Nove tvrdnje o falsifikovanim izjavama: Sporne potpise overavali opštinski overitelji (VIDEO)
U ponoć je istekao rok za predaju izbornih lista za učešće na izborima, koji će biti održani 17. decembra. I pre samog izbornog dana brojne su optužbe o falsifikovanim potpisima podrške kao i tome ko, kome i kako podmeće. Sudeći po svim dosadašnjim dešavanjima u izbornoj kampanji, najveći problem prave overivači u opštinama koji su u izborni proces uvedeni 2020-te, uz obrazloženje da se tako smanjuju gužve u vreme pandemije korona virusa. Iako je pandemija odavno zvanično proglašena, taj posao obavljaju i danas; u ovom izbornom procesu podnete su krivične prijave zbog sumnje u falsifikovanje isprava, a sve su češći navodi i o zloupotrebi ličnih podataka građana. Nadležni, za sada, ne reaguju!
I pre izbornog dana, nikad više tvrdnji o izbornim falsifikatima. Od Ruske stranke, preko liste Miše Vacića i liste Borisa Tadića, do izborne liste Radeta Baste i liste "Ćale ovo je za tebe“ – za sve njih se vezuje bar jedan sporni potpis. I sve njih su overili opštinski overivači koji bi, kao i javni beležnici, morali da imaju istu obavezu -a to je da svojim imenom, prezimenom i pečatom garantuju zakonitost!
"Posao javnog beležnika, javno-beležničkog pomoćnika, saradnika ili pripravnika, koji imaju ovlašćenja za overu potpisa birača, jeste da utvrdi identitet građanina koji pristupa i da svojim potpisom potvrdi da je taj identifikovani građanin svojeručno pred njim potpisao izjavu podrške“, navodi u petak u saopštenju javnobeležnička komora.
Upravo to, međutim, kako tvrdi Iva Đinđić Ćosić, nije se dogodilo u njenom slučaju. Ona potpisom nije podržala listu Radeta Baste, ali se među potpisanim i overenim izjavama našlo i njeno ime!
"Duboko sam iznenađena i potrošena. to je da je neko zloupotrebio moje lične podatke i sa tim podacima i potpsom mojim overio nečiju listu i praktično svedočio da sam ja u određeno vreme i u određenom momentu bila u određenom mestu i dala saglanost da se moje ime i prezime nađe kao podrška određenoj listi“, navela je Iva Đinđić Ćosić.
[related-content]
Izjavu Ive Đinđić Ćosić overila je opštinska overiteljka, za koju na sajtu Opštine Savski venac piše da kao viši referent radi u Odseku za poslove pisarnice i arhive. Tužilaštvo, po pirjavi, protiv nje postupa od petka, a direktno nadređeni toj opštinskoj overiteljki u Opštini Savski Venac, na čijem su čelu predstavnici vladajuće stanke, ne odgovaraju na pitanja Insajdera da li je pokrenuta bar interna kontrola. Dok nadležni ćute, članovi Gradske izborne komisije ispred koalicije "Srbija protiv nasilja“ saopštavaju nove podatke o sumnjama na zloupotrebe – među pronađenim falsifikatima je, kažu, i potpis glumice Bojane Maljević, dok se na listi podrške "Ćale ovo je za tebe, kako navode,“ našao i potpis funkcionera Srpske napredne stranke.
"Sedam lista, jedna je bila po našem sudu u redu i bila je pre svega u redu jer su je notari overavali. Dakle ovih sedam nemaju nijednu overu od notara. Problem je u opštinskim overiteljima. Dakle sedam je takvih lista. Tu su sve i leve i desne, i gornje i donje, i ovakve i onakve“, rekla je, između ostalog Sofija Mandić.
Uprkos tim navodima, Gradska i Republička izborna komisija proglašavaju liste, i to glasovima većine koju čine vladajuća stranka i njeni koalicioni partneri. Na navode o epidemiji falsifikata – adekvatno ne reaguju ni pravosudni organi.
"Tu ima najmanje tri nivoa kršenja zakona. Od toga ko je podatke dao, ko je sačinjao te izjave, ko ih je overavao, a onda možda i ako taj overitelj nije overavao ko je uzeo pečat tog overitelja i slično“, navela je Sofija Mandić.
O bezbednosti ličnih podataka građana trebalo bi da vodi računa poverenik za pristup informacijama od javnog značaja. On na pitanje Insajdera, odgovara da da poverenik prema svojim zakonskim nadležnostima nema ovlašćenja niti mogućnosti da utvrđuje verodostojnost potpisa, te da je zato nadležno MInistarstvo za državnu upravu. Ne osvrće se na činjenice o tvrdnjama da su pojedinci neovlašćeno imali podatke o ličnosti građana.
Izvor: Insajder