Od nekoliko slučajeva godišnje do epidemije: Eksponencijalni porast teške kliničke slike kod dece obolele od velikog kašlja (VIDEO)
Od gotovo iskorenjene bolesti, velikog kašlja, četiri bebe su preminule u Institutu za majku i dete u Beogradu, a jedno dete je životno ugroženo. Preminule bebe nisu bile vakcinisane, a stručnjaci ističu da je vakcinacija prava i jedina odbrana. Od samo nekoliko slučajeva zaražavanja godišnje, stiglo smo do više stotina obolelih od velikog kašlja u 2023. godini.
Od marta prošle godine, registrovano je više od 700 slučajeva velikog kašlja u Beogradu, a samo prošle nedelje je obolelo 69 osoba. To pokazuju podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje. Direktor Instituta za majku i dete kaže da su četiri bebe preminule od te bolesti.
"Jedno dete je trenutno na mehaničkoj ventilaciji, na takozvanom respiratoru, što znači da je respiratorno i životno veoma ugroženo. Broj pozitivne dece na pertusis je negde oko 70, od toga je hospitalizovano dve trećine, odnosno polovina bolesnika je hospitalizovana kod nas i ukazuje na eksponencijalni porast dece koja ispoljavaju tešku kliničku sliku ove bolesti", rekao je prof. dr Vladislav Vukomanović sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije "Dr Vukan Čupić" gostujući na RTS-u.
Gradski zavod za javno zdravlje ističe da je najviše obolele dece uzrasta od 10 do 19 godina, a među njima prednjače deca uzrasta 12, 13 i 14 godina.
Veliki kašalj prati jak kašalj, sa čestim napadima zacenjivanja, koja su praćena iskašljavanjem sluzi, a često i povraćanjem. Krajem decembra, Institut za javno zdravlje Srbije prijavio je epidemiju velikog kašlja u Beogradu gde je, pored Južnobačkog okruga, najviše zaraženih.
Gostujući u Marker Razgovoru, doktor Vladan Šaponjić objasnio je tada da je veliki kašalj bolest koja se javlja praktično u svim zemljama Evrope, pa i u Srbiji, a da se posle ciklusa zaražavanja očekuje smirivanje.
"To je jedan prirodni tok, gde jedna za drugom, u talasima idu ti, ljudi jedne druge zaražavaju, to ide kroz nekoliko ciklusa i u jednom trenutku će da se smiri. Najbitnije je da se rano prepozna, da se postavi dijagnoza odgovarajuća i da se rano započne lečenje da se spreče komplikacije. Iza toga da se što pre započne vakcinacija, sa navršenih dva meseca, vakcina je dostupna, da se ne odlaže ni dana ako nema za to opravdanih medicinskih razloga", naveo je Dr Vladan Šaponjić sa Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u Marker Razgovoru.
Proteklih godina je prisutan trend opadanja obuhvata vakcinacije. Međutim, kada je velika većina vakcinisana – bakterija ne može da cirkuliše. Stručnjaci su saglasni da bolja odbrana od vakcinacije ne postoji, a bebe mogu da prime vakcinu već u drugom mesecu života. Neke države sa vakcinacijom protiv velikog kašlja počinju još u poslednjim mesecima trudnoće.
Izvor: Insajder