Od diplomatske večere do međunarodnog incidenta (VIDEO)
Uz hranu i piće se, mnogo brže, završavaju mnogi poslovi, pa i diplomatski. Međutim diplomatska večera može i da zaoštri već zaoštrene odnose. Američka političko - novinska organizacija Politiko izdvojila je šest situacija u kojima je meni - zamalo doveo do međunarodnog incidenta.
Četiri meseca od početka ruske invazije na Ukrajinu, na samitu NATO-a 2022. u Madridu, glavna tema je bila podrška odbrambenom savezu Ukrajine. Međutim, domaćina Samita nije sprečilo da se na meniju nađe i ruska salata, koja je i u Španiji popularna koliko i u istočnoj i jugoistočnoj Evropi. Ipak, sutradan je, u meniju, ruska salata preimenovana u "tradicionalnu salatu", što su potom učinili i mnogi restorani u Španiji, u znak solidarnosti sa Ukrajinom.
Bivši francuski predsednik Žak Širak nije krio da ne voli britansku kuhinju. Na sastanku u Rusiji 2005. rekao je da se ne može verovati ljudima koji kuvaju tako loše, odnosno da goru kuhinju od Britanaca imaju samo Finci. Ipak, skoro deceniju i po kasnije, promenio je stav.
"Engleska kuhinja: u početku mislite da je loša, a onda požalite što nije", rekao je tokom večere sa Tonijem Blerom pre pet godina.
Iako im kuhinja nije na glasu, Finci to nadoknađuju humorom. Nakon što je bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni uvredio finsku kuhinju rekavši da Finci jedu samo dimljene irvase, jedan finski lanac pica napravio je "Berluskoni picu" - sa mesom dimljenog irvasa. Na međunarodnom takmičenju pica u Njujorku, Berluskonijeva pica je nadmašila originalne italijanske recepte.
Fiziološke probleme tokom jedne zvanične večere imao je nekadašnji američki predsednik. Početkom devedesetih, u rezidenciji premijera Japana, u prisustvu 135 diplomata, Džordž Buš se onesvestio i povraćao u krilu tadašnjeg japanskog premijera Kiičija Mijazave.
"Samo me otkotrljajte ispod stola dok se večera ne završi", rekao je Buš svom lekaru.
Posle toga, Japanci su brzo skovali reč "bushusuru", što znači "uraditi Bušovu stvar" ili povratiti.
Bivši francuski predsednik Fransoa Oland, inače veliki ljubitelj vina, otkazao je ručak sa iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem u Parizu 2016. godine, nakon što je gost zatražio da vino ne bude posluženo. Iranski zvaničnici su insistirali na obroku bez vina jer je, prema verskim običajima u Iranu, alkohol zabranjen dok je, s druge strane vino oslonac francuske kulture, pa su francuski zvaničnici odbili da ga se odreknu. Jelisejska palata je potom predložila doručak bez alkohola, što su onda Iranci odbili jer je, kako su objasnili, to previše jeftina opcija.
A brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva kritikovao je prošle godine kvalitet i veličinu porcija tokom poseta Parizu i Rimu. Kako je rekao, ne uživa u hrani na zvaničnim državnim večerama jer je "sve sićušno i ograničeno".
"Ne postoji veliki poslužavnik za vas da izaberete i dobijete ono što želite. Malo je to što jedeš. Iskreno, ne mogu da se naviknem na ovo. Treba mi količina. Možda je to proždrljivost sa moje strane, ali ja volim kvantitet", objasnio je predsednik Brazila Lula da Silva.
Izvor: Insajder