Odluka Višeg suda uzburkala advokate: Minimum rada obavezan (VIDEO)
Viši sud u Beogradu doneo je rešenje o privremenoj meri kojom se Advokatskoj komori Srbije, koja je obustavila rad na 30 dana, nalaže da za to vreme uspostavi minimum procesa radi zaštite osnovnih prava i interesa klijenata. Upravni odbor Komore prihvatio je na današnjoj sednici ovu odluku suda.

Drugi put Viši sud u Beogradu nalaže advokatima minimum rada koji moraju poštovati. Ta vest stiže pred početak sednice Upravnog odbora Advokatske komore Srbije. Ne gledaju svi blagonaklono na to, prvenstveno advokat Nemanja Jolović koji menja predsednika AKS – a Veljka Delibašića koji je trenutno van zemlje.
Advokatska komora Srbije je saopštila da obaveštava svoje članove i javnost, da nije organizator najavljenog protesta dvokata u petak 7.februara. Advokatska komora Srbije će preduzeti korake u cilju organizacije skupa advokata, o kome će blagovremeno obavestiti članove Advokatske komore Srbije i javnost.
Na samom početku sednice burno, jer predsedavajući podseća da su prošli put trojica advokata podneli ostavke na mesto članova Upravnog odbora. Kao razlog za ostavku, advokat iz Beograda Dragoslav Ljubičanović navodi da je imao drugačiji predlog obustave u odnosu na Advokatsku komoru Šabac koja je tražila 30 dana štrajka i to sa restriktivnim minimumom procesa rada. Napominje da je upravni odbor AKS-a izašao sa svojim predlogom.
„On je glasio da se rad obustavlja na 15 dana, ali sa jasno propisanim minimumom procesa rada, pre svega u onim najhitnijim predmetima kao što su pritvorski nasilje u porodici, maloletnički, tamo gde zaista društveni interes ne trpi odlaganje“, kaže za Insajder advokat Dragoslav Ljubičanović.
Osim Ljubičanovića, ostavku je podneo i Krsto Bobut, ali je ostavka advokata Vladimira Terzića drugačije protumačena na današnjoj sednici te je on ostao član UO AKS. Ljubičanovića pitamo da li su advokati, kada su donosili odluku o načinu obustave rada na trideset dana razmišljali o postupanju kada je reč o izvršiteljima.
"Kada smo donosili, kao Skupština, takvu odluku, odnosno kada je predlagač formulisao svoj predlog, jasno je da nije mislio o tim stvarima. Jasno je da onaj koji je napisao da advokat ne sme da primi poštu nije mislio ni o čemu, nego je mislio o svom nekakvom reklamiranju u javnosti da bi se zauzeo što oštriji stav, da bi se uhvatio neki talas društvenog nezadovoljstva i na tome postigli neki svoji ciljevi, daleko od onoga što su interesi i ovih studenata koje smo podržali i ovog društvenog gibanja koje se dešava u društvu“, ističe Ljubičanović.
Da se zakoni mogu različito tumačiti, pokazala je i današnja sednica na kojoj je ponovo moglo da se konstatuje da tri pravnika mogu imati pet različitih tumačenja. Na sednici koja je otvorena za javnost, ali bez dozvole snimanja, mogli smo čuti stavove advokata i da je neophodno da se sazove nova vanredna sednica skupštine AKS već u subotu ili nedelju. Više njih ponavlja da Viši sud nije nadležan kada je reč o donošenju odluka o minimumu rada u advokaturi već da je to Upravni sud. Međutim, predsedavajući podseća da su dužni da se rukovode onim što im je Viši sud naložio.
"Viši sud nije nadležan, ali mi imamo jednu obavezujuću odluku po kojoj je ustanovljen minimum procesa rada koji se ne razlikuje mnogo od minimuma procesa rada koji je Upravni odbor Advokatske komore Srbije imao u svom predlogu odluke Skupštini Advokatske komore Srbije koje je održano 2.2. ove godine sada u nedelju. Danas mi moramo da odredimo šta ćemo raditi“, ocenjuje za Marker advokatica Gordana Ilić članica UO AKS.
Odnosno kako će dalje advokatura postupati. Iako različitih stavova, uz neke ostavke, tokom današnje sednice moglo se čuti da je izuzetno važno da se sačuva jedinstvo svih advokata.
Novinarka Jasmina Dobrilović