Nove varnice između Beograda i Zagreba: Pesmom na pesmu

Tek što su se spustile tenzije u odnosima Beograda i Zagreba do kojih gotovo tradicionalno dolazi početkom avgusta kada jedni održavaju komemoracije, a drugi slave godišnjicu hrvatske vojne akcije "Oluja" tokom koje je proterano više od 200.000 Srba, u krhkim odnosima dve zemlje došlo je do novih varnica. U istom danu hrvatska pevačica Severina Vučković zadržana je na graničnom prelazu sa Srbijom, a Beograd objavio vest da je u Srbiji uhapšen osumnjičeni da je špijunirao u korist Hrvatske. Događaji su pokrenuli lavinu međusobnih optužbi - dok srpski zvaničnici poručuju da je Srbija demokratska i slobodna zemlja, iz Hrvatske kažu da je "neprincipijelna".

Zastave Hrvatske i Srbije Foto: Srđan Ilić

Hrvatska pevačica Severina Vučković zadržana je u nedelju uveče na graničnom prelazu sa Srbijom. Ona je navela da su je srpski policajci više sati ispitivali o Srebrenici, "Oluji“ i iskopavanju litijuma u Srbiji. Isti dan beogradski zvaničnici saopštili su da je na području Beograda uhapšena osoba zbog sumnje da je špijunirala u korist Hrvatske.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je potvrdio vest o hapšenju navodnog špijuna, i u istom obraćanju rekao da pevačica nije ni privedena ni uhapšena, već samo kontrolisana na graničnom prelazu, a da joj je ulazak u zemlju – omogućen, ali je ona od toga, posle svega, odustala. 

Dva događaja pokrenula su lavinu - hrvatska pevačica najavila je da neće u Srbiju "dok ovaj ne sjaše s vlasti", a potom su u odbranu predsednika Srbije ustali ovdašnji zvaničnici ne štedeći uvrede na račun prevačice, onih koji su joj dali podršku, ali i hrvatske politike i zvaničnika. Reagovali su i hrvatski mediji i time dodatno izazvali reakcije iz Beograda.

Dačić: Srbija jedina slobodna zemlja u regionu

Dačić je, ne baš biranim rečnikom, kritikovao pisanja hrvatskih medija dodajući da Hrvatska deli lekcije Srbiji, a kako kaže, na granici zadržava i vraća "koga god stigne i hapsi ljude zbog slušanja muzike u svom automobilu".  

"Nisu dozvolili Vučiću čak ni da poseti najveće srpsko stratište Jasenovac. Posle poraza u vaterpolu držali su satima naše ljude na granici u autobusima", rekao je Dačić.

Dačić je naglasio i da je Srbija slobodna zemlja i da u njoj niko nije uhapšen zbog toga svojih političkih ili nacionalnih stavova.

"Svom političkom ološu iz regiona koji se digao da od komarca pravi magarca, želim da poručim da je Srbija jedina slobodna zemlja u regionu. Kod nas niko nije uhapšen zbog toga što sluša 'nepodobnu muziku' ili zbog svojih političkih ili nacionalnih stavova. Ako je i bilo određenih propusta u postupanju, mi ćemo ih ispraviti, ali vi sebe nikada nećete ispraviti, jer vas održava mržnja prema Srbiji i svemu što je srpsko, kao i prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću", rekao je ministar Dačić, a navodi se u saopštenju.  

Brnabić: Srbija uzor i svetionik demokratije

Reagovala je i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić koja je izjavila da je "Srbija uzor i svetionik demokratije", u odnosu na tu zemlju.

"Nije Srbija ta koja je zabranila bilo kome iz Hrvatske da poseti Kragujevac, Kraljevo ili Jajince, gde su nacisti ubijali ljude tokom Drugog svetskog rata, samo zato što su Srbi, Jevreji ili Romi, već je Hrvatska ta koja je zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da poseti najveće stratište srpskog naroda i najveći srpski grad pod zemljom, na mestu gde je bio sistem ustaških logora Jasenovac. Ta zabrana je na snazi i dan danas", navela je Brnabić u pisanoj izjavi.

Dodala je da je Hrvatska zemlja koja je, kako kaže, javno zabranila ulazak predstavnicima države Crne Gore, "samo zato jer im se nije svideo njihov stav o nacističkoj prošlosti". 

"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić javno je pozvao da se prekine sa praksom bilo kakvog zadržavanja zbog političkih izjava ili stavova stranih državljana na granicama Srbije, iako je to potpuno neuporedivo sa praksom hapšenja i izricanja zatvorskih kazni ljudima zbog muzike koju slušaju, potpune zabrane ulaska zbog stavova i mišljenja, ili zabrane bez ikakvog obrazloženja, a kako to radi Hrvatska 'demokratija'", kazala je Brnabić.

Predsednik Hrvatskog sabora: Srbija samo izaziva regionalne kavge

S druge strane, predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković izjavio je da Srbija nije demokratska država, kao i da izaziva "regionalne kavge".

"Moramo biti vrlo otvoreni i reći da Srbija nije demokratska država. Ovo što su učinili i gospođi Vučković pokazuje način na koji se odnose prema svima onima koji imaju drugačije mišljenje nego što ga ima vladajuća struktura u Srbiji", rekao je Jandroković, a prenose hrvatski mediji. 

"Osim što sedi na dve stolice, Srbija je nedosledna, neprincipijelna i izaziva regionalne kavge", rekao je Jandroković i poručio da Hrvatska mora biti pametnija i da ne sme da naseda na provokacije.

 "Ne želim da propisujem kako će mediji da pišu, ali smatram da bi bio pametno da malo ignorišu Vučića", rekao je Jandroković.

Nekoliko sati pre no što je na granici sa Srbijom zaustavljena Severina Vučković predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa Nemanjom Berićem, "Srbinom kojeg su hrvatske vlasti uhapsile samo zato što je Srbin". 

"Nećete verovati, proveo je 15 dana u hrvatskom kazamatu samo zato što je u svom automobilu pevao pesmu Baje Malog Knindže", napisao je Vučić na Instagramu.

Nakon bure u javnosti zbog zaustavljanja Severine Vučkovič,  kritikujući srpsku opoziciju koje je podržala hrvatsku pevačicu podsetio je da su "ćutali" kada je Nemanja Berić uhapšen u Hrvatskoj "jer je u svom automobilu pevao pesmu Baje Malog Knindže".

"Ćutali su i nijedno saopštenje od njih nije otišlo po pitanju Nemanje Berića. Berić nije zadržan dva sata ili 15 sati. Već 15 dana. I maltretiran je, ni zbog čega. Zbog toga što je objavio na svojoj fejsbuk stranici kako peva pesmu Baje Malog Knindže", rekao je Vučić i istakao da "niko reč nije rekao". 

Ipak uprkos sporadičnim izlivima varnica Beograda i Zagreba, prilikom zvaničnih susreta najčešće da dve zemlje, između ostalog spajaju i manjine koje u njima žive. Tako se Demokratski savez Hrvata u Vojvodini oglasio saopštenjem u kome su izrazili zabrinutost zbog dva slučaja i "žustrih negativnih reakcija javnih ličnosti koje prenose pojedini mediji".  

"Verujemo da ovi najnoviji nesporazumi neće ostaviti posledice na nanovo započeti nastavak pozitivnih tendencija u hrvatsko-srpskim odnosima, u koji se uzdamo budući da je njegova politička ruta definisana u nedavnom razgovoru u Novom Sadu ministara spoljih poslova dve susedne države", saopšteno je iz DSHV-a.

Izvor: Insajder, agencije