Nove podele u Crnoj Gori zbog Rezolucije o Srebrenici (VIDEO)

Crna Gora će glasati ZA usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih naciji, bez obzira što je deo vlasti protiv toga. Iako su ostale zemlje bivše zajedničke države Jugoslavije otišle i korak dalje i kosponzori su Rezolucije, Crna Gora to neće biti. Da li Rezolucija može dovesti do novih političkih kriza u susednoj zemlji I kako će se sve to odraziti na odnose Srbije i Crne Gore.

Foto: Insajder

Rezolucija o genocidu u Srebrenici izazvala je podeljena mišljenja u podeljenoj Crnoj Gori. Iako smatra da Crna Gora ne treba da staje na bilo čiju stranu - dilemu je juče otklonio predsednik crnogorske Vlade.

“Mi ćemo glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide I zločine, na prostoru bivše Jugoslavije. Upravo ovu Rezoluciju koju imamo ispred nas – Srebrenicu, nikakav problem to nije, znači glasaćemo ZA", rekao je Milojko Spajić, predsednik Vlade Crne Gore.

 Međutim, predsednik Skupštine, čija partija manjinski podržava aktuelnu Vladu poručuje da ne negira pojedinačnu krivicu i zločine ali da je protiv rezolucije.

“Ono što ne prihvatamo, to je kolektivna odgovornost za srpski narod za to što se desilo. Kao što ne želimo da u Jasenovcu postoji kolektivna odgovornost hrvatskog ili bošnjačkog naroda, čiji su izvršioci itekako bili prisutni tamo u Jasenovcu",  izjavio je Andrija Mandić, predsednik Parlamenta Crne Gore. 

Koalicioni partneri iz prosrpskih partija pozvali su Spajića da do idućeg petka podnese predlog Rezolucije o Jasenovcu i da  i tako pokaže kako ima isti odnos i prema stradanju srpskog naroda. S druge strane, civilni sektor već nedeljama traži od crnogorske Vlade da bude kosponzor Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

“I na taj način dokaže da je privržena održivom I sadržajnom procesu suočavanja sa prošlošću. Nažalost, nismo naišli na razumjevanje Vlade, još uvijek oko toga. Stvari su se dodatno zakomplikovale I eto svjedočimo dosta snažnom talasu retrogradnih snaga, koje očito imaju svoj uticaj I na Vladu I na njene članove", rekla je za Insajder Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje. 

Narativ da Rezolucija o kojoj će se glasati u Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija, sadrži osudu čitavog srpskog naroda ponavlja I rukovodstvo u Republici Srpskoj I Srbiji. Direktorka Centra za građansko obrazovanje za Insajder objašnjava da je zbog političke raspodele karata u Crnoj Gori, bilo za očekivati da će pitanje Rezolucije izazvati turbulencije i krizu vlasti:

“Ja sam sigurna da bilo kakvo rješenje, odnosno bilo kakva pozicija Crne Gore osim ona koja bi bila protivna neće biti dobro dočekana u Beogradu niti će za nju biti razumijevanje. I to je sad pitanje u kojoj mjeri kako u stvari sam Vučić procijenjuje svoju poziciju u Crnoj Gori, on trenutno kroz ove partije ima ipak uticaj u onome što je odlučivanje. Da li će tu potpuno ići urušavanje svega toga da bi opet dokazao nešto u Srbiji ili će smatrati da i na ovaj način može da balansira, to ostaje kao veliko pitanje", izjavila je Daliborka Uljarević izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje. 

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić ocenio je najavu da će Crna Gora glasati za rezoluciju Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici kao "sramnu i nečuvenu".

Sednica Generalne Skupštine na kojoj je trebalo da se glasa o rezoluciji je pomerena sa 2. maja, za drugu polovinu meseca. Srbija je sedmicama u diplomatskoj ofanzivi kako bi ubedila što veći broj zemalja da ne glasa ZA. To ipak nije uspela da uradi sa najbližim državama, poput Crne Gore I ostalih zemalja u regionu. 

Izvor: Insajder