Nova zaduživanja u senci rasprave o litijumu: Srbija uzima milijardu evra novih kredita, vraćanje starih odlaže po višoj kamatnoj stopi

Poslanici Skupštine Srbije u sklopu objedinjene rasprave o 60 tačaka dnevnog reda tokom koje se najviše govorilo o litijumu, trebalo bi da razmatraju i niz zakona kojima će biti potvrđeno uzimanje novih kredita i produženje vraćanja starih od Ujedinjenih Arapskih Emirata, po višoj kamatnoj stopi. Naime, reč je o starim zajmovima od po milijardu dolara. Prema predlogu zakona, potvrdiće se produženje roka otplate kredita.

Ilustracija. Foto: Ibrahim Boran/Unsplash

Podsećamo, prvi od dva kredita dogovoren je još 2014. uz kamatu od dva odsto. Ako poslanici izglasaju, sada će njegova otplata biti produžena do avgusta 2026. godine. Drugi zajam je zaključen u septembru 2022. po kamati od tri odsto. Njegova otplata biće produžena sa 9. decembra ove godine na 9. decembar 2026.

“Odlaganje isplate kredita je posledica potrebe Vlade Republike Srbije da što više sredstava  kanališe, ka realizaciji projekta “Expo 2027” i u tom smislu Vlada Republike Srbije je spremna i da plati određenu i cenu. Verovatno postoji računica da bi novo zaduživanje bilo skuplje, nego da se pravi neki novi aranžman. Siguran sam da Srbija ima sada novca da izmiri taj dug, ali joj je potreban svež novac za projekte”, kaže za Insajder Saša Đogović, ekonomista i urednik publikacije “Strateo”.

Na osnovu Predloga zakona, produženje roka otplate tražila je Srbija. Đogović dodaje da nije racionalno, kada već ne možeš da vratiš stare, da ulaziš u nove dugove. 

“U suštini nije nikakav problem kada refinansirate kredit, neki stari, ali po kamatnoj stopi koja bi pojeftinila taj kredit. Međutim, kada povećavate cenu tog kredita onda to zaista nije ekonomski i racionalna odluka. U ovom slučaju, umesto se vraćanju kreditne obaveze, što nije problem, imamo mogućnost da ih vratimo, kanališemo ta sredstva ka investicionom poduhvatu”, navodi Đogović.    

Novi dugovi: Za stadion 42 milijarde, pozajmice od Kineza i Francuza

Država Srbija uzeće nove kredite, ukupne vrednosti 1,16 milijardi evra. Najveći među njima biće onaj od Poštanske štedionice za izgradnju Nacionalnog stadiona - 42 milijarde dinara (oko 360 miliona evra).

“Srbija nema nikakav poseban ekonomski elaborat vezano za taj nacionalni stadion, kako bismo znali da li je koliki je stepen isplativosti ulaganja, da li tu ima neko učešće FSS, da li ima nekih sponzora. Zašto nismo ušli u javno-privatno partnerstvo? Verovatno je bilo i nekih boljih, optimalnih solucija, kad se već krenulo konkretno u taj deo projekta u okviru “Expo 2027”, nego što država, sama, kroz zaduživanje finansira taj projekat", kaže sagovornik Insajdera.

Prema Đogovićevim rečima, za Srbiju je bolje da se zadužuje  radi investiranja u ekološke projekte, zelenu agendu, fabriku za prečišćavanje voda i reciklaže. Da otpad služi za proizvodnju toplotne energije. 

Zajam od Francuske i Kine

Dogovorena je pozajmica s Francuskom u vrednosti od 121,5 miliona evra koja će se koristiti za unapređenje elektrodistributivnog sistema. Iznos je podeljen na dva dela gde će 24,3 miliona biti zajam francuskog trezora, a 97,1 milion će biti ugovor o kreditu sa pariskom filijalom Dojče banke.

“Kad govorimo o Francuzima, ovde nije samo reč o ekonomiji, nego imamo i određen politički uticaj. Podršku za poslovne ugovore koje će dobiti francuske kompanije. Konkretno, tu se vezujemo za izgradnju metroa, pa onda za fabriku za prečišćavanje otpada koju gradi japansko-francuski konzorcijum. Svakako će Francuzi dodatno zaraditi kako kroz kamate, tako i direktno kroz angažovanje nekih njihovih kompanija u realizaciji tih projekata”, objašnjava Đogović.  

Banka Kine daće Srbiji oko 184 miliona evra, a novac će biti namenjen za izgradnju kanalizacione mreže. Biće utrošen u nekoliko lokalnih samouprava, kao deo šireg projekta razvoja sistema prečišćavanja otpadnih voda u Srbiji. Reč je o drugoj fazi i ovaj zajam pokriva 85 odsto troškova dok će 15 odsto biti izdvojeno iz budžeta države.

“Naše lokalne samouprave su inertne, pasivne, one bi same trebalo da se angažuju i kroz  berze, kroz izdavanje municipalnih obveznica mogle bi da dođu do sredstava. Onda bi  mogle preko tendera da raspišu način konkurs za realizaciju nekih od njima važnih projekata. Poput kanalizacione mreže ili nekog ekološkog projekta”, objašnjava Đogović.   

Obilaznica, brza saobraćajnica, energetska efikasnost...

Nekoliko kredita biće uzeto od komercijalnih banaka. Za gradnju obilaznice oko Kragujevca od OTP banke biće uzeto 12 milijardi dinara (oko 102 miliona evra). Od Unikredit banke biće povučeno 11,7 milijardi dinara (oko 100 miliona evra) za finansiranje završetka puta Ruma-Šabac-Loznica. Za isti projekat novac će biti uzet i kod druge italijanske banke – Banke Inteza. Od njih će Srbija pozajmiti 15 milijardi dinara ili oko 128 miliona evra.

Još jedna italijanska banka “Cassa depositi e Prestiti” daće nam na zajam oko 100 miliona evra za jačanje likvidnosti EPS-a,. 

Zajmodavac je nemačka razvojna banka KfW, kod koje ćemo imati dve pozajmice - 50 miliona evra za unapređenje energetske efikasnosti u Srbiji i 20 miliona evra za razvoj tržišta biomase.

Prema podacima Uprave za javni dug od utorka preliminarno stanje javnog duga Republike Srbije na dan 23. jul 2024. godine iznosi 4.460.501.058.840 dinara, odnosno oko 38 milijardi evra.

Izvor: Insajder