Ni posle drugog sastanka poljoprivrednika i Vlade Srbije bez konačnog dogovora (VIDEO)

Posle devet dana blokiranja saobraćajnica i dve nedelje protestovanja, poljoprivrednici i Vlada Srbije postigli su dogovor - ali načelno. Razgovor se nastavlja u sredu, međutim, poljoprivrednici tvrde da blokada više neće biti. Na blokadama i protestima proteklih dana uglavnom su bili poljoprivrednici iz Vojvodine, dok oni iz centralne Srbije nisu protestovali, smatrajući da je ova godina izgubljena čak i za iskazivanje nezadovoljstva. Ipak, svi se slažu u jednom: da je njihov položaj veoma težak.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić na sastanku sa predstavnicima udruženja poljoprivrednika u Kisaču, FOTO TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ

Teški razgovori, mnogo tema i oblasti koje treba urediti - ocenila je premijerka posle petočasovnog sastanka s predstavnicima udruženja poljoprivrednika u selu Kisač, nadomak Novog Sada. 

"Meni je svakako dodatno jasnija situacija i problemi sa kojima se ratari suočavaju. Treba da vidimo šta da uradimo da uredimo tržište kako bi i pojedinačna poljoprivredna gazdinstva mogla da učestvuju, zaista učestvuju na produktnoj berzi i da trguju svojim proizvodima, da ne zavise od različitih kartelista i monopolista", rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije.

Napredak u dogovoru postignut je u vezi sa tri ključna pitanja - dizelu bez akcize, dodatnim subvencijama po hektaru i uređenju robne berze.

"Mi smo razjasnili još jednom zašto je to na NIS-ovim pumpama, zašto na drugim pumpama ne može da bude jednako kao na NIS-ovim pumpama, ali su nam onda poljoprivrednici skrenuli pažnju na još jedan problem, a to je limit od dva puta po 60 litara da se sipa. Mi smo rekli nikakav problem. Tu ćemo izaći u susret, idemo na 400 litara, idemo odmah na sledeću sednicu Vlade, zamolila kolege da pozovu odmah Ministarstvo trgovine da to reši, tako da je to, recimo, jedna stvar na koju smo napravili pomak", Ana Brnabić.

Jedno od najvažnijih pitanja za ratare jesu subvencije; iznose 18 000 dinara po hektaru, s tim što je Vlada predložila da za serfitikovani semenski materijal dobijaju još do 17 000 dinara po hektaru. Poljoprivrednici su tim dogovorom zadovoljni, ali ne u potpunosti.

Insajder: Mi smo imali pregovore i u maju, i tada su, dogovori postignuti, ali to nije bilo ispunjeno na način na koji ste vi očekivali. Da li očekujete da će sada biti drugačije? 

Mileta Slankamenac, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije: Ja to ne mogu. Ja to ne mogu vama da kažem, da li će neko ispuniti, da li neće ispuniti.

Insajder: A šta vi očekujete?

Slankamenac: Pa mi uvek očekujemo da se hoće ispuniti, mi nikad nećemo biti zadovoljni. Mi ćemo biti zadovoljni kada jednog dana budemo imali subvenciju po biljnoj kulturi, kada budemo imali naftu po kljunu, po glavi, za košenje.

Na prvom sastanku s premijerkom, prošlog utorka u Vladi Srbije, predložena su rešenja za dugogodišnje probleme u agraru. Tada je dogovoren razgovor u Kisaču na kojem se očekivao konačan epilog pregovora. Ipak, umesto rešenja, uspostavljen je samo visok stepen saglasnosti dve strane. Naredni sastanak zakazan je za sredu, na kojem bi trebalo da učestvuju i stočari i druga udruženja.

Izvor: Insajder