Novi pravilnik omogućava roditeljima da pokrenu nadzor nad radom nastavnika u osnovnoj školi (VIDEO)

Novi pravilnik - nove dileme: Da li će izmene dovesti do zloupotrebe i narušavanja autoriteta nastavnika ili, sa druge strane, do snižavanja kriterijuma prilikom ocenjivanja?

Foto: Insajder

U resornom ministarstvu kažu da su novi pravilnici deo aktivnosti kojima se jača vaspitna uloga škola i obrazovni sistem za prevenciju i odgovor na nasilje a, sa druge strane, da su doneti zarad usaglašavanja sa izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji je usvojen u novembru. 

Izmene Pravilnika omogućavaju roditeljima da pokrenu nadzor nad radom nastavnika, kako kada je u pitanju držanje nastave, tako i kada je u pitanju ocenjivanje. Predstavnici SG PRS "Nezavisnost“ smatraju da bi roditelji, nezadovoljni ocenama, mogli da zloupotrebe tu mogućnost i naruše autoritet nastavnika, ali i da bi ta odredba mogla da dovede do snižavanja kriterijuma prilikom ocenjivanja. 

Dovoljno je da više od polovine roditelja u jednom odeljenju uloži prigovor na način vođenja nastave, ili ocenjivanja, da bi stručno veće obavilo nadzor nad radom nastavnika i o svemu izvestilo direktora. 

Nastavnik je dužan da o svemu napiše izveštaj, a u slučaju da nije poštovao zakon, direktor, stručni saradnik i sekretar sastavljaju plan pojačanog uvida u njegov rad, posećuju njegove časove i predlažu mere za otklanjanje nepravilnosti. Đaci su ipak ti koji bi mogli da pretrpe najveću štetu, upozoravaju iz Sindikata "Nezavisnost“.

"Na kraju će trpeti ne samo učenici koji neće biti u poziciji da zaista steknu neka znanja, nego će celo društvo biti na neki način žrtvovano jer, ako školujemo generacije koje ne moraju da budu odgovorne i da pokažu znanje, onda se ne možemo ničemu boljem nadati u budućnosti“, kaže za Insajder Vesna Vojvodić, članica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost“.

Ministarstvo prosvete saopštava da je o izmenama Pravilnika u više navrata i obavestilo i konsultovalo reprezentativne sindikate, dodajući da je Pravilnik morao da bude izmenjen, kako bi bio usklađen sa nedavnim izmenama Zakona o osnovnom sistemu obrazovanja.

"Oni to jesu učinili, ali je bar nama u "Nezavisnosti“ jasno da to nisu učinili sa idejom da sve što unesu kao novinu i bude korisno i efikasno svima nama, nego da bi se u javnosti stekao jedan snažan utisak i privid o tome kako postoji valjan dijalog“, kaže Vojvodić.

Pravilnik o ocenjivanju je samo jedan od pravilnika donetih sa ciljem da prosvetnu praksu usklade sa zakonom. Ti pravilnici ne bave se mnogo zajedničkim radom roditelja i nastavnika na poboljšanju obrazovno-vaspitnog sistema, iako se posle masovnih ubistava činilo da smo kao društvo postigli konsenzus da je to neophodno.

Biljana Lajović u Markeru: Novi pravilnik o ocenjivanju učenika zbunjujući i deluje restriktivno

Biljana Lajović, specijalista školske psihologije gostujući u emisiji Marker istakla je da je novi pravilnik o ocenjivanju učenika zbunjujući, da deluje   više restriktivno i da donošenje pukih propisa nije baš neko najbolje rešenje.

"Mi stalno imamo tu potrebu da povećamo korpus mera za kažnjavanje, bilo dece, bilo odraslih, umesto da nam ideja bude da radimo na boljem razumevanju i na jednom pravom međusobnom dijalogu. To znači da ne držimo monolog, to znači da čujemo decu, to znači da deca čuju nas, da čujemo roditelje. Jedan roditelj je jako lepo rekao, ja sam roditelj, ja sam subjektivan. Mi to treba da imamo na umu da je roditelj subjektivan i da mu objasnimo o čemu se radi. Ali i roditelj treba da ima na umu da nastavnik nema poseban interes da se loše ponaša prema njegovom detetu. Znači samo međusobni dijalog ima smisla i međusobno razumevanje. Donošenje pukih propisa mislim da baš nije neko najbolje rešenje. Jeste jedno od, ali ne najbolje“, objašnjava specijalista školske psihologije.

Sagovornica Insajdera insistira da treba da postoji jedan dijalog između svih u prosveti, nastavnika, roditelja, dece, i da se tačno zna ko šta radi u tom sistemu. 

"Mislim da prosveta nije izolovano ostrvo i da je ono što se dešava u prosveti u suštini rezultat jednog opšteg nepoverenja koje vlada kod nas u društvu. Ali mi moramo da imamo na umu najbolji interes deteta. To znači da za svaku situaciju moramo svi da imamo, govorimo o odraslima, dovoljno strpljenja da objasnimo šta je važno, šta se ocenjuje, na koji način se ocenjuje, šta dete treba da zna, da nauči, čime da vlada, koje kompetencije da razvije, da imamo terminologiju i način da to približimo i deci i roditeljima i da onda, ali zaista, sedimo svi zajedno i pričamo o tome.  Sećam se odlično situacija u kojima, kad dođe do nesporazuma, svi koji su u to uključeni sednu i razgovaraju i dok se ne raščisti, dok se ne dođe do najboljeg rešenja, priča se ne završava“, zaključuje Biljana Lajović.

Izvor: Insajder