Novinar Andrej Gnjot za Insajder: Nadam se da me ministarka pravde Srbije neće izručiti Belorusiji

Posle deset meseci u zatvoru i kućnom pritvoru - nakon što je uhapšen na Aerodromu "Nikola Tesla“ u Beogradu po poternici Belorusije - slučaj Andreja Gnjota krajem avgusta ulazi u završnu fazu pred srpskim pravosuđem. Beloruski novinar i opozicioni aktivista, čije izručenje zbog navodne utaje poreza traži Minsk, kaže za Insajder da nije kriv ni za šta što mu se stavlja na teret i napominje da mu u Belorusiji preti tortura zbog njegovih političkih stavova.

Andrej Gnjot, beloruski aktivista. Foto: Insajder

Apelacioni sud u Beogradu zakazao je ročište o "slučaju Gnjot“ za 27. avgust, nakon što se Andrej Gnjot žalio na rešenje Višeg suda da bude izručen Belorusiji. To je druga takva odluka Višeg suda, nakon što je  Apelacioni sud prvu ukinuo početkom godine.

"Posle ročišta, Sud ima 30 dana da razmisli i donese odluku da li da me izruče Belorusiji. Međutim, to nije sve. O mojoj sudbini na kraju ne odlučuje Sud, već ministarka pravde Maja Popović“, izjavio je Gnjot za Insajder.

Prema zakonu, nakon što sud proceni da su ispunjeni uslovi za nečije izručenje stranoj zemlji, konačnu odluku o tome donosi ministar pravde – koji može da potvrdi izručenje ili da ga odbije.

"Moji advokati i ja možemo da komuniciramo sa Sudom, ali takav vid kontakta nemamo sa ministarkom, pa ne možemo da naslutimo koja će biti konačna odluka. Ipak se nadam da će biti pozitivna po mene i da ću, konačno, moći da se vratim životu koji sam izgubio“, kaže Gnjot.

Andrej Gnjot je 2020. godine pobegao iz Belorusije na Tajland, jer je kritikovao režim i učestvovao u protestima posle predsedničkih izbora na kojima je pobedu proglasio autoritarni lider Aleksandar Lukašenko.

Posle hapšenja na beogradskom aerodromu pri pokušaju ulaska u Srbiju, oktobra 2023. godine, Gnjot je u beogradskom Centralnom zatvoru proveo sedam meseci, da bi 5. juna 2024. bio prebačen u kućni pritvor.

"Želim svoj život nazad, da izlazim kad hoću, a ne kad mi je dozvoljeno. Da ne razmišljam o tome da će, ako ne izbacim smeće tokom jednog sata šetnje koji mi je dopušten u kućnom pritvoru, stajati i smrdeti do sledećeg dana. Želim da vidim svoju porodicu, želim da radim, samo želim da živim, a ne da postojim kao životinja u kavezu. Trenutno ne mogu da pravim planove za budućnost jer, ako me izruče, moj život je gotov“, tvrdi beloruski novinar i opozicioni aktivista.

U beloruskim zatvorima je više od 1 500 političkih zatvorenika. Među njima su novinari, aktivisti za ljudska prava i političari.

Ukoliko konačna odluka bude pozitivna po njega i ne bude izručen Belorusiji, jedna od opcija koju Andrej Gnjot pominje jeste traženje azila u Srbiji.

"Hoće li mi Srbija dati azil i spasiti me, nakon što me sedam meseci držala u monstruoznom zatvoru i tri meseca u pritvoru u 15 kvadrata? Samo Srbija može da odgovori na to pitanje“, dodaje.

S druge strane, Andrej Gnjot navodi da veoma voli Srbiju, da je ovde boravio i ranije, kao i da je prijatelje nagovarao da ponovo dođu u Srbiju.

"Možda zvuči paradoksalno, možete reći i da imam stokholmski sindrom, ali zaista mi se sviđa vaša zemlja. Nigde nisam video tako divnu prirodu. Volim i uživam u Beogradu. Svaki put hodam različitim ulicama i istovremeno sam zadivljen njegovim identitetom i evropskom modernošću. Međutim, najviše se divim narodu. Iako sam u svom paklu, nisam sreo nijednog lošeg Srbina“, navodi Gnjot.

Govoreći o svojim iskustvima sa pravosuđem u Srbiji, kaže da su srpski sudovi za njega poput dvojice policajaca, "jedan je uvek loš, a drugi gotovo uvek dobar.“

"Viši sud je uvek bio loš. Ovde nije reč o mojim osećanjima, već o činjenicama. Prva odluka o mom izručenju doneta je bez mene i bez mojih advokata, a to je kršenje proceduralnih normi i srpskih zakona. Apelacioni sud je odigrao ulogu dobrog policajca, bio je vrlo konstruktivan, naši argumenti su prihvaćeni. Predmet se vratio Višem sudu, pa sam tamo opet imao dva duga ročišta“, kaže za Insajder Andrej Gnjot, beloruski novinar i opozicioni aktivista.

Izvor: Insajder