O smrti Dade Vujasinović institucije ćute 30 godina (VIDEO)
Novinarka Dada Vujasinović nađena je mrtva u svom stanu u Beogradu na današnji dan pre 30 godina. Ubistvo, samoubistvo ili nesrećni slučaj – do danas nije utvrđeno. U postupku koji nije odmakao od predistražne faze, nastupila je apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja za ubistvo. Tridesetogodišnja Dada Vujasinović bila je novinarka časopisa "Duga“, čiji je rad bio na meti kritika tadašnje vlasti, ali i paravojnih formacija.
"Tri decenije bez odgovora na pitanje - ko je ubio Dadu". Nikako drugačije i nije mogla da se naslovi tribina, organizovana u znak sećanja na novinarku koja je izveštavala sa ratnih područja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, kao i o organizovanom kriminalu.
Advokat porodice Vujasinović, koji tvrdi da je reč o ubistvu, kaže da su dokazi skrivani od samog početka.
"Ništa nisu radili od prvoga do poslednjega momenta, sem što je rađeno skrivanje dokaza, da se baci sumnja na neko određeno lice. To je moglo u tim trenucima eventualno... ali uviđaju nije pristupao ni istražni sudija, što je skandalozno, već u tom momentu bilo s jedne strane. Primer, nisu uzeti otisci prstiju na pušci. Rađena je parafinska rukavica, po kojoj su utvrdili da je osoba na čarapi imala tragove barutnih čestica. I to je sve što je policija uradila. A onda je usledilo skrivanje dokaza“, rekao je Branislav Tapušković, advokat porodice Vujasinović.
Godinu dana pre ubistva Dade Vujasinović, Glavni odbor SPS-a tužio je novinarku i redakciju časopisa “Duga”. Povod je bio njen tekst u kojem je dovela u vezu SPS i pripadnike podzemlja u Beogradu.
Njen naredni tekst koji je izazvao reakcije bio je o komandantu Srpske dobrovoljačke garde Željku Ražnatoviću Arkanu.
“Meni je to posao, meni to ništa ne treba ovako privatno. Meni to treba profesionalno. Prosto, moje je da dokumentujem. Ako se priča o tome da je Arkan ovo i ono, onda je moje da sednem i da na osnovu dokumenata, koji su mi bili pristupačni oi da napišem da on to zaista jeste. Jer mislim da o tome treba pisati, treba pisati argumentovano I da o tome treba da se zna”, rekla je Dada Vujasinović u emisiji “Utisak nedelje” 1993. godine.
Na pitanje autorke i voditeljke Olje Bećković “čega se plaši?”, odgovorila je: “Ne znam kako to da Vam objasnim, jednostavno se ne plašim. Zaista. Ja sam čula te priče i ta nagađanja, da neko iza mene stoji, jer mi smo u nekoj opštoj paranoji svi misle da neko nekome nešto daje. Pogotovo u ovom poslu, da meni te podatke dostavlja policija. Ja mislim da je moj potpis suviše skup, da bih ga ja tek tako iznajmljivala bilo kome”, glasio je odgovor Dade Vujasinović.
Dada Vujasinović je pronađena mrtva u svom stanu 9. aprila 1994. godine, a u zapisniku - posle obdukcije - je navedeno da je umrla dan ranije, u 1:30 časova. Zvanična verzija je bila da je izvršila samoubistvo, pucnjem u grudi iz lovačke puške.
U tu verziju nikada nisu poverovali njeni roditelji, sproveli su sopstvenu istragu i tvrdili da je reč o ubistvu.
"Kad su veštaci koje smo mi angažovali, već u decembru 1994. godine dali svoje mišljenje, upravo su se žalili na to... a bilo je dokaza – da je to predato policiji i tužilaštvu – što nema ni džempera, ni tih filsanih čepova. I tu je bio kraj da se bilo šta proveri. Od tog momenta kad sam shvatio da je to eliminisano i da to ne postoji, ja sam bio svo vreme apsolutno veliki pesimista da se išta može uraditi, pre svega da li je Dada Vujasinović mogla da izvrši opaljenje i to dva puta na taj način što je prstima nogu izvršila opaljenje”, kaže Tapušković.
Skoro deceniju i po kasnije, posle niza veštačenja balističara, okružni javni tužilac u Beogradu je početkom 2009. godine slučaj prekvalifikovao u ubistvo, i pokrenuo pretkrivični postupak. Postupak je i danas u predistražnoj fazi u Višem javnom tužilaštvu, ali je slučaj zastareo i kažnjenih nema.
Na insistiranje Komisije za istraživanje ubistava novinara, osnovane 2013, pronađen je dokazni materijal za koji se verovalo da je izgubljen tokom NATO bombardovanja. Tada je utvrđeno da je bio u ormaru policajca koji je u međuvremenu preminuo.
"Postoji mala nada da će ubistvo Dade Vujasinović u budućnosti biti razrešeno, ne kao u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije koje je praktično do kraja zataškano. Ovde postoji mala nada, ali pre svega kao u svim tim političkim ubistvima potrebna je politička volja da se ona razreše. A ona sad u Srbiji ne postoji", rekao je novinar Vuk Cvijović na današnjoj tribini.
I oni koji ne odustaju od toga da se sazna šta se desilo 8. aprila 1994. godine veruju da nedostaje političke volja da se rasvetli smrt 30-ogodišnje novinarke Duge.
Roditelji Dade Vujasinović su preminuli, ne dočekavši da saznaju istinu o njenoj smrti.
Izvor: Insajder