Novi tim Evropske komisije: Slovenka Marta Kos zadužena za proširenje EU (VIDEO)
Komesari Evropske komisije koje će, u drugom mandatu, do 2029. predvoditi Ursula fon der Lajen, izglasani su tankom većinom, odnosno glasovima 370 od 688 poslanika Evropskog parlamenta. Među 26 komesara, većinu čine nova imena, mada ima i poznatih lica. Sudeći po govoru Ursule fon der Lajen, tokom kojeg je predstavila svoj tim, rad najmoćnije evropske institucije, Evropske komisije, biće podređen ratnoj krizi na istočnoj granici Unije.
Prethodnih pet godina mandata Ursule fon der Lajen obeležila je pandemija korona virusa, ali i rat na tlu Evrope. Na početku novog mandata kaže da takve izazove niko nije mogao ni da zamisli pre pet godina, a da su njeni ciljevi sada prevazilaženje tih izazova i zadržavanje slobode. Prvi put, Evropska komisija imaće komesara za odbranu – Litvanca Andrijusa Kubilijusa.
"Rat besni na granici Evrope. Moramo biti spremni. Moramo da radimo više kao Evropljani. Samo jedan podatak - Rusija troši devet odsto BDP-a na odbranu, a Evropska unija u proseku 1,9 odsto. Nešto je pogrešno u ovoj jednačini. Potrošnja za odbranu mora da bude povećana, kao što moramo da ojačamo vojnu industriju i pokrenemo zajedničke odbrambene projekte", izjavila je predsednica Evropske komisije Urusal fon der Lajen.
Jednu od najizazovnijih uloga dobila je Kaja Kalas, koja će biti visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, funkciju koju je do sada obavljao Žozep Borelj. Reč je o doskorašnjoj premijerki Estonije i jednoj od najglasnijih protivnica politike Rusije u Evropi. "Prava osoba u pravo vreme", kaže fon der Lajen za Kalas.
"Rat, sukobi i ljudska patnja traju u našem komšiluku – od Ukrajine, preko Bliskog istoka, do delova Afrike. Evropska unija mora da igra jaču ulogu u ovim arenama i ima zadatak da pomogne da se okonča uništenje. Jačanje naše bezbednosti je najvažnije s obzirom na to da je svet oko nas veoma nestabilan", poručuje fon der Lajen.
Većina bezbednosnih izazova za Uniju poslednjih godina dolazi iz Rusije, a deo tih izazova odnosi se, tvrdi predsednica Evropske komisije, i na nastojanje Moskve da onemogući širenje Evropske unije na Ukrajinu, Moldaviju ali i na Zapadni Balkan. Zadatak da se suoči sa izazovom proširenja Unije, Ursula fon der Lajen je poverila Marti Kos – karijernoj diplomatkinji iz Slovenije.
"Vizija kontinenta ujedinjenog demokratijom, vladavinom prava i poštovanja osnovnih sloboda će uvek biti naš pokretač. Ljudi iz ovih regiona zaslužuju mirnu i prosperitetnu budućnosti i zato ćemo se postarati da je imaju u Evropskoj uniji", obećava predsednica Evropske komisije.
Dosadašnji komesar za proširenje, Mađar Oliver Varhelji - koji najpre nije dobio zeleno svetlo - ipak će biti komesar za zdravlje i dobrobit životinja.
Poziciju komesara za trgovinu i ekonomsku bezbednost Unije dobio je Slovak Maroš Šefčovič, dosadašnji komesar za energetiku koji će se, pored ostalog, starati o kritičnim sirovinama. Maroš Šefčović je zajedno sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, u julu bio u delegaciji Unije koja je sa Srbijom potpisala Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Posle glasanja u Evropskom parlamentu, poslednji korak u uspostavljanju Komisije jeste da je i zvanično imenuje Evropski savet, nakon čega stupa na dužnost 1. decembra.
Izvor: Insajder