Nenadić za Insajder: Teško podneti prijavu ako se ne zna ko je sve dao ostavku, Agencija da utvrdi propuste
Programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić za Insajder kaže da nejasno definisani tekući i neodložni poslovi za organe u ostavci dovode do toga da je "jako teško optužiti da su izvršili zloupotrebu i da su povredili neku zakonsku odredbu kada budu organizovali promotivne aktivnosti". On ukazuje i na to da je nadležnost Agencije za sprečavanje korupcije da utvrdi propuste neprijavljenih ostavki, i "da je ona ovlašćena da pokreće prekršajne postupke".
Transparentnost Srbija saopštila je ranije danas da "informacije o tome da su čelnici oko 70 gradova i opština podneli ostavke, usled čega im je prestao mandat, ne mogu se pronaći na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije i da to, kako se navodi u saopštenju, znači da su skupštine ovih gradova i opština prekršile zakonsku obavezu".
Dodaje se da "još veći problem predstavlja činjenica da nije jasno definisano šta se smatra 'tekućim i neodložnim poslovima' koje mogu da obavljaju gradonačelnici u ostavci i privremeni organi koji će ih uskoro zameniti, što širom otvara prostor za vođenje funkcionerske kampanje".
Nenadić za Insajder objašnjava, da ćemo se "verovatno nagledati tokom izborne kampanje nekakvih aktivnosti poput obilaska radova, poseta nekakvim renoviranim objektima, najava aktivnosti".
"Nisu jasno definisani tekući i neodložni poslovi, onda je jako teško optužiti ih da su izvršili zloupotrebu i da su povredili neku zakonsku odredbu kada budu organizovali, gradonačelnici u ostavci ili privremeni organi, nekakve recimo promotivne aktivnosti koje po sudu posmatrača ne predstavljaju neki posao koji je neodložan ili koji je tekući", rekao je Nenadić.
Nenadić podseća da je ranije bilo "spornih situacija" korišćenja privremenih organa za obavljanje poslova koja nisu jasno definisani kao "neodložni".
"Imali smo vrlo sličnu situaciju u nekim ranijim periodima kada su postojali privremeni organi u gradovima i opštinama, tako da recimo bilo je veoma sporno, sećam se toga u Beogradu kada je bio privremeni organ i onda su donosili neke odluke dalekosežnog karaktera, čini mi se da je bio u pitanju zakup zemljišta. Iako to nije posao koji je morao da se obavi i moglo se sačekati na to da se formira vlast u gradu koja je legitimna i u punom kapacitetu. Znači, to su bile neke sporne situacije sa stanovišta toga da li je posao neodložan" objasnio je Nenadić.
On dodaje da "treba da bude jasno, nisu osobe koje je trebalo da prijave nužno sami gradonačelnici, već pre možda predsednici Skupštine".
Kako u saopštenju navode, u okviru Zakona o sprečavanju korupcije postoji obaveza da organ koji bira funkcionera (u ovom slučaju skupština grada ili opštine) u roku od 15 dana od prestanka mandata obavesti Agenciju za sprečavanje korupcije, a da je za propuštanje tog roka zaprećena je novčana kazna od 100 do 150 hiljada dinara za odgovorno lice.
Ipak, na pitanje ko će ovaj propust prijaviti, Nenadić kaže da je utvrđivanje u nadležnosti Agencije i da je ona ovlašćena da otkrije propuste i pokrene prekršajne postupke.
"Mi smo sada ovim saopštenjem ukazali na to, a ukazaćemo naravno i samoj Agenciji. Teško je da podnesemo prijavu, pošto ne znamo ko su sve bili gradonačelnici koji su podneli ostavke", rekao je Nenadić.
Podestimo, predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rekao je u nedelju 29. oktobra da će republičke izbore raspisati najverovatnije u sredu ili četvrtak.
Vlada Srbije uputila je u ponedeljak, 30. oktobra, obrazložen predlog predsedniku Republike da raspusti Narodnu skupštinu i raspiše izbore za narodne poslanike.
Izvor: Insajder