Od izričitog odbijanja, do prihvatanja kosovskih tablica (VIDEO)

Od ponoći na severu Kosova i Metohije neće biti moguće kretanje vozila koja nisu preregistrovana sa KM koje je izdavao MUP Srbije na kosovske RKS tablice. Oni koji nisu preregistrovali vozila, plaćaće kazne. Ukoliko i posle kazne, nastave da voze sa starim takozvanim srpskim tablicama, policija će im oduzimati vozila. Protekle dve godine zbog odbijanja da se prihvate RKS tablice bilo je barikada, incidenata, hapšenja, paljenja vozila. Međutim, ovih dana kada se proces preregistracije priveo kraju, nema čak ni saopštenja Beograda i Srpske liste.

Foto: Tanjug/AP Photo/Marjan Vucetic, file

Od "nema predaje KM ostaje“, do potpune tišine i oko tri i po preregistrovanih vozila i odustajanja od KM tablica. Prošle godine slika je bila potpuno drugačija - na severu Kosova i Metohije postavljene su barikade, a Srbi su masovno odbijali da prihvate RKS tablice. 

Barikade su uklonjene, šansa je data pregovorima, a onda je u novembru 2022. jedan od razloga napuštanja svih kosovskih institucija upravo bila odluka Prištine o preregistraciji vozila. Pojedincima koji su uzimali RKS tablice paljeni su automobili, a onda je usledio novi dogovor Beograda i Prištine, da do aprila svi preuzmukosovske tablice. Taj rok je četiri puta produžavan i danas se završava. 

“Zaista oko jedne stvari koja je praktičnog karaktera i koja je jednostavno potrebna vozilu, a ne vozaču, napravljen je problem samo zbog neke fikcije da sad ako su to RKS tablice, ne znam, priznali smo Kosovo i tako dalje. Mi imamo sva kosovska dokumenta jer živimo na Kosovu i to je stvar praktične prirode da bismo tu mogli normalno funkcionišemo", kaže za Marker Isak Vorgučić direktor RTV Kim.

Potpuno drugačija situacija je južno od Ibra, gde su Srbi još pre deset godina uradili preregistraciju.

"Pa, kada su Srbi južno od Ibra preregistrovali svoja vozila sa, uglavnom, PR, GL tablica, onda Prizrenskih i Đakovačkih. Nije bilo, koliko se ja sećam, nikakve frke, niko oko toga nije dizao prašinu, nismo shvatili da je to praktičan problem i da ukoliko ne budemo preregistrovali svoja vozila, da nećemo moći njima da upravljamo po Kosovu, zapravo da nećemo moći da izađemo iz svojih dvorišta. Tako da je to urađeno i niko od toga nije pravio probleme,” podseća Isak Vorgučić.

Jedan od problema je da nemaju svi na severu Kosova i Metohije kosovske vozačke dozvole, već samo srpske. Problemi duplih tablica, duplih dokumenata, priznavanja ili nepriznavanja se rešavaju sporazumima Beograda i Prištine, ali ne u meri u kojoj bi život građana bio lakši, kaže za Marker Miloš Subotić iz Kosovske Mitrovice.

“Kad su pravili sporazume i ta rešenja znači kao da je neko smišljao kako ćemo da napravimo život težim tim ljudima, znači da ga zakomplikujemo, a ne da napravimo nešto normalno, funkcionalno, da ti ljudi ostanu, žive rade, da ih bude više, znači da... a ne ovako,” kaže Subotić.

Za razliku od svih ranijih promena i primena odluka Prištine, ovog puta izostale su vanredne konferencije za medije, a nije bilo ni saopštenja zvaničnika Beograda i Srpske liste. Od sutra na Kosovu važe samo tablice sa oznakom RKS, a oni koji budu imali stare, platiće kaznu u iznosu od 150 eura. 

Izvor: Insajder