Nove tenzije na relaciji između Srbije i Crne Gore zbog rezolucije o Srebrenici

Ne miruje region poslednja dva meseca kada je reč o rezoluciji u Srebrenici koja bi trebalo da se nađe pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija. Danas, Vlada Crne Gore nije raspravljala po tom pitanju iako je crnogorski premijer Milojko Spajić najavio da će njegova zemlja dati glas za usvajanje rezolucije. Oštre kritike stižu iz Beograda, a sagovornici Insajdera jednoglasni su u oceni da postoje pritisci iz Srbije.

Ilustracija. Foto: Srđan Ilić

Dok Spajić sa društvene mreže Iks objašnjava da Srbi nisu i ne mogu biti genocidan narod, nekadašnji šef srpske diplomatije a sada ministar policije, Ivica Dačić ocenjuje kao "sramnu i nečuvenu“ najavu da će Crna Gora glasati za rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici.

"Pritisci Beograda, to jest predsednika Vučica, na crnogorsku vladu će se nastaviti, ne samo povodom rezolucije, već i mnogih drugih pitanja u kojima Crna Gora brani svoju spoljnu politiku i svoj interes, kao što je recimo oko Kosova i članstva u Savet Evrope (SE)“, kaže za Insajder Milka Tadić Mijović, predsednica Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN–CG).

Ona je mišljenja da će se pritisci povećavati što Crna Gora bude bliže Evropskoj uniji sa kojom i sad ima, kako navodi sagovornica Insajdera,  harmonizovane ključne odrednice spoljne politike.

"Ali sve te pritiske vlada u Podgorici bi morala izdržati jer je Srbija nažalost odabrala drugi put. Umesto Evrope i Brisela, Kinu i Rusiju. To je suština naših mimoilaženja i problema sa Vučićem. Ne samo Crne Gore već i regiona“, podvlači Tadić Mijović.

Da zvaničnici komšijske zemlje nemaju ni pomisli da naruše odnose sa Srbijom, kaže za naš portal kolumnista Vijesti Željko Ivanović i dodaje:

"Ali Crna Gora ne može, ili rukovodstvo Vlade Crne Gore ne može da bude zamorče politike koju vodi zvanični Beograd koja je prvo antisrpska, a onda je antievropska, antiregionalna, i zovite to kako hoćete“, navodi Ivanović.

Reakcije zvaničnika Beograda vidi kao da su adresirane sa jednog mesta. 

"Iza ovih izjava raznih Dačića, Kneževića ovde, Đurića itd. ja mislim da pre stoji potreba Vučića za stalnim zadržavanjem konstantne nestabilnosti u regionu, i zaustavljanje procesa pridruživanja Crne Gore u EU", ističe kolumnista Vijesti.

[related-content]

Novi izazov je pred predsednikom crnogorske vlade Milojkom Spajićem pošto je najavio da će usvojiti rezoluciju o Srebrenici. Sada se od njega očekuje da dostavi predlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu. To od njega traži predsednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

"Sudeći po ovoj reakciji Mandića i Kneževića da sada pokreću pitanje rezolucije o Jasenovcu, vidi se da je to lukava strategija i ja sam uveren da će u suštini Crna Gora i ovog puta poštovati ono što je njena zvanična državna politika. Dakle, glasaće za rezoluciju i u to ja nemam sumnje od početka“, izjavio je za Insajder Dušan Janjić, politički analitičar.

Tvrdi da je "sukob“ duži i dublji.

"I objektivno, taj sukob, da ne ulazimo sada u unutrašnje političko vrednovanje Mila Đukanovića i DPS-a, ali taj sukob je upravo nastao na ovoj generalnoj liniji kada je Vučić sa Dodikom i Rusima počeo da sve više ugrožava saradnju Crne Gore i Srbije. Za sada nema Mila Đukanovića u političkom životu, ali će se vratiti u igru preko suđenja Kneževiću“, objašnjava širi kontekst odnosa Srbije i Crne Gore za naš sajt politički analitičar.

Siguran je da će se Srbija "držati“ za predsednika skupštine susedne zemlje, Andriju Mandića, ali da će morati da, kako Janjić navodi, toleriše Spajićevu nesigurnost.

"Predsednik Crne Gore je i onako uklješten, znači on nije relevantan igrač, ali je predsednik. Tako da mislim da Srbija i Vučić, apsolutno krug oko Vučića, imaju sve razloge da ako im se nešto i ne sviđa da to gutaju. I  mislim da je odatle i došla ta sugestija Mandiću da izgura rezoluciju o Jasenovcu“, ocenjuje Janjić.

Podseća da Srbija mora da "ostane u igri“ i da joj uticaj u Crnoj Gori nije onakav kakvim se predstavljao.

"Njene velike investicije, u dva navrata za promenu stanja u Crnoj Gori, dale su delimične rezultate. Prvi je bio onaj neuspešni državni udar, koji je ipak uzdrmao vlast, a ovaj drugi priključivanje crkvi i Rusima i ostalim na litijama itd. on je, kao što vidimo, dao opet delimični rezultat“, kaže Janjić i dodaje da je problem u Srbiji. 

Predsednik Srbije izjavio je početkom meseca da će se o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija najverovatnije glasati između 13. i 17. maja.

Izvor: Insajder