Ohridski sporazum se mora ispuniti ako Srbija želi u Evropsku uniju (VIDEO)
Članstvo Kosova i Metohije u Savetu Evrope i Rezolucija o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama bacili su u drugi plan vest da je Ohridski sporazum i zvanično postao deo pregovaračkog Poglavlja 35 na evropskom putu Srbije! Sve što je usmeno prihvatio predsednik Srbije sada je i, na papiru, uslov za nastavak evropskih integracija zemlje. Iako aneks Ohridskog sporazuma, u slučaju nepoštovanja svih dosadašnjih sporazuma, predviđa posledice po evropske integracije i Beograda i Prištine, praksa pokazuje drugačije.
Ohridski sporazum Beograda i Prištine iz februara 2023. godine, kao što je i dogovoreno aneksom sporazuma mesec dana kasnije, dodat je u pregovaračko Poglavlje 35 za Srbiju koje se tiče Kosova i Metohije. Obe strane su, pored ostalog, prošle godine prihvatile da će poštovati suverenitet i teritorijalni integritet i pravo na samoopredeljenje druge strane! Članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama se ne pominje eksplicitno, ali se navodi da ga Beograd neće sprečavati da postane članica međunarodnih organizacija. Uprkos tome, predsednik bira šta će od svega dogovorenog poštovati, odnosno šta su crvene linije Beograda:
“Evo ponoviću vam po petstoti put. Dakle to je bilo kakav oblik priznanja, formalnog i neformalnog – dakle ili ustupanje članstva u Ujedinjenim nacijama Kosovu. Dakle, o tome ne želimo da razgovaramo a to vam je sastavni deo plana.“ – izjavio je prošle godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Iako ponavlja da zbog crvenih linija nije potpisao ni evropski sporazum, ni njegov aneks, prema Bečkoj konvenciji o ugovornom pravu, svako usmeno prihvatanje predsednika države ima pravnu snagu potpisa.
Primena svih sporazuma dogovorenih sa Prištinom je sastavni deo evropskih integracija, a prema poslednjem, evropskom sporazumu, svako nepoštovanje bilo koje obaveze iz bilo kog sporazuma može da ima direktne negativne posledice po evropski put zemlje.
Da zvanični Beograd poštuje svoje crvene linije, a ne sporazume sa Prištinom postignute uz posredstco Brisela, pokazuje i to što je početkom ovog meseca formirana Radna grupa za sprečavanje Kosova i Metohije da postane članica Saveta Evrope.
Pored Beograda, i Priština ima svoju crvenu liniju; već 11 godina ne želi da formira Zajednicu srpskih opština.
Izvor: Insajder