Oglasilo se Tužilaštvo o hapšenju Šarićeve grupe: Osumnjičeno 12 osoba za šverc kokaina, ubistvo u Ekvadoru, diskreditaciju svedoka

Tužilaštvo za organizovni kriminal saopštilo je da u slučaju kriminalne grupe Darka Šarića vodi istragu protiv dvanaest osoba, kao i da su u toku saslušanja osumnjičenih. Nakon toga će sudiji za prethodni postupak Višeg suda biti podnet predlog za određivanje pritvora.

Darko Šarić. Foto: Srđan Ilić

Kako je saopštilo Tužilaštvo, naredba o sprovođenju istrage doneta je nakon sprovednog predistražnog postupka i prikupljenih dokaza. Saopštena su i imena osumnjičenih: Darko Šarić, Dejan Lazarević, Bojan Stanojković, Danilo Odović, Aleksandar Bošković, Nikola Spasojević, Danilo Stojanović, Milutin Radovanović, Duško Mirković, Stefan Andrejić, Marko Vukić i Uroš Radovanović. 

Prema krivičnoj prijavi, oni se sumnjiče za više krivičnih dela: udruživanje radi vršenja krivičnih dela, teško ubistvo, neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, izazivanje opšte opasnosti, zloupotreba službenog položaja i krivično delo iz člana 98 Zakona o tajnosti podataka. 

Šverc kokaina i ubistvo

Iz saopštenja Tužilaštva jasno je da postoji sumnja da je Šarić nesmetano nastavio aktivnosti na švercu narkotika i to na međunarodnom nivou.  

„Na osnovu dokaza prikupljenih u predistražnom postupku postoji sumnja da je Darko Šarić, od početka  2020. do 14. aprila 2022. godine,  organizovao organizovanu kriminalnu grupu koja je u međunarodnim razmerama na teritoriji Južne Amerike sprovodila kriminalni plan dogovaranja kupovine kokaina, transport droge do Evrope radi dalje prodaje a sve u cilju sticanja finansijske koristi, kao i da se preko pripadnika ove kriminalne grupe u Južnoj Americi, liše života osobe koja bi pokušala da osujete ostvarenje kontakata pripadnika njegove kriminalne grupe sa dobavljačima kokaina iz Južne Amerike, te je organizovao i naložio izvršenje ubistva Milana Milovca“, saopštilo je Tužilaštvo.

Milovac je inače bio istaknuti član Šarićevog klana, koji je izbegao hapšenje u akciji „Balkanski ratnik“, i koji se od tada krio u Južnoj Americi. Pod do sada nerazjašnjenim okolnostima ubijen je u januaru prošle godine.

Diskreditacija svedoka Nebojše Joksovića 

Tužilaštvo je u saopštenju navelo i da su pripadnici Šarićeve kriminalne grupe u Srbiji preduzimali radnje koje su trebalo da utiču na tok i ishode krivičnih postupaka koji se vode protiv Šarića i drugih osoba pred Višim sudom u Beogradu.

Te radnje, kako je navelo Tužilaštvo bile su usmerene na diskreditaciju i eventualni gubitak statusa svedoka saradnika Nebojše Joksovića, koji je svedočio protiv Darka Šarića.

U tom cilju pripadnici organizovane kriminalne grupe su protiv Joksovića podnosili krivične prijave sa neistinitim tvrdnjama da je Joksović pripremao i pokušao ubistvo svedoka odbrane Gorana Nikolaševića kako bi se u javnosti prikazalo da je svedok saradnik nastavio sa vršenjem teških krivičnih dela, a što je u krivičnim postupcima protiv Darka Šarića, trebalo da ima za rezultat da izgubi status svedoka saradnika. 

Uloga advokata Dejana Lazarevića 

Upravo u ovom delu je imao ulogu sada uhapšeni branilac Darka Šarića, advokat Dejan Lazarević. Naime, Lazareviću se stavlja na teret da je neposredno ili preko kriptovanih telefona sa instaliranom aplikacijom SKY, sa osumnjičenim Šarićem dogovarao postavljanje eksplozivne naprave na vozilo biznismena iz Valjeva Gorana Nikolaševića, koji je inače svedok odbrane u postupku protiv Šarića. Kako se navodi u saopštenju, Šarić i Lazarević su dogovarali kada je najbolje vreme za izvršenje ove kriminalne aktivnosti, a Lazarević je takođe, kako navodi Tužilaštvo, organizovao da Goran Nikolašević preko sredstava javnog informisanja za ovo krivično delo optuži Nebojšu Joksovića. Cilj je, kako se navodi, bio da se protiv Joksovića pokrene krivični postupak i da se na taj način diskredituje kao svedok saradnik. 

U akciji usmerenoj na postavljanje eksploziva pod vozilo Gorana Nikolaševića učestvovali su, kako navodi Tužilaštvo osumnjičeni Bojan Stanojković, Nikola Spasojević, Danilo Odović, Stefan Andrejić, Aleksandar Bošković, Marko Vukić i Uroš Radovanović. Uroš Radovanović je ustvari osuđivani huligan Uroš Mišić, koji je u međuvremenu promenio prezime.

Oni su postupajući po nalozima osumnjičenog Šarića, organizovali nabavku, a potom i nabavili eksplozivnu napravu, prikupljali podatke o vozilu, mestu parkiranja vozila, adresi stanovanja, dnevnoj rutini Nikolaševića, fotografisali vozilo, obezbedili stanove za skrivanje osoba koja bi izvršila podmetanje eksplozivne naprave i novac za nagradu neposrednim izvršiocima krivičnog dela.

Sastanci sa policajcem Duškom Mirkovićem

Tužilaštvo u saopštenju obrazlaže i sumnje u vezi sa ulogom policajca Duška Mirkovića u Šarićevoj grupi. 

„Osumnjičeni Lazarević se po nalogu Šarića, sastajao sa policijskim službenikom osumnjičenim Duškom Mirkovićem, kako bi dobijao poverljive podatke o operativnim obradama protiv pripadnika ove organizovane kriminalne grupe i podatke o postupanju policijskih službenika povodom krivičnih prijava podnetih protiv Joksovića. Te podatke je prenosio osumnjičenom Šariću, a za dobijene informacije je osumnjičenom Mirkoviću davao novčane poklone“, navelo je Tužilaštvo.

Funkcioner MUP-a osumnjičen za usmeravanje istrage

U akciji razotkrivanja nove Šarićeve grupe osumnjičen je i Milutin Radovanović, inače  zamenik načelnika SKOP-UKP, MUP, koji se tereti da je iskorišćavanjem službenog ovlašćenja,  nakon izvršenog krivičnog dela izazivanje opšte opasnosti preduzimao radnje koje su imale za cilj da istragu za ovo krivično delo usmere u pogrešnom pravcu i da se kao učinioci ovog krivičnog dela označe osobe koje nisu pripadnici organizovane kriminalne grupe, a sve kako bi se izbegla krivična dogovornost osumnjičenog Uroša Radovanovića.

Osim Mirkovića i Radovanovića, kao pripadnici Šarićeve osumnjičen je i policajac Danilo Stojanović. 

„Osumnjičenima Radovanoviću i Stojanoviću, kao službenim licima, policijskim službenicima MUP RS, UKP, SKOP, se stavlja na teret i da su iskorišćavanjem službenog ovlašćenja sačinili službene isprave neistinite sadržine u kojima su pripadnike organizovane kriminalne grupe i druga uhapšene osobe predstavljali kao osobe od izuzetnog značaja za bezbednost Republike Srbije, zbog čega postupajući javni tužilac nije doneo rešenje o zadržavanju niti je protiv ovih lica predložio određivanje pritvora“, saopštilo je Tužilaštvo. 

Istraga u Hrvatskoj 

Kao pripadnici ove organizovane kriminalne grupe označeni su i osumnjičeni Petar Ćosić i Manuel Vulić, protiv kojih se vodi postupak u Hrvatskoj i to za radnje preduzete u Ekvadoru i izvršeno krivično delo teško ubistvo Milana Milovca. 

Predistražni postupak, kako je navelo Tužilaštvo za organizovani kriminal Srbije, vođen je u okviru međunarodne akcije uz učešće nadležnih policijskih i pravosudnih organa Ekvadora, Hrvatske i više Evropskih zemalja uz podršku EUROJUST-a i EUROPOL-a, a u koordinaciji sa pripadnicima Bezbednosno informativnom agencijom Srbije i službama MUP-a, tačnije Upravom kriminalističke policije, Službom za borbu protiv organizovanog kriminala i Službom unutrašnje kontrole.  U tom postupku su, kako se navodi u saopštenju, prikupljeni dokazi koji se odnose na aktivnosti kriminalne grupe i koji su rezultirali privođenjem organizatora Darka Šarića i pripadnika Dejana Lazarevića,  Danila Odovića,  Duška Mirkovića i Uroša Radovanovića. Ostali osumnjičeni nalaze u bekstvu i za njima se traga.