Nenadić (TS) za Marker o zloupotrebama u javnim nabavkama: Izmene Zakonika stimulisale bi kršenje zakona (VIDEO)

Povodom izmena Krivičnog zakonika koje predviđaju da se tužilaštvo više neće baviti javnim nabavkama čija je procenjena vrednost manja od pet miliona dinara, Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije (TS) rekao je u emisiji "Marker“ na Insajder televiziji da je veliko pitanje koliko su se tužioci i dosad uopšte bavili zloupotrebama u vezi sa javnim nabavkama. Kako kaže, ako se pogleda statistika krivičnog gonjenja za to krivično delo - ona je potpuno zanemarljiva.

Nemanja Nenadić, foto: Insajder

"Postoji veoma mali broj predmeta gde su do sada ispitivane zloupotrebe u vezi sa javnim nabavkama, a da ne govorimo o kažnjavanju krivaca“, rekao je Nenadić.

Predviđena izmena, smatra, ne može da opstane u pravnom sistemu, jer bi moglo da se desi da se tumači na razne načine - ili kao dekriminalizacija, ili da tužioci treba da traže mogućnost za gonjenje krivičnog dela, ali nekog drugog. Ističe i da postoji vrlo velika opasnost da se nekažnjivost, koja je i dosad postojala, proširi na jedan veliki broj javnih nabavki.

"Znači, na sve one koje su manje vrednosti od pet miliona, a njihov broj je već sada ogroman. Još jedan paradoks kod nas je da se najvredniji poslovi u državi, koji bi inače trebalo da idu na javne nabavke, ugovaraju bez primene zakona - i imamo situaciju da je takva praksa ozakonjena. Ako pogledate statistike, polovina vrednosti svih nabavki u Srbiji se radi bez sprovođenja zakona. Tako da u tim slučajema, tamo gde su pronađene rupe, imamo situaciju da nikakve kažnjivosti nema, direktno dogovaranje praktično se smatra kao nešto što je potpuno zakonito“, napominje Nemanja Nenadić.

On je takođe ocenio da bi takvo zakonsko rešenje bilo ogroman stimulans da se zakon krši tako što bi se jedna velika javna nabavka podelila na više njih koje ne prelaze pet miliona dinara, čime bi se izbegla eventualna krivična odgovornost.

Kako kaže, zapravo se ne zna šta je Ministarstvo pravde želelo takvom odredbom, jer se u obrazloženju izmena Krivičnog zakonika ne može naći ništa u vezi sa krivičnim delom koje se odnosi na javne nabavke.

"Jednu tezu sam čuo - da je ideja da se goni prekršajno ako je nešto bilo vezano za kršenje pravila kod nabavki manje vrednosti, ali mislim da to takođe nije adekvatno rešenje“, smatra Nenadić.

Prema njegovim rečima, pored opasnosti da bi postavljanje limita od pet miliona dinara moglo praktično dovesti do nekažnjivosti zloupotreba kod javnih nabavki čija je vrednost manja od tog iznosa, postoje i neke promene koje bi mogle da budu pozitivne.

"Tužioci su do sada imali nešto što je bilo opravdanje ili izgovor - zavisi iz kog ugla bismo posmatrali - a to je da su kod javnih nabavki, kod tog krivičnog dela, morali da dokažu da je nastala neka šteta po javna sredstva kada se nabavka namešta. To dokazivanje zaista i nije bilo lak posao, zato što kod naših javnih nabavki u više od 50 odsto slučajeva postoji samo jedna ponuda. Pa, ako postoji samo jedna ponuda, onda vi ne možete da poredite to sa nekom drugom ponudom i da dokažete da je zaključen ugovor sa onim ko je bio lošiji. Tako da, ako se to promeni, mogli bismo da očekujemo da bude veći broj slučajeva gonjenja. Ali, imamo jednu potpuno pravno nejasnu situaciju šta je Ministarstvo pravde sve ovde želelo. I mi smo pokušali, kad se Nacrt pojavio, da vidimo šta su oni hteli sa tim promenama. Da li su hteli da, recimo, dekriminalizuju zloupotrebe za nabavke čija je vrednost manja od pet miliona ili da se to goni na drugi način...“, naveo je Nemanja Nenadić gostujući u "Markeru" na Insajder TV.

Izvor: Insajder