Obrad Kesić: Minimalne šanse Srbije da se izbori za poštovanje međunarodnog prava (VIDEO)

Hoće li Priština uspeti da obezbedi dovoljan broj glasova u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope za prijem u Savet Evrope; sutra je to na dnevnom redu Skupštine, a konačna odluka očekuje se sredinom maja. Srbija je pretila napuštanjem Saveta Evrope ukoliko Kosovo i Metohija postane članica, ali se to poslednjih dana ne pominje. Još jedna diplomatska bitka je pred Beogradom, koji u Ujedinjenim nacijama pokušava da spreči usvajanje Rezolucije o Srebrenici. Iako srpski zvaničnici kažu da slede teške nedelje pritisaka i odluka, postavlja se pitanje da li su diplomatske akcije Beograda zakasnele.

Obrad Kesić, spoljnopolitički komentator. Foto: Insajder

Jedna od tema prolećnog zasedanja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope jeste zahtev Kosova i Metohije da postane članica te međunarodne organizacije, o čemu će se glasati sutra. Srpski zvaničnici kažu da su pokrenuli diplomatske akcije protiv prijema Kosova u Savet Evrope, a predsednik Srbije je reagovao pismima, koja je poslao evropskim liderima. 

Da bi postala članica, Priština je ispunila jedan zahtev; posle osam godina primenila je odluku kosovskog Ustavnog suda, odnosno vratila zemljište manastiru Visoki Dečani. Druga dva uslova treba da ispuni tek po prijemu u Savet Evrope, a to su rešavanje problema eksproprijacije zemljišta na severu Kosova i Metohije - koje je uzurpirala Kosovska policija, i da se formira Zajednica srpskih opština, što je dogovoreno još pre 11 godina. Očekuje se da kosovska Vlada ubrzo pošalje Nacrt ZSO kosovskom Ustavnom sudu, što znači novo čekanje na odluku o početku formiranja Zajednice.

 “Mi dobro znamo da od onih ključnih uslova koje su zemlje članice Savete Evrope izneli kao ključne za članstvo, tu je najvažnije bilo stvaranje, udruženje srpskih zajednica ili opština na Kosovi i Metohiji. To apsolutno da nije se desilo i apsolutno pokazuje se ni malo volje da bi se to ostvarilo. Tako da i mimo sopstvenih uslovljavanja zemlje članice koji su pogurali ovu odluku, na neki način nagrađuju nasilje i unilateralnu politiku Prištine i gospodina Kurtija. Mislim da u suštini, u takvom procesu gde je sve odlučeno napred, postoji jako minimalne šanse da Srbija može da se izbori za svoja prava, za poštovanje međunarodnog prava”, kaže za Insajder Obrad Kesić spoljnopolitički komentator. 

[related-content]

Pored diplomatske bitke u Strazburu, Beograd je fokusiran i na Njujork; očekuje se da Generalna skupština Ujedinjenih nacija, na predlog Nemačke i Ruande, u maju usvoji Rezoluciju o Srebrenici. Ona neće imati pravni značaj, ali hoće politički. Iako tekst Rezolucije još nije zvanično poznat i podložan je promenama, domaćoj javnosti je predstavljen kao dokument kojim će čitav srpski narod biti predstavljen kao genocidan, pa se protiv njega zajedno bore i politički protivnici. Naime, specijalni izaslanik predsednika Srbije je u Njujorku, gde uručuje pismo predsedniku Generalne skupštine UN-a. U odgovoru Insajderu, Vuk Jeremić kaže da još ne želi javno da se oglašava zbog, kako navodi, složenosti diplomatske misije. Predsednik Srbije, svestan da je mala mogućnost da se glasanje odloži, govori i o želji Srbije da postane nestalna članica Saveta bezbednosti:

“A onda sam rešio, pošto su nam ovako lepo partnerski napravili ovu priču, zarad civilizacijskih vrednosti. E, zarad civilizacijskih vrednosti mi ćemo sad da budemo birani dokle god hoćemo I kako god hoćemo, kao nestalna članica saveta bezbednosti, koliko god puta možemo… jer budu neki prekidi, pa tako dalje, mora da se vrti određeni krug. E sad lepo pošto ste se kandidovali sa dve NATO zemlje iz istočne Evrope, sad ćemo da ih počistimo, da dobijemo tri puta više glasova, nego te dve NATO zemlje zajedno. Jer smo tako u mogućnosti. Da su nam sve NATO zemlje protivnici, pobedi bismo, nego su iskoristili ovu priču sa islamskim zemljama. I to je ono što za nas predstavlja problem”, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, gostujući na RTS-u.

Spoljnopolitički komentator Obrad Kesić kako kaže, Zapad pokušava Rezolucijom o Srebrenici, da skrene pažnju sa onoga što se dešava Palestincima u Pojasu Gaze:

“Oni sad iskopavaju prošlost i na žalost jedan deo Zapada pokušava da iskoristi pitanje Srebrenice i da bi se oprali u očima islamskog sveta i islamskoj javnosti da kažu evo vidite mi smo nešto radili, mi nešto radimo, mi se borimo za muslimane. A u suštini ovo u tajmingu pokazuje jedno veliko nepoštovanje za stradanje palestinskog naroda i pokazuje jedan, ja bih rekao jednu bahatost jednog dela međunarodne zajednice gde oni misle da na ovaj način mogu da na neki način nametnu dnevni red koji njima odgovara i na taj način da usmere svaku raspravu na temi koji njima odgovara a to je tema koju su oni nametnuli a to je da jedino međunarodno pravo važi kad Zapad i kad pogotovo Sjedinjene Američke Države kažu da je nešto važno a kad ignorišu onda to apsolutno znači da ne treba niko da se bavi sa tim”, rekao je Kesić.

Sjedinjene Države i zapadnoevropske zemlje su među sponzorima Rezolucije o Srebrenici. Rezoluciju zagovara i ambasador BiH pri Ujedinjenim nacijama, bez odobrenja tročlanog Predsedništva u Sarajevu, što je u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom. Podsetimo, Međunarodni sud pravde u Hagu je, po tužbi BiH, 2007-me presudio da je u Srebrenici počinjen genocid. Srbija, kako se navodi, nije odgovorna za zločin ali je odgovorna što ništa nije učinila da spreči genocid u Srebrenici, niti da kazni počinioce. Tri godine kasnije, Skupština Srbije je usvojila Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici; osuđen je zločin počinjen na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde, ali se genocid ne pominje.

Izvor: Insajder