Od mesne zajednice, preko grada, do republike - dominacija jedne stranke (VIDEO)

Danas ne postoji nijedan grad u Srbiji u kojoj je na vlasti neka opoziciona stranka. Takva situacija nije bila čak ni u vreme vladavine Slobodana Milosevica koji je imao apsolutnu vlast. Iskustvo pokazuje da je i tadašnja opozicija mnogo više važnosti pridavala lokalnim sredinama i upravo su na lokalu počele promene.

Štandovi SNS i SPS, foto: Srđan Ilić

Od mesne zajednice, preko opština i gradova do republičkog parlamenta na vlasti je Srpska napredna stranka. 

Koliko je zapravo važno svako mesto u Srbiji pokazuje i činjenica da se vladajuća stranka bori i posle 12 godina na vlasti za svaki glas koristeči sve raspoložive mehanizme. 

"Dakle, to je jedna ozbiljna mašinerija koja predano pristupa poslu, profesionalizovana za razliku od Srpske opozicije, koja u velikoj meri nije profesionalizovana, i ona je prosto bolji igrač, tehnički gledano, u ovom trenutku“, rekao je profesor Pravnog fakulteta u Beogardu Danilo Vuković u intervjuu za serijal Insajdera na lokalu.    

Sveopšta dominacije jedne stranke omogućava i to da se izbori raspisuju ne po zakonu kada mandat gradonačelniku istekne, već kada je to centrali potrebno i to tako što kao po komandi, jedan za drugim, lokalni čelnici podnose ostavke.

Na ovaj način su u decembru 2023, beogradskim i parlamentarnim izborima, koje je tražila opozicija, pridruženi izbori u još 65 gradova i opština. Zašto su baš ti gradovi izabrani, i po kojim kriterijumima, ostalo je nepoznato do danas, ali su posledice potpuno jasne.

”Ovaj politički sistem kakav mi sad imamo kao da otima politiku od građana i kao da je pretvara u jednu zatvorenu igru između lokalnih i državnih funkcionera. I to treba da se promeni. Jedan način da se to promeni je da se izmeni izborni sistem, da se uvede lična kandidatura čak i odbornika, ali svakako ljudi koji nose odgovorne funkcije na lokalnoj samoupravi, i da se na taj način izgradi čvršće veza između birača i nosilaca vlasti”, objašnjava profesor Danilo Vuković. 

U sistemu kakav je sada vlast se bori za opstanak kao da je u pitanju život, a politička borba opozicije svela se na to da ukazuju na to koliko puta dnevno predsednik Srbije nije rekao istinu. 

Činjenica je da borba ni po čemu nije ravnopravna. Opozicija nema ni pristup većini medija, ne raspolaže državnim resursima, a nema ni dovoljno finansija. 

Politički ambijent sa jedne strane i odsustvo jasnog plana sa druge doveli su do toga da je opozicija u velikom broju lokalnih samouprava postala gotovo nevidljiva. A opozicija u svakoj demokratskoj državi ima važnu ulogu jer osim što se bori da dođe na vlast podrazumeva se da ukazuje na greške i zloupotrebe vlasti, kaže profesor Vuković. 

”Vlast SNS-a ima apsolutnu averziju prema drugačijem mišljenju, i to ne smatra normalnim delom političkog i društvenog života, nego to smatra ličnim napadom i ličnom izdejom, što takođe govori da je i oni pomalo svoju vlast shvatio kao ličnu. Ja verujem da i da predsednik ima jedan lični, neposredni odnos prema celoj zemlji, kao što lični, neposredni odnos prema svom domenu imaju lokalni moćnici da ih sad ne imenujem.” 

Borba nikada nije ni fer ni ranopravna, a posebno to nije bila 90tih. Ipak, nakon višemesečnih protesta zbog krađe izbora 1996 i izveštaja misije OEBS-a, koju je tada predvodio bivši španski premijer Felipe Gonzales, održani su novi izbori na kojima je opozicija osvojila vlast u oko 40 lokalnih samouprava, uključujući velike centre kao što su Beograd, Novi Sad, Niš. Tri godine kasnije sružen je Miloševićev režim. Za posledne dve i po decenije promenilo se deset vlada a i dalje važe iste preporuke  OEBS-a : otvaranje medija za opoziciju, nove izborne zakone, slobodno i nezavisno pravosuđe. 

 Izvor: Insajder