O stotinama ustanova socijalne zaštite stara se 18 inspektora: "Reaguje se samo na incidente"
Inspekciju u Srbiji u oblasti socijalne zaštite, prema Godišnjem planu za 2024. godinu, vrši ukupno 18 inspektora, a broj nadziranih subjekata, kako piše, "uveliko prevazilazi kapacitete ovih inspekcijskih službi“. Iako postoji izrađen plan kontrole, podaci iz prethodnih godina pokazuju da su se inspekcijski nadzori vršili uglavnom kroz vanredne nadzore i to povodom "incidentnih situacija ili po saznanju o postojanju ilegalnog pružaoca usluga". Takav slučaj desio se i u nedelju kada je nakon požara u objektu za smeštaj starih u Vojki kod Stare Pazove u kome su stradale dve osobe, inspekcija utvrdila da se radi o "neregistrovanom subjektu za smeštaj starih lica, o čijem postojanju nije imala prethodno saznanje“. Socijalna radnica Nadežda Satarić iz Udruženja Amity tvrdi da osim što "nema dovoljno inspektora koji bi nadzirali uslove u domovima za smeštaj starih i nemoćnih, oni izlaze samo po prijavama".
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je da je Inspekcija Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova izašla na lice mesta i od nadležnog policijskog organa dobila informaciju da je na smeštaju bilo 21 lice, od kojih su dva lica preminula, a jedno je povređeno.
Navodi se da je inspekcija socijalne zaštite utvrdila da se radi o "neregistrovanom subjektu za smeštaj starih lica, o čijem postojanju nije imala prethodno saznanje“.
Socijalna radnica Nadežda Satarić u izjavi za FoNet tvrdi da "nema dovoljno inspektora koji bi nadzirali uslove u domovima za smeštaj starih i nemoćnih“, kao i da oni koji planiraju smeštaj u takvim ustanovama treba da se "dobro raspitaju da li je dom za kakav su zainteresovani registrovan i legalan“.
"Vodite računa, nemojte ići u takve ustanove samo zato što su jeftinije 5.000 ili 10.000 dinara od zvanično registrovanih. Mnogo rizikujete, rizikujete i svoj život", rekla je Satarić.
Ona je dodala da se ne znaju precizni podaci o broju nelegalnih domova za smeštaj starijih i nemoćnih i konstatovala da se reaguje samo kada se dese neki ekces i nesreća.
"Inspektori idu samo po prijavama. Meni bi bilo logično da u samoj opštini gde se tako nešto događa to neko primeti i kaže - hajde da vidimo šta je to", izjavila je Nadežda Satarić.
Ona dodaje i da oni kojima je stalo da naprave biznis "ne brinu za uslove, poreze i državu, već gledaju na najjednostavniji način da dođu do para".
Nedovoljan broj inspektora
Prema Godišnjem planu inspekcijskih nadzora u oblasti socijalne zaštite za 2024. navodi se da "inspekcijski nadzor nad pružaocima usluga socijalne zaštite realizuje ukupno 18 inspektora socijalne zaštite".
Inspekcija je podeljena na tri nivoa, a obuhvata Odeljenje za inspekcijski nadzor Ministarstva u okviru Sektora za socijalnu zaštitu , pokrajinsku inspekciju u okviru Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku demografiju i ravnopravnost polova, kao i inspekciju u okviru Sekretarijata za socijalnu zaštitu grada Beograda.
U samom godišnjem planu već se navodi da broj nadziranih subjekata u nadležnosti inspekcije socijalne zaštite "uveliko prevazilazi kapacitete ovih inspekcijskih službi“.
"Sedamdeset šest ustanova socijalne zaštite za smeštaj čiji je osnivač Republika Srbija ili Autonomna pokrajina Vojvodina, 141 centar za socijalni rad, dok je od početka licenciranja pružalaca usluga socijalne zaštite izdato 944 licence kontroliše svega 18 inspektora socijalne zaštite“, navodi se u godišnjem planu.
Međutim, podaci iz prethodnih godina pokazuju da su se inspekcijski nadzori u socijalnoj zaštiti uglavnom vršli kroz vanredne nadzore.
"Inspekcijski nadzori se sprovode uglavnom kroz vanredne inspekcijske nadzore povodom incidentnih situacija ili po saznanju o postojanju ilegalnog pružaoca usluga (neregistrovani subjekti bez licence za rad) i po zahtevu za utvrđivanje ispunjenosti uslova za dobijanje licence za pružanje usluga socijalne zaštite“, piše u dokumentu.
Kao prvi razlog navodi se epidemija, ali i "nedovoljan broj angažovanih inspektora socijalne zaštite zbog čega je teško obezbediti veći broj redovnih inspekcijskih nadzora i kontinuitet kontrole nad pružaocima usluga socijalne zaštite i ostalim ustanovama - nadziranim subjektima u ovoj oblasti“.
Povećanje broja starijih od 65 godina
Socijalna radnica Nadežda Satarić iz Udruženja Amity smatra i da država nije sposobna da odgovori izazovu demografskog starenja nacije.
U odnosu na popis iz 2011. godine novi podaci Republičkog zavoda za statistiku iz 2022. godine pokazuju da je broj lica starijih od 65 godina porastao sa 17,4 posto na 22,1 posto. To znači da od ukupno 6.647.003 stanovnika u Srbiji živi 1.468.855 starijih od 65 godina.
Takođe, prema podacima iz popsia došlo je i do smanjenja lica starosti između 15 i 64 godina i to za oko 5 procenata – sa 68,3 posto (2011) na 63,5 posto (2022).
Uhapšene dve osobe zbog nelegalnog objekta u Vojki
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je juče da je policija u Sremskoj Mitrovici uhapsila su Đ. G. (30) i M. J. (28) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti.
U saopštenju je navedeno da se sumnjiče da su "mimo propisa i bez licence za pružanje usluga socijalne zaštite osnovali udruženje i u objekat za smeštaj ovog udruženja primili veći broj ljudi nego što je kapacitet objekta, u kojem je jutros izazvan požar“.
Ipak, sumnja se da je uzrok požara ljudski faktor, odnosno da je požar izazvao drugi korisnik smeštaja N.T. (55), koji se, kako je navedeno u saopštenju MUP-a, nalazi u bolnici i koji će nakon izlaska iz bolnice biti procesuiran.
Oni će u zakonskom roku biti saslušani nakon čega će tužilaštvo odlučiti o daljem postupaju u predmetu, navodi se.
Na predlog Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici određeno im je zadržavanje do 48 sati.
Novinarka Ana Đurić