Niko u lancu odgovornih nije uradio posao kako treba (VIDEO)
Ako pogledamo samo podatke do kojih su u ove dve nedelje došli novinari Insajdera, jasno je da niko u lancu nije uradio svoj posao kako treba. Propusti su brojni, a još brojniji su oni koji su odgovorni, od trenutka kada se radila rekonstrukcija, do svečanog otvaranja.
Samo dva dana posle nesreće, Insajder otkriva da je zgrada za putnike otvorena bez upotrebne dozvole. Kako će se međutim ubrzo ispostaviti, to nije bio najgrublji propust – umesto da prethodno bude prikupljena sva neophodna dokumentacija, zgrada je otvorena za putnike uz samo jedan papir. U tom papiru:
„Zahtevu za primopredaju vestibila krila B stanice Novi Sad“, koji se odnosi samo na predvorje zgrade, piše je da izvođač radova, kojeg čine dve kinekse kompanije – China Railway i China Comunication Construction, taj koji je odgovoran za bezbednost putnika i osoblja, sve do primopredaje zgrade. Papir su, pored izvođača, potpisali i nadzor, Projektni biro Utiber i investitor, „Infrastruktura železnice“.
Garancija da je zgrada bezbedna, tj. da je za nju obavljen tehnički pregled, a zatim i prijem – ne postoji, pokazalo je istraživanje Insajdera, baš kao i to da za tako nešto nije čak ni formirana komisija. Bez obzira na to, zgrada je otvorena za putnike. Za to je konkretno odgovoran investitor.
Na osnovu uvida u komercijalni ugovor koji se odnosi na izgradnju brze pruge i rekonstrukciju svih staničnih zgrada, na potezu od Novog Sada do Kelebije, dugom 108km, kojeg su 2018. godine sklopili investitor i izvođač, novinari Insajdera otkrivaju da je sve što je rađeno na rekonstrukciji zgrade, pa i radovi na samoj fasadi bilo podložnoj detaljnoj kontroli. Jasno definisan sistem kontrole predviđen ugovorom u realnosti međutim nije postojao.
Prema tom ugovoru, kineske firme izvođači nisu mogli da urade ništa na projektu bez odobrenja nadzora, a svaki korak su morali da prate i predstavnici Ministarstva građevinarstva, kao finansijera, ali i preduzeće „Infrastruktura železnice“, kao investitor. O još jednom mehanizmu kontrole, „notifikovanom telu“ koje ugovor takođe predviđa, posle njegovog potpisivanja nije poznato ništa. I to nije sve, nepoznato je zašto nadzor nije reagovao na upozorenja konsultanta tokom izgradnje, inženjera Zorana Đajića, da podloga ispod mermernih ploča koje čine fasadu nije dobra.
Ugovor poziva na primenu Zakona o planiranju i izgradnji i Zakona o bezbednosti železnice. Da su samo ti zakoni poštovani, tehnička dokumentacija bi garantovala bezbednost zgrade, a nadležni organ, u ovom slučaju ministarstvo, bi u okviru objedinjene procedure obezbedilo javni pristup kompletnoj dokumentaciji u centralnom registru, pa bi sve što dokumentuje sam proces izgradnje i nadzora bilo podložno proveri.
Jedno od najnovijih otkrića Insajdera, da je ceo posao, koji je inače dogovaran iza zatvorenih vrata, zapravo dogovaran odokativno, pokazalo je da je kineska strana za obavljanje posla najpre tražila milijardu i 90 miliona evra, uz uslov da tokom izvođenja radova ne bude ukinut saobraćaj i da rok za završetak radova bude 36 meseci. Cena je međutim kasnijim pregovorima smanjena za čak 147 miliona evra, saobraćaj preusmeren, a rok izgradnje smanjen za tri meseca.
Sve informacije do kojih su došli novinari Insajdera deo su dokumentacije kojom raspolažu i nadlezne institucije, ali i tužilastvo.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović