Ni posle deset godina, nema naznaka formiranja Zajednice srpskih opština (VIDEO)

Uprkos očekivanjima da će nova runda pregovora Beograda i Prištine u Briselu doneti konačni dogovor o Zajednici srpskih opština, od toga nema ništa. Nacrt statuta Zajednice nije naišao na odobrenje Prištine, koja je raspustila Upravljački tim u kojem su Srbi, i koji je predstavio Nacrt. Tako i deset godina od prvog dogovora u okviru Briselskog sporazuma nema pomaka oko najvažnijeg pitanja za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji. Druga tema o kojoj su razgovarali predsednik Srbije i kosovski premijer – nestali - okončana je usvajanjem zajedničke deklaracije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti na sastanku u Briselu sa evropskim zvaničnicima. Foto: Tanjug/AP Photo/Fred Sierakowski

Srbi na Kosovu i Metohiji moraće još da čekaju na formiranje Zajednice srpskih opština. Predsednik Srbije izjavio je da se u pregovorima o tome došlo do zida i da Priština ne želi da ispuni preuzetu obavezu:

"Meni je jasno. I to sam znao, ali danas smo prvi put došli do zida i bilo je jasno od trenutka, kada je predstavljen nacrt upravljačkog tima. Način na koji su pokušavali da unize dve žene koje su to činile na veoma dobar i profesionalni način. Do njihove reakcije posle toga, koja je bila da je za njih to neprihvatljivo, jer nije u skladu sa kosovskim ustavom. Da ne žele Republiku Srpsku, da ne žele ne znam šta sve iako u svim predloženim članovima ovog nacrta statuta. Jasno se poziva na prethodno dogovorene članove iz 2013te i 2015e godine. Dakle, nema nijedne tačke u kojoj se govori o nečemu, što već nije dogovoreno i što već nije potpisano. Naravno, čućete bezbroj izgovora, bezbroj stvari, ali suština je ovakva.“

Kosovski premijer je, dok je bio opozicija, predvodio demonstracije protiv Briselskog sporazuma 2013-te. Deset godina kasnije, isto misli:

"Ja sam čitao pažljivo, čitaću opet taj nacrt, ali nema dileme da taj nacrt nije za Srbe, nego za Srbiju. E sad, Republika Srpska na Kosovu ne može. Mi smo jedna suverena, nezavisna, demokratska država koja ima najveći progres u poslednje dve godine. Ja sam premijer svih građana Kosova, bez obzira na nacionalnu pripadnost, religijsko uverenje i bez obzira na poreklo. Znači i bez obzira na opštinu gde žive. Znate, ideja da neki Srbi su važniji od drugih Srba, jer su po ovim ili onim opštinama. To je segregacija i između srpske zajednice.„

Oni čiji bi svakodnevni život trebalo da promeni formiranje Zajednice srpskih opština, Srbi na Kosovu i Metohiji, odavno se ne nadaju da će nekog pomaka biti. Isak Vorgučić direktor RTV KiM iz Čaglavice za Marker:

"Mi se zapravo ne vraćamo na početak, nego se sve vreme vrtimo u krug. Cilj svih sporazuma, naročito ovih poslednjih, koji praktično i nisu sporazumi, to je nešto što je Evropska unija nametnula i što je ušlo u naše pregovaračko poglavlje, za pristup EU. A Kosovu kao uslov da može da se kandiduje. To je normalizacija odnosa između Beograda i Prištine. Mi tu normalizaciju nemamo i nije na vidiku. Svakodnevno imamo raznorazne izjave zapaljive, polu zapaljive i incidente, koji samo udaljavaju Beograd i Prištinu. A štete pre svega kosovskim Srbima. Dakle, normalizacije odnosa nema i mi se sve vreme vrtimo u krug. Praktično oko toga da li će da se urazumi, mislim, što se mene tiče, pre svega Priština, a onda i Beograd."

Druga tema razgovora predsednika Srbije i kosovskog premijera je bila o nestalima. Usvojena je deklaracija u kojoj se koristi termin "prinudno nestali“, na čemu je insistirao Beograd, umesto termina "prisilno nestali“. U skladu sa Deklaracijom, Beograd i Priština će blisko sarađivati u pronalaženju nestalih, identifikaciji mesta sahranjivanja i iskopavanja. 

 Izvor: Insajder