Nova vlada stara politika
Nema puno iznenađenja kada je reč o sastavu nove Vlade Srbije i ona bi mogla da potraje pun mandat ukoliko Srpska napredna stranka (SNS) konsoliduje moć na lokalnom nivou i u Beogradu na izborima, ocenjuje za Insajder izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) Bojan Klačar.
U danu kada smo saznali imena koja će dužiti resore u Nemanjinoj 11, jedino veće iznenađenje je Maja Gojković koja je u prethodne četiri godine bila ministarka kulture, procenjuje Klačar. Ona će, kako smo čuli, biti predložena za mandatarku za sastav buduće Vlade Vojvodine.
"To je dokaz da Aleksandar Vučić i SNS ne žele da stvari prepuste slučaju. Kako u Vojvodini tako ni na jednom nivou. I to je dokaz da će i u Vojvodini ključno mesto pripasti nekome ko je duže vreme lojalan stranci", naglašava Klačar.
Za njega je blago iznenađenje pozicija Aleksandra Martinovića odnosno resor kojim će upravljati, a to je poljoprivreda, ali i ostanak Maje Popović na poziciji ministarke pravde znajući da su dolazile kritike na njen račun i od strane samog SNS.
Među blagim iznenađenjima, kako Klačar podvlači, je i povratak Zlatibora Lončara koji se vraća na čelo Ministarstva zdravlja.
"Iako je bio u medijskoj ilegali, njegov uticaj nikada nije prestao“, objašnjava sagovornik Insajdera.
Dodaje da mu je poslednje iznenađenje resor kojim će upravljati Nikola Selaković kog Miloš Vučević vidi na mestu ministra kulture. Klačar podseća da je od ministra pravde preko ministra zaduženog za rad sada na potpuno novoj poziciji. U tri navrata menja tri dijametralno suprotna resora, a mesto ministra kulture mu nije ni akademski ni profesionalno u fokusu.
Lojalnost kao ulaznica za vladu
U Vučevićevu Vladu će novih osam lica, ali lojalnost Aleksandru Vučiću i SNS – u obezbeđuje ulaznicu za istu.
"Iako u jednom dužem vremenskom periodu, a i u medijima postoji određena vrsta nerazumevanja i nesinhronizovanih poteza onoga što je radio Bratislav Gašić i ciljeva SNS bilo je izvesno da neće ostati na poziciji ministra policije“, kaže za Insajder izvršni direktor CeSID-a.
Ne iznenađuje ga što Gašić ne odlazi iz Nemanjine 11. kada se uzme u obzir njegov uticaj u stranci. Ne vidi simboliku sa nekadašnjim ministrom Nebojšom Stefanovićem koji je posle policije dužio Ministarstvo odbrane, što je, kako vidimo i Gašićev put.
"Ministarstvo odbrane mi više liči na poruku da bi neko njegovog uticaja morao dobiti ipak neko moćno ministarstvo, a među njima je svakako odbrana“, smatra on.
Kao i sve prethodne, tako je i ova vlada koju pravi SNS sa koalicionim partnerima, izbalansirana.
"To je vlada koju uvek čine lojalni i uticajni ljudi, kako Vučiću tako i SNS. Izbalansirana je ideološki, a SNS uvek promeša karte. Zadrži i one koji su građanski orijentisani, poput Dubravke Đedović i Tanje Miščević. Ali uvek ima i ljude koji pokrivaju desnicu“, analizira Klačar.
I nema iznenađenja što će Milica Đurđević Stamenkovski biti ministarka za brigu o porodici i demografiji.
Sa koalicionim partnerima po dogovoru, povratak Vulina
U najnovijoj naprednjačkoj Vladi, poslednja izbalansirana stvar je na nivou koalicionih partnera, te je Socijalistička partija Srbije (SPS) morala da se zadovolji sa manjim udelom, poručuje Klačar.
"Ipak, lider SPS Ivica Dačić je morao da dobije nešto od moćnih resora, a tu je i uvek pomirljiva Slavica Đukić Dejanović. Svakako, SPS nije mogao da računa na više“, ocenjuje Klačar.
Ostali važni partneri su i dalje tu, a u Vladu se vraća i Aleksandar Vulin za kog Klačar kaže da se znalo da mora dobiti funkciju u vlasti. Ovog puta će na mesto potpredsednika Vlade bez konkretnog resora.
"Vulin je sklonjen sa mesta direktora BIA zbog problema sa zapadnim partnerima odnosno SAD. Njegov povratak nije iznenađenje jer je 11.godina uvek imao važnu poziciju. Nije dobio portfelj, ali je lojalnost nagrađena, ne očekujem da će imati značajniju ulogu kada je reč o kreiranju politike“, procenjuje sagovornik Insajdera.
Ovo je i Vlada koja će po svemu sudeći raditi prekovremeno i bez odmora. Nema odmora ni na zvanične praznike, tako da ćemo prvi put u novijoj srpskoj istoriji 1. maja na Praznik rada gledati skupštinsko zasedanje na kom će se birati Vlada i polagati zakletve.
Izvor: Insajder