Novi Zakon o bezbednosti na radu - nada ili šansa za promenu poražavajuće statistike (VIDEO)
Radnici bez zaštitnih kaciga i zaštitne opreme potrebne za radove na visini, a potom vesti o povredama i smrtnim ishodima - to je, godinama, realnost građevinskih radnika u Srbiji. Svake godine, od povreda na radu pogine 50 radnika, više od tri hiljade je teško povređeno, a najmanje 17.000 radnika zadobije lakše povrede. Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, koji je pred poslanicima, trebalo bi to da promeni.

Posle 18 godina, Srbija dobija novi Zakon o bezbednosti na radu; poslodavci će morati da omoguće mnogo veći nivo bezbednosti na radu, a radnici će morati da primenjuju mere zaštite. Uvodi se i radno mesto sa povećanim rizikom. Za neposrednog rukovodioca sledi obavezna obuka, a za zaposlene kazne, ukoliko ne poštuju pravila.
"Znači ne može samo jedna strana da bude kriva i jedna strana da bude odgovorna, moramo da budemo kao tim, da delujemo, jer valjda se nikom ne isplati da imamo zaposlene koji su povređeni, koji ne mogu da rade, a i samim zaposlenima se ne isplati da budu povređeni", smatra član Predsedništva Unije poslodavaca Srbije Nebojša Miletić.
Samo u prethodnih nekoliko meseci građevinski radnici stradali su u svim većim gradovima u zemlji. Pre godinu dana, u nesreći u rudniku Soko poginulo je osam rudara, a 20 je povređeno. Zakonski će biti regulisano pooštravanje uslova za obavljanje visokorizičnih poslova.
"Uvodimo dozvole za rad i one će se izdavati za rad na visini, za rad u dubini, u skučenom i zatvorenom prostoru, za rad sa hemikalijama. Do sada je to sve negde postojalo u literaturi, ali ono što kaže narod, ako ne piše u zakonu - pa i ne mora. E sada će pisati u zakonu", dodaje Miletić.
Zakon je pred poslanicima branio ministar za rad.
"Da li postoje problemi? Da li postoje povrede na radu? Pa postoje, postoje u celoj Evropi, postoje u celom svetu. Gde god se radi tu se ljudi i povređuju. Pitanje je šta mi kao država činimo da stvorimo jedan obavezujući sistem prevencije koji će zaštititi radnike, koji će zaštititi i poslodavca i radnika da se pridržavaju procedura u njihovom najboljem interesu", rekao je u Skupštini ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.
Da li se procedure poštuju, kontroliše i inspekcija rada. Novi zakon i za njih predviđa novine. Tako će, ukoliko primete da su ugroženi bezbednost i zdravlje radnika, moći da zatvore gradilište do 30 dana. U odgovoru Markeru, iz Ministarstva za rad navode da je u prva tri meseca ove godine podneto 10 krivičnih prijava protiv odgovornih u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, i da su inspektori rada sproveli gotovo 17 000 nadzora.
"Inspektori rada su izvršili 242 inspekcijska nadzora povodom prijavljenih povreda na radu i to dva nadzora povodom smrtnih, pet povodom teških sa smrtnim ishodom, tri povodom kolektivnih, 208 povodom teških i 24 povodom lakih povreda na radu", navodi Ministarstvo u odgovoru Markeru.
Od novog zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, resorno ministarstvo očekuje da popravi statistiku, a iz Unije poslodavaca Srbije kažu da je za primenu novog akta biti potrebno vreme.
"Kad je napravljena radna grupa, prvo smo napravili jednu analizu postojećeg stanja i probali smo da pronađemo sve slabe tačke koje bi trebalo unaprediti da bi išli ka cilju koji se zove bez povreda. Naravno, to je mnogo teško dostići, ali je poenta da se stalno radi na tome", ocenjuje član Predsedništva Unije poslodavaca Srbije Nebojša Miletić.
Iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata poručuju da Međunarodni dan bezbednosti na radu, koji se obeležava danas, radnici dočekuju tretirani kao potrošna roba, u vremenu kada se traži brza zarada i očekuje enorman profit.
Izvor: Insajder