Nikitin smatra da je odluka o zabrani ulaska u Srbiju doneta zbog njegovih političkih stavova, BIA i MUP zasad bez odgovora
Osnivač Ruskog demokratskog društva i ruski antiratni aktivista Petar Nikitin, nakon što mu je prethodne noći zabranjen ulazak u Srbiju, rekao je za Insajder da smatra da je reč o nezakonitoj odluci koja je doneta zbog, kako navodi, njegovih političkih stavova. BIA i MUP zasad nisu odgovorili na pitanja Insajdera u vezi sa ovim slučajem.
U odluci koju je Nikitin objavio na svom profilu na društvenoj mreži Fejsbuk stoji da je "na snazi zaštitna mera udaljenja, mera bezbednosti proterivanja stranca, odnosno zabrana ulaska u Republiku Srbiju Član 15. stav 1 tačka 4 Zakona o strancima".
Meru udaljenja izriče sud. Insajder je u Prekršajnom sudu u Beogradu dobio informaciju da se protiv Nikitina ne vodi nikakav postupak u tom sudu i da mu taj sud nije izrekao meru udaljenja. Tu meru međutim može izreći neki drugi sud, a Nikitin ima ličnu kartu stranca sa prebivalištem u Beogradu.
U slučaju da mu je odbijen ulaz u Srbiju po osnovu mere bezbednosti proterivanja stranca, tu odluku donosi Uprava za strance MUP-a Srbije i nije potrebna odluka suda. Postoji pravo žalbe, ali prema zakonu žalba ne odlaže izvršenje i o njoj opet odlučuje MUP.
Povodom navedenog slučaja Insajder se obratio MUP-u sa pitanjima, ukoliko je Uprava za strance MUP-a donela meru bezbednosti proterivanja Nikitina, koji je osnov tj. razlog za takvu meru, kao i ukoliko je osnov za ovakvo postupanje MUP-a zaštitna mera udaljenja, koji sud je doneo tu meru i zbog čega.
Takođe, Insajder se obratio i BIA sa pitanjima da li je i, ako jeste, po kom osnovu Nikitinu zabranjen ulazak u Srbiju, ako ima stalno nastanjenje, kao i zbog čega mu nije pruženo objašnjenje.
Odgovore do objavljivanja ovog teksta nismo dobili.
Stalno nastanjen u Srbiji od 2020.
Nikitin za Insajder kaže da ima stalno nastanjenje u Srbiji od 2020. godine.
"Živim u Srbiji sedam godina, od 2016. godine, a stalno nastanjenje sam dobio pre tri godine. Meni ne treba azil u Srbiji jer ja već imam stalno nastanjenje, Srbija je moj dom. Kad mi zabranjuju da uđem u Srbiji zabranjuju mi da idem kući. Nisam se još detaljno konsultovao sa advokatom, pročitao sam Zakon o strancima, jer imam pravno obrazovanje", kaže Nikitin koji je najavio da će se žaliti protiv ove "nezakonite i samovoljne odluke".
Nikitin se nalazi na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu jer se vraćao sa godišnjeg odmora, na kom je bio nedelju dana u Portugalu.
"Kad sam sleteo, preko Frankfurta u Beograd, oko ponoći, na pasoškoj kontroli su mi oduzeli pasoš i rekli su da čekam. Čekao sam tri i po sata, do otprilike 4 ujutru, kada mi je rečeno da im je BIA naredila da me ne puštaju u zemlju i da treba da se vratim prvim letom u Frankfurt, na aerodrom sa koga sam došao. Nisam dobio nikakvo obrazloženje, dobio sam odluku na papiru na kojoj piše da mi je zabranjen ulazak zato što za mene važi zabrana ulaska u zemlju", kaže Nikitin.
Na pomoć ambasade Ruske Federacije kaže da ne računa, ali ukazuje i na to da je državljanin Holandije i da će se obratiti diplomatskom predstavništvu te države u Srbiji.
Strah od deportacije
Nikitin je prisutan u srpskoj javnosti kao antiratni aktivista i jedan od članova grupe "Rusi, Ukrajinci, Belorusi i Srbi protiv rata" koji su u Srbiji organizovali i antiratne skupove.
Oglašavao se između ostalog kada se u proleće prošle godine pojavila informacija da bi ruski državljani mogli biti deportovani iz Srbije zbog blaćenja svoje zemlje.
MUP na čijem je čelu tada bio Aleksandar Vulin objavio je saopštenje u kojem poziva medije da ne uznemiravaju javnost lažnim informacijama jer je u Srbiji zagarantovana sloboda mišljenja i izražavanja.
Komitet Ujedinjenih nacija protiv torture osudio je Srbiju jer je 2017. godine Turskoj izručila Dževdeta Ajaza, kurdskog političara optuženog za terorizam i podrivanje ustavnog poretka u toj zemlji.
U januaru 2022. Srbija je izručila jednog političkog aktivistu Bahreinu, zemlji u kojoj se još uvek izvršava smrtna kazna, uprkos privremenoj meri odlaganja deportacije koju je izrekao Evropski sud za ljudska prava.
Izvor: Insajder