Novinara Vuka Cvijića fizički napao direktor „Srpskog telegrafa“ (VIDEO)
Vuka Cvijića, novinara „Radara“ u centru grada fizički je napao Milan Lađević, suvlasnik Medijske mreže, odnosno dnevnog lista Srpski telegraf i portala Republika. Vuk Cvijić kaže da nije očekivao da će biti napadnut od nekog ko se predstavlja kao novinar. Tužilaštvo je naložilo hitnu istragu.
Navikli smo da oni objavljuju neistine ali ne i da nas fizički napadaju, kaže istraživački novinar Radara, Vuk Cvijić. Na verbalne uvrede je navikao, ali je iznenađen fizičkim napadom.
„Ja sam prolazio pored kafića, video sam kolegu sa kojim sam nekad radio u „Blicu“, a koji je sada u „Telegrafu“. I Lađević, koji me je napao je radio davno u „Blicu“, ali mi nismo u kontaktu, niti imamo bilo kakve lične odnose. Ja sam se javio kolegi, piato sam: „Kako ste?“. Onda je Lađević ustao sa stola, uneo mi se u lice, skoro smo se dodirnuli nosevima i počeo da me vređa. Pojavio se čovek iz obezbeđenja i stavio je ruku između nas dvojice. Ja sam onda rešio da odem i pozdravio sam kolegu kog poznajem. I Lađević je opet počeo da me vređa, opet je ustao, uneo mi se u lice i udario me pesnicom u lice“, kaže novinar Vuk Cvijić.
Vuk Cvijić veruje da je povod napada ono što je pisao o optuženom policijskom generalu Slobodanu Malešiću.
„Pretpostavljam šta je povod. Ja sam pisao o generalu Mališiću, protiv koga se vodi postupak u Specijalnom sudu. On je bio načelnik novosadske policije i pisao sam o njegovim kontaktima sa Andrejem Vučićem, sa Milošem Vučevićem, ali i sa Lađevićem. Mislim da mi je Lađević u jednom trenutku i rekao kako si mogao da pišeš o Malešiću“, kaže Cvijić.
Oglasila se i redakcija portala „Republika“. U tekstu pod naslovom: „Veliki skandal: Novinar Radara napao direktora Srpskog telegrafa“ tvrde da je situacija bila obrnuta, da je Vuk Cvijić verbalno napao Lađevića i pretio mu. Tvrde i da je Cvijić iscenirao da ga je Lađević odgurnuo.
Reagovao je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović koji je dao nalog Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da utvrdi sve okolnosti.
„Hitno je naloženo da se identifikuju i procesuiraju napadači, jer nasilje i napadi na novinare ne smeju biti tolerisani“, saopštilo je Više javno tužilaštvo.
Cvijić je o napadu prvo obavestio Verana Matića, člana Radne grupe za bezbednost novinara.
„Atmosfera u društvu je toliko toksična da se može u svakom trenutku očekivati fizički napad i nešto možda i gore od onoga što je danas doživeo Vuk Cvijić. Mislim da je lako dokazati šta se zaista dogodilo, da se dogodio fizički napad i da se on može procesuirati. Naravno, računam na to koliku moć ima ta medijska grupacija i da je već lansirana obrnuta priča, siguran sam da će tu biti dosta problema, ali ja mislim da ubedljivost dokaza koji će biti prikupljeni, jednostavno neće dozvoliti da se ispinuje sasvim drugačija priča i da dobijemo lažnu priču pred sudom“, kaže Veran Matić.
Prvo tužilaštvo dalo je nalog policiji da između ostaog utvrde da li su kamere zabeležile događaj. Snimcima se nada i Vuk Cvijić.
„Vidim da ovde ima nadzornih kamera. Nadam se da su ovog puta radile jer nisu radile kad su mi oteli kompjuter“, kaže Cvijić.
Redakcija „Radara“ je zbog napada na svog novinara uputila pismo predsedniku i premijeru Srbije, kao i ministrima unutrašnjih poslova i telekomunikacija u kome navode da već godinu dana upozoravaju da smo kao društvo ušli u opasnu spiralu nasilja – na žalost, podstaknutu od strane vlasti i medija koji su im bliski. Redakcija „Radara“ zahteva i da se počinioci napada na Vuka Cvijića najstrože kazne.
Otvoreno pismo redakcije nedeljnika Radar
Nedeljnik Radar saopštio je u sredu 29.maja. da je novinara tog lista Vuka Cvijića fizički napao urednik "Srpskog telegrafa" Milan Lađević i zatražio od nadležnih da on bude "najstrože kažnjen".
Radar je u otvorenom pismu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću, ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću i ministru informisanja Dejanu Ristiću, "najoštrije osudio" napad na Cvijića.
"Zahtevamo od nadležnih institucija sistema da do kraja istraže sve činjenice koje su dovele do ovog napada i da počinioca najstrože kazne", navodi se.
Pismom se, kako se navodi, obraćaju nadležnim institucijama, ali i "predsedniku države koji je, kao nosilac apsolutne vlasti i moći, najodgovorniji za sve veće nasilje u društvu".
Naveli su da je Cvijić danas fizički napadnut u Kosovskoj ulici, u centru Beograda, ispred kafića "Garden food".
"Ta zastrašujuća vest ima još zlokobniji dodatak - napao ga je Lađević, urednik prorežimskog Srpskog telegrafa, u prisustvu još jednog novinara tog tabloida", navodi se.
Naveli su da "ni udarac pesnicom u vilicu i obaranje na zemlju nisu bili dovoljni", te da je, kako su ukazali, "već i pre nego što je policija izašla na uviđaj, redakcija Srpskog telegrafa, po običaju, lansirala na svom portalu lažnu vest u kojoj navode da je Cvijić nasrnuo na Lađevića".
"Već godinu dana, sa drugim nezavisnim medijima u Srbiji, upozoravamo da smo kao društvo ušli u opasnu spiralu nasilja - na žalost, podstaknutu od strane vlasti i medija koji su im bliski", ukazali su u otvorenom pismu.
Naveli su da "propagandno izvrtanje činjenica i zataškavanje stanja u kome se društvo nalazi ne može prikriti i zaustaviti nasilje koje raste iz dana u dan" i, kako su naglasili, "preti nezaustavljivom eskalacijom".
"Nećemo dozvoliti da napad na Cvijića ostane još jedan u nizu nerešenih slučajeva", navodi se u otvorenom pismu kolegijuma i redakcije političkog nedeljnika Radar.
Poručili su da će o napadu na jednog od vodećih istraživačkih novinara u Srbiji obavestiti sve relevantne domaće i međunarodne organizacije i profesionalna udruženja.
Ovim pismom, kako su objasnili, se obraćaju nadležnim institucijama, ali i predsedniku države, koji je, kao nosilac apsolutne vlasti i moći, najodgovorniji za sve veće nasilje u društvu.
Komitet za zaštitu novinara: Zabrinutost zbog napada na Vuka Cvijića
Komitet za zaštitu novinara (CPJ) sa sedištem u Njujorku veoma je zabrinut zbog fizičkog napada na novinara Vuka Cvijića i poziva srpske vlasti da sprovedu brzu i efikasnu istragu o incidentu i pozovu počinioca na odgovornost, navela je u pisanoj izjavi za Glas Amerike koordinatorka programa CPJ za Evropu i centralnu Aziju Gulnoza Said.
Ona je istakla da je u Srbiji okruženje za medije i novinare koji kritikuju postalo toksično i ukazala da beleže porast i fizičkih i onlajn napada na nezavisne novinare.
"To je rezultat retorike protiv novinara koju koristi predsednik države Aleksandar Vučić, državni zvaničnici i državni mediji. Vlasti moraju da preduzmu mere kako bi osigurale bezbednost novinara, kao i punu pravdu u slučajevima ubistava novinara, kao što je slučaj Slavka Ćuruvije", navela je Said.
Foto: Insajder