Novi strujomeri su vlasništvo Elektrodistribucije, a ne korisnika, zamena bez ugovora
"Elektrodistribucije Srbije" (EDS) planira da do 2030. godine zameni oko tri miliona starih brojila. Postavljanje pametnih mernih uređaja je počelo u oktobru 2023.godine, a do danas ih je zamenjeno je 344.452. Za razliku od starih brojila, koja su bili u vlasništvu korisnika, novi uređaji su u vlasništvu “Elektrodistribucije”, potvrdili su Insajderu iz EDS-a.
Brojna udružena potrošača prethodnih godina tvrdila su da će prilikom zamene strujomera biti proceduralnih grešaka, a na štetu korisnika. Oni tvrde da ne može da otuđi privatna svojina (strujomer), a sa druge strane zamena ne bi trebala da se obavlja bez saglasnosti građana.
“Pokušavamo da saznamo po kom osnovu EDS vrši zamenu starih brojila, novim, digitalnim. Tokom 2021. EPS je građanima slao ugovore o preuzimanju brojila. Dobar deo potrošača to nije prihvatio, što znači da su brojila ostala u njihovom vlasništvu”, kaže za Insajder Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača Efektiva.
Elektrodistribucija: Zamena je besplatna
Iz “Elektrodistribucije” za Insajder navode da se zamena obavlja prema zakonskim procedurama, korisnici nemaju nikakve troškove, a ove aktivnosti plaća EDS.
“Na osnovu Zakona o energetici, članom 136, operator distributivnog sistema električne energije, prilikom preuzimanja mernih uređaja, ima pravo da izmesti merno mesto u skladu sa tehničkim uslovima utvrđenim pravilima o radu distributivnog sistema, a troškove izmeštanja snosi operator distributivnog Sistema”, navode iz Centra za odnose za javnost “Elektrodistribucije Srbije”.
Iz ovog preduzeća navode, u slučaju da se kupac, odnosno proizvođač protivi preuzimanju mernih uređaja, merno razvodnih ormana, odnosno priključnih vodova, instalacija i opreme u merno razvodnom ormanu i drugih uređaja, operator distributivnog sistema električne energije ima pravo da iste zameni ili izmesti o svom trošku.
“Shodno navedenom, imajući u vidu da se zamena i izmeštanje brojila vrši o trošku operatora, korisnici nisu u obavezi da potpišu ugovor o zameni brojila. Vlasnik novog brojila je Elektrodistribucija Srbije, jer je članom 150. samostalnih članova Zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici o energetici predviđena obaveza Operatora distributivnog sistema da preuzme merne uređaje. U prethodnom periodu vlasnici samo nekih brojila su bili korisnici, ali su oni imali i obavezu da ista održavaju”, navode u ovom preduzeću.
Stari strujomeri u magacinu
Iz Udruženja za zaštitu prava potrošača “Prosperitet” se pitaju, šta se dešava sa starim brojilima, navodeći da su njihovo vlasnici - građani.
Na pitanje šta se dešava sa starim brojilima, u EDS-u navode da demontirane uređaje dopremaju u magacine Elektrodistribucije, a u skladu sa internim procedurama donosi se odluka o načinu daljeg postupanja.
“Pre nekoliko godina je doneta izmena dopuna Zakona o energetici, koji je obavezao sve energetske subjekte da izvrše preuzimanje mernih uređaja. Država na taj način otima vlasništvo građana Srbije, odnosno potrošača. Odredba Zakona koja definiše njihovu obavezu da preuzmu merne uređaje nije definisana, da li se preuzima sa nekom nadoknadom po strane nadležnog preduzeća. Nego je to ostavljeno EPS-u i potrošaču na volju da urede međusobne odnose ugovorom. I onda se EPS pojavljuje sa ugovorom da ste vi saglasni da se vaše brojilo prebaci u vlasništvo EPS-a bez nadoknade”, navodi Radomir Ćirilović, predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača “Prosperitet”.
Prema njegovim rečima, kada su građani pravili kuću, bili su obavezi da kupe orman, strujomer, za šta su morali da izdvoje stotine maraka odnosno evra. Ćirilović smatra i da EDS ne može da preuzima brojila i opremu od korisnika pod pretnjom da će potrošači biti "odgovorni za njihovo održavanje", jer na taj način EPS "zanemaruje Zakon o metrologiji", koji ga kao energetski subjekat "obavezuje da se stara o svim brojilima".
“Zakon o metrologiji kaže da o svim mernim uređajima, počev od pijačne vage do električnog brojila, gasomera, mora da se stara imaoc, vlasnik ili korisnik mernog uređaja. Znači i da EPS ne mora da bude vlasnik brojila da bi se starao o njemu, jer je prema zakonu dužan da vrši njihovo baždarenje. Važeći pravilnik propisuje da električno brojilo mora da se baždari svakih 12 godina, a evidenciju o baždarenju, po istom zakonu, mora da vodi energetski subjekat”, navodi Ćirilović.
Sagovornik Insajdera dodaje, da se na brojilima nalaze tri državne plombe koje korisnik ne sme da dira i da najveći broj brojila u Srbiji nije baždaren jer to zahteva dosta novca.
“Elektrodistribucija protivzakonito obavlja svoju delatnost zato što meri i obračunava utrošak električne energije na velikom broju neispravnih brojila”, navodi predsednik Udruženja za zaštitu prava potrošača “Prosperitet”
Izvor: Insajder