Novi potez Prištine onemogućuje normalan život građana: “Za upis novorođenčeta u kosovske knjige, traži se izvod iz institucija koje je Priština zatvorila”

Posle zatvaranja privremenih organa u četiri opštine na severu Kosova i Metohije, jutros su radnici srpske nacionalnosti došli, kako kažu - na posao. Posle nekoliko sati stajanja ispred zgrada koje čuva kosovska policija, otišli su, a privremeni organi ostaju zatvoreni. Onemogućavanje Srbima, ali i pripadnicima drugih zajednica da na severu Kosova dobiju neophodna srpska dokumenta, za sada postaje još jedan nerešiv problem.

Foto: Printscreen/Youtube/ KoSSev - Kosovo Sever Portal

Još jedan jednostrani potez vlasti u Prištini, doneo je novi problem i osude međunarodne zajednice. Osim saopštenja koja su stigla iz više međunarodnih organizacija i ambasada zapadnoevropskih zemalja, stigle su osude i iz ambasade SAD.

“Američka ambasada je bila jasna u svom saopštenju povodom politizacije policijskih organa na Kosovu, što je možda uvod u konkretne mere prema osobama koje su direkno učestvovale u zloupotrebi policije. Što se EU tiče, kaznene mere prema Kosovu još su na snazi, a postoji mogućnost da će Kosovu biti uskraćena sredstva iz prve tranše predstojećeg Plana rasta. Ovo su drastične mere koje bi SAD i EU nevoljno donele zbog činjenica da bi se kasnije teško uklonile, ali svojim agresivnim i jednostranim postupcima Kurti ne ostavlja puno prostora za druge mogućnosti”, kaže za Insajder Dragiša Mijačić, koordinator Nacionalnog konventa EU za Poglavlje 35.

Na terenu je situacija nepromenjena - zgrade u kojima su bili privremeni organi opština Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, kao i PIO fond su zatvorene. Skinute su ploče sa nazivom institucija koje funkcionišu u okviru srpskog sistema i zamenjene papirima na kojima su ispisani nazivi kosovskih institucija. Policajci obezbeđuju zgrade, a radnici srpskih institucija su jutros došli na posao, međutim jedino im je preostalo da se vrate kući, jer im ulazak nije dozvoljen.

“Zauzimanjem prostorija privremenih organa i srpskih institucija na severu, kao i svojim ranijim akcijama, kosovski premijer Aljbin Kurti želi da obesmisli dijalog između Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU. Istovremeno hoće da učini život kosovskih Srba nepodnošljivijim, podstakne odseljavanje i svede ih na meru u kojoj će biti samo zanemariv politički činilac. Ono što me kao građanina brine jeste ambivalentnost međunarodne zajednice i Beograda. Očigledno je da je su “mere” međunarodne zajednice i “oštra” retorika u saopštenjima nedovoljna da bi se zaustavila dalja eskalacija koja može da zapali ceo region”, kaže za Insajder Miloš Subotić, diplomirani pravnik iz Kosovske Mitrovice.

[related-content]

 Podsetimo, zgrade u kojima su se nalazile srpske institucije, zauzeli su u petak, teško naoružani kosovski policajci, posle radnog vremena. Za sada niko ne nudi rešenje novonastalog problema, u kome će se naći građani.

“Mi imamo neke paradoksalne situacije, jer kosovske institucije traže srpska dokumenta, koje su izdavali privremeni organi. Ukoliko želite da upišete novorođeno dete, da biste dobili kosovski izvod rođenih u kosovskim institucijama (opštini), treba da predate srpski izvod iz knjige rođenih, koje su građani uzimali upravo u ovim privremenim organima. Takođe, da biste ostvarili pravo na zdravstvenu ili socijalnu zaštitu, penziju – morate takođe da imate dokumenta iz privremenih organa. Dakle, to nisu nikakve opštine, to su administrativne tačke za obezbeđivanje dokumenata srpskoj, ali i drugim zajednicama kako bi mogli da funkcionišu na ovom prostoru”, kaže za Insajder Marko Milenković iz NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Kosovske Mitrovice.

Ključno pitanje koje se sada postavlja je kako će građani doći do potrebne dokumentacije po sistemu Republike Srbije i da li će sada i za administrativne poslove morati da putuju u prve gradove centralne Srbije koji su najbliži administrativnom prelazu.

“Priština namerno prenebegava činjenicu da smo građani oba sistema i da ovim pre svega krše ljudska prava građana na severu, odnosno svojih građana. Građani su rezignirani, ali suštinski u strahu da reaguju. Međunarodna zajednica nije uradila dovoljno kako kosovske vlasti ne bi ponovile događaje od maja prošle godine, a Banjska je sve procese samo ubrzala. Beograd je mogao da pretpostavi šta sledi, ali deluje da niti može niti hoće da učini bilo šta osim da upire prstom u Prištinu. Sa druge strane, egzistencija Srba na Kosovu zavisi od Beograda pa je to  jedan od ključnih razloga zašto se ne suprotstavljaju Beogradu koji je 1999, a posebno od 2013. godine gušio otpor Srba na severu”, kaže za Insajder Ana Marija Ivković urednica portala “Alternativa” iz Kosovske Mitrovice. 

Dragiša Mijačić, koordinator Nacionalnog konventa EU za Poglavlje 35, kaže da se jednostrane akcije Prištine neće okončati poslednjim upadom specijalnih policijskih snaga u javne ustanove i institucije koje se finansiraju iz Budžeta Republike Srbije, a koje funkcionišu na severu Kosova.

“Realno je očekivati da će Vlada Albina Kurtija nastaviti sa ovim akcijama u narednim mesecima kada je ceo svet zaokupljen američkim predsedničkim izborima, ratom u Ukrajini i sukobima na Bliskom Istoku. Otuda je neophodna hitna akcija međunarodne zajednice, pre svega zemalja Kvite i Evropske unije”, naglasio je Dragiša Mijačić u razgovoru za Insajder.

Izvor: Insajder