Nova funkcija u "Srbijašumama" za bivšeg šefa Žandarmerije (VIDEO)

Bivši šef srpske Žandarmerije i general u penziji Bratislav Dikić nalazi se na čelu "Šumskog gazdinstva Niš", navodi se na sajtu Javnog preduzeća "Srbijašume". Šta Dikića tačno kvalifikuje da upravlja državnom šumom, a reč je o 55.938 hektara, imajući u vidu da se prethodno bavio policijskim poslovima, pitanje je Insajdera koje je u kabinetu direktora ovog javnog preduzeća ostalo bez odgovora.

Bratislav Dikić; Foto: Srđan Ilić

Inače, ovo nije prva funkcija Bratislava Dikića u "Srbijašumama" kao ni prvi put da na pitanja u vezi sa njegovim angažmanom ne dobijemo odgovor.

Isti slučaj bio je i 2021. godine kada je Dikić bio na poziciji pomoćnika generalnog direktora u JP "Srbijašume" što su potvrdile objavljene fotografije i saopštenja o sastancima rukovodstva ovog javnog preduzeća sa predstavnicima lokalnih samouprava i mesnih zajednica. I tada smo, takođe, ostali bez odgovora o Dikićevim kvalifikacijama.

Inače, direktori gazdinstava rukovode šumskim gazdinstvima koji se formiraju na nivou šumskih područja i predstavljaju profitne centre, a njihovu organizacionu strukturu čine službe. Bira ih i imenuje direkcija preduzeća Srbijašume.

Analizom podataka sa sajta preduzeća, vidi se da su svi drugi direktori gazdinstava ili diplomirani inženjeri šumarstva ili imaju titule master šumarstva, dok se kod Dikića ne navodi nijedna titula.

Hapšen u Crnoj Gori

Podsetimo, Bratislav Dikić je bivši komandant Žandarmerije koji je uhapšen u oktobru 2016. godine Crnoj Gori sa još 15 osoba zbog sumnje da su u toku tadašnjih parlamentarnih izbora planirali da širom te zemlje izvedu terorističke akcije, izazovu oružane sukobe, pa čak i likvidacije.

U maju 2019. pred Višim sudom u Podgorici osuđen je na jedinstvenu kaznu od osam godina zatvora za krivična dela "terorizam u pokušaju putem pomaganja i stvaranja kriminalne organizacije". 

Međutim, nakon žalbe Apelacioni sud Crne Gore početkom februara 2021. godine ukida presudu kojom je trinaestoro optuženih bilo osuđeno na gotovo 70 godina zatvora, pa je iz pritvora pušten 6. februara da bi se u Srbiju vratio 13 dana kasnije.

O svemu što se tada dešavalo u Crnoj Gori možete pogledati u emisiji Insajdera „Služba u službi i van službe“.

Zbog čega je smenjen Bratislav Dikić?

Dikić je komandant Žandarmerije postao 2009. godine, a pre toga bio je na čelu niškog odreda te jedinice. Pre dolaska u Žandarmeriju bio je 10 godina pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice.

Sa mesta komandanta Žandarmerije smenjen je početkom jula 2013. nakon medijskih napisa da je umešan u organizovani kriminal i reketiranje, kao i da su protiv njega Sektor unutrašnje kontrole i Tužilaštvo pokrenuli predistražne radnje i postupke. Neposredan povod za razrešenje je bilo hapšenje jednog pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da je ubio i zapalio dve osobe u blizini Jagodine.

Kako je Insajder otkrio, dve godine pre smene Dikića on je bio pod operativnom obradom Uprave Kriminalističke policije u okviru tajne akcije Sistem u kojoj su prikupljeni dokazi da je nelegalno prisluškivao svoje saradnike, ali i da su pripadnici te jedinice našli oružje na području Novog Pazara koje nisu prijavili, već su odneli u svoju bazu na Vlasini.

Ovo nije bio jedini slučaj da se oružje koje pronađe Žandarmerija skloni, a da nije izvršen uviđaj jer je, prema Insajderovim saznanjima, u MUP-u postojala službena beleška od 26. jula 2010. u kojoj se navodi da je Dikić pripadnicima Žandarmerije naredio da sanduk s municijom i bombama koji su našli u selu kod Bujanovca sklone u svoju bazu u Nišu.

Zbog navoda da u Žandarmeriji namerava da formira Odred za specijalne namene od 615 pripadnika koji bi delovao po uzoru na nekadašnju jedinicu za specijalne operacije, Dikić je u medijima dobio nadimak Mali Legija.

Izvor: Insajder