta tokom izborne kampanje, da odluči u roku od pet dana od prijema potvrde da je politički subjekt obavešten o prijavi.

"Šta se dalje dešavalo kad su se oni obratili stranci, da li je stranka njih obavestila da je informaciju primila, to se ne objavlja nigde, i to je pitanje za Agenciju", rekao je Nenadič.

Sagovornik je ukazao i na "dodatan element", a to je okolnost da se u preliminarnom izveštaju o troškovima kampanje koji obuhvata stanje zaključno sa 2. decembrom, "ne navodi nijedan trošak koji bi se ovako na prvi pogled mogao povezati sa onim što je objavljeno u CINS-ovoj priči". 

Međutim, u čitavom procesu Nenadić ističe utisak da je Agencija ranije odlučivala, donosila i objavljivala odluke u znatno kraćem roku nego što to čini na ovim izborima. Iako, kako navodi,  konačnog epiloga prethodnim prijavama iz 2020. godine  - još uvek nema.

"U izbornim kampanjama iz 2020. i 2022. mi smo mnogo puta smatrali da odluke agencije nisu bile adekvatne. I pokušali smo da ih osporimo na jedini način koji zakon pruža, a to je upravni spor koji se vodi pred Upravnim sudom. Međutim, Upravni sud još uvek nije rešio o našim tužbama koje smo podneli u vezi sa odlukama Agencije na izborima iz 2020. godine", zaključio je Nenadić.

Podsetimo, Transparentnost je u prijavi tražila da Agencija ispita koja je uloga Centra za edukaciju i razvoj omladine Beograda (CEROB) u čijim je prostorijama vršena isplata honorara onima koji su angažovani u kol centru. Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti propisano je da udruženja ne smeju da finansiraju ili daju prilog političkoj stranci.

Takođe, tražili su da se proveri i da li je za isplaćen novac plaćen porez imajući u vidu da su ljudi u kol centru angažovani bez ugovora, a da novac za rad primaju u kešu.

Iako je plaćanje išlo preko posredničke agencije, koja je i organizovala rad kol centra, krajnji korisnik ovih usluga jeste stranka, što je još jedan osnov za sumnju u kršenje Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.

Uz to, u prijavi su ukazali i na moguća krivična dela poput davanja i primanja mita u vezi sa izborima i povrede tajnosti glasanja.

Izvor: Insajder, Beta